Hlavní navigace

Dva Ultra HD boxy od Egreatu a jeden bonus k tomu

16. 9. 2019
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Egreat
Čínská firma Egreat letos uvedla dva modely 4K přehrávačů provozovaných s operačním systémem Android. Podívejme se, co HDD multimediální centra vyšší třídy umí a jaké mají vybavení například pro přehrávání zvuku.

Déle než deset let zásobuje společnost Egreat čínský i světový trh multimediálními přehrávači, o nichž prohlašuje, že je každý kus jako umělecké dílo. Marketingové sebevědomí je znát také na cenovkách. Maloobchodní cena media playeru Egreat A13, o kterém dnes bude také řeč, se obvykle nedostane pod 700 eur.

Podobně jako řada jiných výrobců audiovizuálních přístrojů sídlí Egreat v jihočínském Šen-čenu. U firmy z komerční zóny jednoho z nejrychleji rostoucích měst na světě zaujme její krédo, že na prvním místě je spokojenost zákazníka, až poté jde o vydělávání peněz. Management se prezentuje jako skupina nadšenců, pro něž není nic důležitějšího než překonávání kvality zvuku a obrazu.

Některé televizní boxy modelové řady A s operačním systémem Android jsme představovali na Lupě loni. Dnes si ukážeme nové modely A13 a M15 a jeden bonus na konec.

Egreat A13 4K

Model A13 je letošním přírůstkem řady Enthusiast ve větší šasi o rozměru 44 cm. Vychází ze základu stávajících produktů A10, A10 Pro, A11 a A11 II. Je ale upraven kvůli osazení dvou slotů pro pevné disky o kapacitě až 8 TB s možností připojení třetího externího HDD přes rychlé rozhraní USB 3.0. Přístroj disponuje širokou podporou technologií Dolby včetně Dolby Atmos. Vznikl jako odpověď na modely X20 a X20 Pro od konkurenční společnosti Zidoo.


Autor: Egreat

Autor: Egreat

Rozměry přístroje

Egreat A13 se dodává v černé šasi z pískovaného hliníku s odklopným předním panelem. Uvnitř je čtyřjádrový procesor HiSilicon Hi3798CV200 a grafický čip Arm Mali-T720. Box je vybaven pamětí o kapacitě 2 GB RAM DDR3 a 16 GB ROM (eMMC Flash). Přístroj disponuje obvyklou konektivitou –Wi-Fi (802.11 b/g/n/ac, pásmo 2,4 i 5 GHz), Bluetooth 4.0 i LAN (10/100/1000M).

Softwarově ho pohání Android 5.1.1 pod nadstavbou EgUI 2, což je firemní grafické uživatelské rozhraní. Počítá se s aktualizací na Android 7.x Nougat. Z videoformátů jsou podporovány MKV, ISO, RMP4, AVI, MOV, MPG, MPEG, WMV, DAT, TS a M2TS. Titulky přístroj načítá ze souborů ve formátech SRT, SSA, PGS a SMI. Audiosoubory přehraje ve formátech MP3, WAV, FLAC, AIFF, PCM, AAC, WMA, APE, CUE, AMR, MID a OGG. Obrázky můžete také prohlížet v obvyklých formátech.

Podle výrobce jde o vůbec první media player na platformě Android, který plně podporuje přehrávání Blu-Ray s kompletní navigací. Filmy přehrává v rozlišení 4K/60fps, poradí si se zvukem Dolby Digital, Dolby Atmos, Dolby True HD, DTS, DTS-X.

Ze streamovacích služeb jsou přímo podporovány YouTube, Netflix a Hulu. Box má webový prohlížeč, podporuje stahování a instalaci doplňkových aplikací. Dá se ovládat telefonem nebo přes myš a klávesnici (včetně bezdrátových variant). V rámci domácí sítě podporuje přehrávání prostřednictvím DLNA a AirPlay, pro vzdálený přístup k souborům lze využít protokoly Samba a NFS. U filmů umí najít jejich plakáty a další informace na internetu.

V krabici naleznete kromě samotného přístroje dálkový ovladač, SATA, HDMI a AV kabely.


Autor: Egreat

Celý set včetně příslušenství ve verzi pro čínský trh


Autor: Egreat

Ovladač v exportní verzi

Porty: 1× SATA, 2× USB 2.0, 1× USB 3.0, 1× RJ-45 (Ethernet), 1× HDMI 2.0a (výstup, až 4K×2K při 60fps), 1× HDMI 1.4 (výstup, pouze audio), 1× Optical S/PDIF, 1× Coaxial, 1× AV, 1× RS-232, 1× IR Back (dodatečný přijímač IR signálu) a 1× IR IN (vstup pro externí IR přijímač).


Autor: Egreat

Porty na předním panelu


Autor: Egreat

Porty na zadním panelu

Podrobnosti o technickém řešení a grafickém rozhraní EgUI najdete v podrobné recenzi řady Egreat Enthusiast.

Egreat M15 4K

Model M15 je zajímavý integrovaný koncept 4K domácího kina s bezdrátovou komunikací a podporou technologie prostorového zvuku Dolby Atmos (7.1.2). Zmiňujeme se zde o něm z prostého důvodu: jako jednu z komponent obsahuje i multimediální přehrávač se dvěma HDD řady Enthusiast. Zabudován je typ shodný s menším modelem A5, oproti svému předobrazu má osazený dvojnásobek paměti eMMC Flash – 16 GB.


Autor: Egreat

Autor: Petr Faistauer

Komplet zabere tři krabice…

Komplet je dodáván ve třech kartonových krabicích a skládá se z centrální jednotky v hliníkové šasi (soundbar s integrovaným přehrávačem a 2× HDD úložištěm), dálkového ovladače, subwooferu a dvou reproduktorů.

Při přehrávání zvukových stop ve standardu Dolby Atmos se používají tzv. upward-firing speakers, reproduktory vyzařující zvuk do stropu, odkud se odráží směrem k posluchači.


Autor: Egreat

Autor: Egreat

Celé řešení je známo jako Dolby Atmos-Enabled Speaker System, zde je ale použita jen jeho polovina, osazená v centrální jednotce, druhá část obvyklé instalace do zadních surround reproduktorů chybí.

Všechny porty jsou umístěny uprostřed zadního panelu a dále na levé straně (pod repro). Na levé i pravé straně je blíže k vrchní straně osazen surround reproduktor, blíže ke straně spodní HDD tray (systém podporuje disky do kapacity až 12 TB). Na levé straně jsou mezi nimi umístěny už zmíněné porty, na pravé straně je volný prostor neobsazen.

Nabízeno je několik variant osazení porty. Záleží, zda jde o přístroj pro domácí čínský trh, nebo o mezinárodní edici.


Autor: Egreat

Porty čínské edice


Autor: Egreat

Porty mezinárodní edice

Čtyřjádrový procesor i grafický čip, osazení pamětí, podpora Bluetooth i síťová konektivita jsou stejné jako u modelu A13. Operačním systémem je Android 5.1.1 s nadstavbou EgUI 2. Z videoformátů jsou podporovány TS, ASF, WMV, MKV, RMP4, AVI, M2TS, ISO, BDM V a další. Titulky přístroj načítá ze souborů ve formátech SRT, SSA, PGS a SMI. Audiosoubory přehraje ve formátech M4A, MP1/2/3, MPA, WAV, OGG, FLAC, APE, CUE. Obrázky můžete také prohlížet v obvyklých formátech.

Parametry reproduktorů:


Autor: Egreat

Centrální jednotka se soundbarem

 • Repro soustava: 2× L&P kanál – 2,5 cm (tweeter) + 10 cm (bass), 2× středový kanál – 2,5 cm (tweeter) + 10 cm (bass), 2× postranní surround (7,6 cm širokopásmový), 2× horní kanál (7,6 cm širokopásmový)
 • Frekvenční odezva: L&P: 100 Hz – 20 kHz, střed: 100 Hz – 20 kHz, postranní 150 Hz – 20 kHz, horní: 150 Hz – 20 kHz
 • Zkreslení: 0,30 %
 • Výkon: 25 W/kanál, THD = 1 %

Repro – zadní kanál

 • Repro soustava: Levý zadní surround – 2,5 cm (tweeter) + 10 cm (bass), pravý zadní surround – 2,5 cm (tweeter) + 10 cm (bass)
 • Frekvenční odezva: 100 Hz – 20 kHz
 • Zkreslení: 0,30 %
 • Výkon: 25 W/kanál, THD = 1 %

Subwoofer

Content First 2022_tip temata

 • Repro soustava: 3× 8" (20,3 cm) subwoofer repro
 • Frekvenční odezva: 26–200 Hz
 • Zkreslení: 0,07 %
 • Výkon: 300 W (RMS)

Bonus: Egreat X6

Kvůli spolupráci s přístroji řady A a kompletem M15 vyvinula společnost Egreat vlastní řešení NAS serveru. Z důvodu specifických podmínek na domácím trhu ho nabízí jako „X6 Home Cloud Disk“. Podle vyjádření společnosti jde o nástroj výhradně pro spolupráci s přehrávačem Egreat.


Autor: Egreat

Autor: Egreat

Autor: Egreat

Uvnitř je procesor Marvell Armada 385 (1,3 GHz), přístroj disponuje pamětí o kapacitě 2 GB RAM DDR3 a 4 GB ROM eMMC Flash. Podporuje pevné disky až o kapacitě 12 TB (uvnitř šasi mohou být dva).


Autor: Egreat

Horní panel se dá odklopit. Ukrývá pozice pro dva pevné disky.


Autor: Egreat

Úložiště s instalovanými disky


Autor: Egreat

Správce diskového prostoru při jednom osazeném disku. Instalovaný pevný disk je barevný, neobsazená pozice zůstává bílá. Úložiště X6 podporuje 3,5" HDD (SATA) o kapacitě 2/4/8/10/12 TB.


Autor: Egreat

Výchozí režim při prvním použití úložiště s oběma instalovanými HDD. Je zapotřebí nakonfigurovat režim, ve kterém bude úložiště pracovat. Přístroj podporuje LVM (Logical Volume Management).

Autor článku

Příznivec a znalec IPTV technologie.