Hlavní navigace

Ej padá, padá...

15. 5. 1998
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Uplynulý týden bych neváhal označit za pěkně smolný. Servery v českém Internetu padaly jako hrušky na podzim, CESNET měl problémy s linkou do NIXu, projevily se i různé problémy s routingem. Snad se nám ten Internet zjara nezamiloval, že tak šílí?

Letošní rok má jednu zvláštnost. Hned třikrát se v něm totiž vyskytuje pátek třináctého; ve zdraví už jsme přežili únor i březen, čeká nás ještě listopad. V květnu magická třináctka připadá na středu, ale jak se zdá, osudu to vůbec nevadí.

Takovou hromadu pohrom v jednom týdnu jsem už dlouho nezažil. Nejprve se objevily potíže s linkou CESNETu do NIXu, kterou má od společnosti Dattel. Přestože výpadek byl poměrně rychle opraven, téměř dva dny byl paralyzován tuzemský provoz do a z CESNETu, což se neprojevilo jen na uštvaných tvářích jeho zákazníků, ale v podstatě i na návštěvnosti WWW serverů v českém Internetu obecně. Většinou klesla, ale za Lupu musím paradoxně hlásit opačný trend – lidé si buď chtěli přečíst, co se děje, nebo možná nemohli na své oblíbené erotické Seznamy :-) a tak jim nezbylo nic jiného, než vlézt k nám.

Další událostí se stalo cracknutí Mobil serveru, které se na první pohled projevilo jen nahrazením titulní stránky podobiznou kapitána Dastycha, s čímž se přátelé z Mobilu vyrovnali celkem rychle, již velmi časně zrána bylo všechno zase v pořádku (podle některých zdroju už v 4:20). Problémy však zřejmě byly hlubší, protože ve čtvrtek a v pátek se na Mobilu neobjevila žádná nová zpráva – zřejmě se horečnatě lepí. V souvislosti s tím se taky musím omluvit za mírné narážky v článku, kterým jsem tuto událost komentoval – bral jsem to jako veselý žertík, ale jak se zdá, tak legrační to zase není.

V souvislosti s pádem Mobilu stojí už dva dny i Technet, do kterého nelze přidávat nové zprávy. Nemohu si ale tak docela stěžovat, protože celému Technetu tak shodou okolností po celou dobu vévodí naše tři komentáře ze čtvrtka – a ten nejvýše je dokonce právě o Mobilu.

Občasné problémy mívá i Toplist, jejich záchvěv se objevil i tento týden. Mnohem hůře je však na tom jeho vrcholová konkurence, tedy Na vrcholu. Počítači, na kterém běží, totiž vyrvali srdce – procesor už zkrátka odmítl počítat statistiky celého českého Webu a rozhodl se raději pro zasloužený odpočinek. Náhradní, stejně rychlý, zatím není k dispozici, takže se dočasně nepočítá. Původně se zdálo, že by měla být závada opravena během pátku, ale podle vyjádření provozovatelů jsou věci horší, než na první pohled vypadají, a oprava se proto protáhne.

Bez potíží není ani MIA, na Trafiku i na Zmiji se tenhle týden dalo dostat jen se střídavou úspěšností. Ostatně i právě teď se mi na moji poctivě míněnou snahu dostalo této odpovědi:

drson:~/log$ telnet www.zmije.cz 80
Trying 194.149.101.68...
telnet: Unable to connect to remote host: Connection refused
drson:~/log$ telnet www.trafika.cz 80
Trying 194.149.101.87...
telnet: Unable to connect to remote host: Connection refused
drson:~/log$ telnet mr.linx.cz 80
Trying 194.108.52.43...
telnet: Unable to connect to remote host: Connection refused

Tímto výpisem se ostatně dostávám i k dalšímu klečícímu, kterým je Mr.Linx. Podle provozovatelů mělo být vleklým problémům již odtroubeno, ale zkušenosti z dnešního dne hovoří o opaku – a ani teď to zkrátka nejede. Nevím, nevím, možná si přátelé z Clarku vzali trochu velké sousto. Před nějakou dobou jsem na Lupě popisoval možnosti výběru z tuzemských systémů pro výměnnou reklamu. Wexl jsem zavrhl kvůli tomu, že pracuje celkem spolehlivě, ale bezostyšně prošpikovává stránky nahými zadky – majoritu jeho zákazníků tvoří erotické servery, kterých se nemůžete zbavit. Billboard jsem škrtl okamžitě kvůli tomu, že namísto jistoty desetinásobku nabízí nejistotou polovinu (ovšem jak víme, někdy to může být totéž, viďte ;-).

Mr.Linx se mi nelíbil kvůli nestandardní velikosti proužků i problémům s jejich distribucí (a posléze jsem za provozu přišel i na další nectnosti), nicméně se mi zdál nejlepší volbou ze všech špatných. Pozvolna se však začínám přiklánět k tomu, že nejlepší volbou je – žádná volba.

MM socky3

Nu, tenhle týden tedy Internet vyšlápl špatnou nohou. Teď už se jen děsím, co se ještě může přihodit nám.

Marek Antoš
Starší, související články:

* MOBILní fanklub kapitána Dastycha
* Z CESNETu do NIXu je to vážně lepší tramvají!
* Já na bráchu, brácha na mě

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.