Hlavní navigace

Evropská komise se zajímá o monitorovací software britského poskytovatele

3. 2. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropská komise se bude zabývat nasazením monitorovacího softwaru sledujícího provoz v síti britské telekomunikační společnosti Virgin Media. Je to odpověď na stížnost organizace Privacy International zabývající se otázkou dodržování lidských práv. Poskytovatel připojení Virgin Media hodlá nasadit program CView pro analýzu dat, která přenášejí jeho zákazníci. Konkrétně se hovoří o provozu, který generuje BitTorrent, Gnutella a eDonkey. Datum nasazení podle zástupců poskytovatele není zatím…

Evropská komise se bude zabývat nasazením monitorovacího softwaru sledujícího provoz v síti britské telekomunikační společnosti Virgin Media. Je to odpověď na stížnost organizace Privacy International zabývající se otázkou dodržování lidských práv. Poskytovatel připojení Virgin Media hodlá nasadit program CView pro analýzu dat, která přenášejí jeho zákazníci. Konkrétně se hovoří o provozu, který generuje BitTorrent, Gnutella a eDonkey. Datum nasazení podle zástupců poskytovatele není zatím stanoveno, ale nějaké předchozí varování prý zákazníci čekat nemají.

Podle poskytovatele má CView sloužit k monitorování nelegálně sdíleného obsahu (což prý bude jen jedna z funkcí), ovšem nebude prý použit k identifikaci jednotlivých uživatelů. Podle Virgin Media tedy obavy o soukromí nejsou na místě. S tím ovšem nesouhlasí Privacy International. Požádala Evropskou komisi o přezkum situace a zároveň je tato organizace připravena v okamžiku nasazení CView podat trestní oznámení. Experti z Privacy International se totiž domnívají, že CView bude porušovat platnou britskou legislativu. Konkrétně zmiňují zákon RIPA, podle něhož je prý jakékoliv podobné zachytávání síťové komunikace trestným činem bez ohledu na účel. (BBC News)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.