Hlavní navigace

Evropská komise šetří stížnost kabelářů na českou diginovelu

Českým kabelovým společnostem se podařilo přesvědčit Evropskou komisi, aby se zabývala textem takzvané diginovely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, který všem operátorům přikazuje zařadit do základní omezené programové nabídky všechny celoplošně šířené pozemní digitální televize.

3. března jsme jménem České asociace elektronických komunikací (ČAEK) podali stížnost k Evropské komisi. 6. března nám potvrdili její příjem a 18. března ji komise oficiálně zaevidovala. V posledních dnech jsme dostali informaci, že se naším podnětem zabývá, prohlásil na závěr dnešní výroční konference ČAEK prezident tohoto sdružení Zdeněk Vaníček.

KL18_hlasování

Kabelové společnosti namítají, že jim rozšíření počtu povinně zařazovaných programů ztíží podnikání a způsobí finanční ztráty. Bude nás to stát desítky milionů korun, postěžoval si na konferenci Václav Bartoň, generální ředitel dominantní tuzemské kabelové společnosti UPC.

Podle Vaníčka komise zatím naznačila, že v textu diginovely nalezla porušení jednoho článku evropské smlouvy o hospodářské spolupráci a také směrnice o univerzální službě. Kabelové společnosti nyní vyčkají, jak jejich stížnost v Bruselu dopadne. Pokud by neuspěly, chystají protestní akce přímo v České republice.

Našli jste v článku chybu?