Hlavní navigace

Evropská komise šetří stížnost kabelářů na českou diginovelu

Českým kabelovým společnostem se podařilo přesvědčit Evropskou komisi, aby se zabývala textem takzvané diginovely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, který všem operátorům přikazuje zařadit do základní omezené programové nabídky všechny celoplošně šířené pozemní digitální televize.

3. března jsme jménem České asociace elektronických komunikací (ČAEK) podali stížnost k Evropské komisi. 6. března nám potvrdili její příjem a 18. března ji komise oficiálně zaevidovala. V posledních dnech jsme dostali informaci, že se naším podnětem zabývá, prohlásil na závěr dnešní výroční konference ČAEK prezident tohoto sdružení Zdeněk Vaníček.

Kabelové společnosti namítají, že jim rozšíření počtu povinně zařazovaných programů ztíží podnikání a způsobí finanční ztráty. Bude nás to stát desítky milionů korun, postěžoval si na konferenci Václav Bartoň, generální ředitel dominantní tuzemské kabelové společnosti UPC.

Podle Vaníčka komise zatím naznačila, že v textu diginovely nalezla porušení jednoho článku evropské smlouvy o hospodářské spolupráci a také směrnice o univerzální službě. Kabelové společnosti nyní vyčkají, jak jejich stížnost v Bruselu dopadne. Pokud by neuspěly, chystají protestní akce přímo v České republice.

Našli jste v článku chybu?