Hlavní navigace

Elektronický podpis a USA, aneb ČR mírně zaostává

10. 7. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Téměř současně s Českou republikou schválily zákon o elektronickém podpisu Spojené státy americké. Jaký dopad bude mít schválení tohoto zákona na celosvětový obchod? Budou "papírové podpisy" nahrazeny elektronickými? Co se stane v okamžiku, kdy bude elektronický podpis uveden do praxe? Ptá se Michal Zálešák.

Téměř současně s Českou republikou schválily zákon o elektronickém podpisu Spojené státy americké. Jaký dopad bude mít schválení tohoto zákona na celosvětový obchod? Budou „papírové podpisy“ nahrazeny elektronickými? Co se stane v okamžiku, kdy bude elektronický podpis uveden do praxe? Ptá se Michal Zálešák.

Internet jako takový má bezesporu americký nádech, odráží se v něm do velké míry zdejší svobodomyslná kultura. Spojené státy americké, respektive jejich legislativa také určuje světu, jak na Internet nahlížet, jaké přijímat zákony a čeho se naopak raději stranit. Stávalo se tak, že nejdříve přišla s příslušným opatřením americká strana, o notnou chvíli později ji následovala západní Evropa či Japonsko, poté dlouho, dlouho nikdo a pak další země. Nakonec jsme se dočkali my, poměrně malá internetová komunita ve střední Evropě. Nic však nemůže trvat věčně, ani tento technologický a legislativní náskok. Důkazem, zatím však jediným, je zákon o elektronickém podpisu. Americký prezident Bill Clinton jej v pátek konečně podepsal.

Zhruba 200 let (224 přesně) uplynulo od doby, kdy byla na stejném místě podepsána jedno z nejzávažnějších prohlášení své doby, Declaration of Independence, neboli Prohlášení nezávislosti. Tehdy použili příslušní zákonodárci ještě brkového pera. Pro kouzlo atmosféry se Bill Clinton v pátek rozhodl pro mnohem příhodnější „nástroj“. Na rozdíl od ostatních nařízení, více či méně populárních, které odsouhlasil letmým podpisem plnicího pera, se nyní s důvěrou obrátil na moderní technologie a šifrovací metody. Inu, účel světí prostředky.

Zákon o elektronických podpisech v globálním a národním obchodování (Electronic Signatures in Global and National Commerce Act) dodává dokumentům opatřeným elektronickým podpisem stejnou platnost jako jejich „papírovým“ protějškům tam, kde figuroval běžný podpis, o kterém doc. Smejkal a pan poslanec Mlynář na jedné z přednášek konference Prague Internet World svorně prohlásili, že je mnohem méně bezpečný než jeho elektronicky zašifrovaná alternativa.

Podobně jako v České republice, i ve Spojených státech amerických prošel zákon nejdříve sněmovnou (Kongresem), na počátku června jej dále drtivou většinou podpořil i Senát. „Tento zákon by měl podnítit další rozvoj elektronického podnikání (e-commerce), ušetřit mnoho času a prostředků. Když vejde v platnost, budou moci společnosti uzavírat smlouvy online a virtuálně nakupovat a prodávat výrobky v ceně mnoha milionů dolarů,“ stojí v oficiálním prohlášení Bílého domu. Běžným spotřebitelům takové opatření skýtá stejnou úroveň ochrany jako v otázce právních dokumentů opatřených běžným podpisem. Žádné zvýhodnění či znevýhodnění se tedy neplánuje.

Na rozdíl od ostatních nařízení však tento zákon není v ničem svazující, spotřebitelé se stále mohou rozhodnout, která forma jim více vyhovuje, zda elektronický podpis nebo ručně podepsané papírové dokumenty.

V souvislosti s novým zákonem promlouval americký prezident k americké veřejnosti den po jeho schválení, v pátek. Ve stejný den se na Lupě Jiří Peterka ptal, co nastane poté, až podepíše Václav Havel vlastnoručně (nikoliv elektronicky) dokument zhruba stejného obsahu, propagující další růst e-commerce, elektronického obchodování. Stejnou otázku bych si na závěr dovolil položit i já. Týkat se však bude amerického trhu. I odpověď by tudíž měla být zcela odlišná. Pro tamější veřejnost je Internet a elektronická komunikace věcí mnohem rozšířenější než v České republice. Zákon o elektronických podpisech v globálním a národním obchodování je tak dalším mílovým krokem vpřed, který popožene procenta amerického hrubého domácího produktu ještě o několik desetinek výše. Řečeno jinými slovy, na takové nařízení čekal americký internetový trh již delší dobu a bylo jen otázkou času, kdy se přenese přes všechna byrokratická úskalí až do současné podoby.

MIF22_Early

Co dodat na úplný závěr? Nezbývá nic jiného, než doufat, že elektronický podpis bude pro lokální elektronické obchodování dobrým začátkem k vytváření kvalitního trhu a zároveň zlepší komunikaci se státní správou.

Michal Zálešák