Hlavní navigace

Elko EP ATV-1 a RFDSC-11/F: chytrá hlavice a stmívatelná zásuvka

10. 1. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Elko EP
Mohou být součástí chytré domácnosti, ale dají se použít i zcela samostatně. Hlavici umístíte na radiátor, zásuvku třeba na lampu k televizoru.

Společné mají především to, že si na základní nastavení musíte zvyknout, protože je poněkud specifické, jak ostatně u těchto věcí bývá zvykem. V podstatě ale o nic nejde, protože je jednou nastavíte a s velkou pravděpodobností se k nim už nevrátíte nebo vrátíte jednou za uherský rok. Navíc za provozu jsou už v pohodě. Minimálně stmívatelná bezdrátová zásuvka RFDSC-11. A když jsem u ní: ta je bezdrátová sama o sobě, naopak níže zmiňovaná úsporná termostatická hlavice Elko EP ATV-1 není, ale má bezdrátovou variantu s obdobnými funkcemi. Když to tedy vezmeme kolem a kolem, můžeme všechny systémy instalovat bez jakéhokoliv sekání do zdí v jednoduché, základní variantě, či variantě vyspělejší, třeba se třemi bezdrátovými hlavicemi, dvěma stmívatelnými zásuvkami apod.

ČTĚTE TAKÉ: „Elektrobock TS11 GST: chytrá a za rozumnou cenu“
   „Hutermann GS30 GSM: zásuvka s milionem funkcí“

Je pochopitelné, že v tomto okamžiku přichází na paškál dosah rádiového signálu. Ten je klasicky závislý na stavebním provedení budovy a na použité frekvenci, což je v tomto případě 868 MHz. Dobrou zprávou je, že se nemusíte zabývat „bezdrátovým šumem“, protože se vysílá jen v okamžiku povelu či vzájemné komunikace, což je záležitost okamžiku. S tím souvisí i životnost zabudované baterie nejen v hlavici a klíčence, ale i v nástěnném ovladači, který může klíčenku nahradit. Životnost je povětšinou udávána až na pět let, je ale pochopitelně závislá na četnosti používání.

Na obou systémech, i na přístupu Elko EP, se mi líbí možnost vytvořit jednoduchý i poměrně složitý systém, který ale stále nemusí vyžadovat nějaké náročné a velmi drahé doplňky. Popasovat se výrobce ještě zjevně bude muset s ovládáním, resp. zejména s prvotním nastavením. Ale mějme na paměti, že žijeme v přechodové době a jsem přesvědčen, že za pár let už to nebude problém a většinou se pojede přes aplikaci v chytrém zařízení. K tomu totiž zjevně směřují všichni.

Zcela nahoře na zásuvce vidíte dvojici voličů u nichž křížovým šroubovákem nastavíte například typ použité žárovky. Pod nimi vidíte tlačítko Prog, které diodou ohlašuje stav zásuvky.
Autor: Elko EP

Zcela nahoře na zásuvce vidíte dvojici voličů u nichž křížovým šroubovákem nastavíte například typ použité žárovky. Pod nimi vidíte tlačítko Prog, které diodou ohlašuje stav zásuvky.

Bezdrátová spínací zásuvka RFDSC-11/F

Dodává se mj. v balíčku zvaném „RF set se stmívanou zásuvkou RFDSC-11“ za cenu 1.972 Kč a na výběr máte ze dvou vysílačů (viz obr výše). Buď sáhnete po šikovné klíčence RF Key/B (více zde), kterou jsme si vybrali mi, nebo po nástěnném ovladači RFWB-20/G (více zde), který umístíte do běžné krabice vypínače a navíc si ho můžete objednat v několika barevných variantách, včetně hliníkové.

Bezdrátová část přenášející povely však vždy pracuje na frekvenci 868 MHz a poslouží typicky k zapnutí a vypnutí napojené žárovky, včetně nastavení úrovně jejího osvětlení či nějakého toho stmívání, přičemž existuje i verze simulující například západ slunce.

Čtyřkanálová klíčenka (bezdrátový vypínač může mít dva, nebo čtyři kanály) se nejčastěji používá k k ovládání světel. Jde ale využít i k ovládání garážových vrat či bran, takže s výhodou můžete mít jednu pro více zařízení. Její rozměry jsou zanedbatelné (asi 24×65 10 mm, švh), takže není problém ji opravdu přidělat ke klíčům. Pak stačí jen zmáčknout jedno ze čtyř tlačítek… Lehce jde přes klíčenku i stmívat, resp. ovlivnit úroveň osvětlení, k čemuž se dostaneme záhy.

Nicméně samotné programování je zapotřebí nastudovat a příručka by trochu vylepšení určitě zasluhovala.

Programování probíhá následujícím způsobem: na sekundu zmáčknete tlačítko Prog, čímž vstoupíte do programovacího režimu (LED pravidelně bliká asi po sekundě). Následně stiskem tlačítka na klíčence přiřadíte funkci stmívání, resp. regulaci intenzity světla. Další tlačítko pro vypnutí/zapnutí se přiřadí už automaticky a vše ukončíte opětným stiskem Prog.

A s jakými světly můžete zásuvku využít? Mohou to být jak klasické, tak halogenové či stmívatelné LED žárovky, ale také „úsporky“. Zatížitelnost je až 300 W, regulaci zásuvky, resp. nastavení typu osvětlení, provedete přímo na zásuvce křížovým šroubovákem ve speciálním voliči. 

Za 725 Kč získáte řadu chytrých funkcí a bohatě nastavitelný programátor. Po důkladném nastavení, se o hlavici v podstatě ani starat nemusíte.
Autor: Elko EP

Za 725 Kč získáte řadu chytrých funkcí a bohatě nastavitelný programátor. Po důkladném nastavení, se o hlavici v podstatě ani starat nemusíte.

Úsporná termostatická hlavice Elko EP ATV-1

Na webu výrobce naleznete k této hlavici se směšovacími ventily i bezdrátovou variantu a dokonce nabídkou komplexních řešení pro byt či dům (více viz zde).

ATV-1 (725 Kč) pak představuje řešení základní, které nijak nekomunikuje, je autonomní a pracuje pouze podle nastavených parametrů. Je tudíž určeno pro jediný radiátor (či dva, tři, tedy typicky malý byt).

Hlavice je určena pro teplotní rozsah + 8 až +28 °C a z výše uvedeného vyplývá, že ji stačí jen našroubovat na radiátor, což se dělá jednoduše. Následně stačí vložit baterii, což je opravdu dobré dělat v tomto pořadí, protože po zadání data a času se spustí přizpůsobování daným podmínkám.

cif 24 - early cena - média

Základní zprovoznění opět vyžaduje trochu té „hlavoruční dřiny“, v čemž příručka pomůže jen částečně a platí to i nastavování jako takovém. Tady buď navolíte přímo teplotu, kterou hlavice bude stále dodržovat, nebo program pro až osm časů denně. Sáhnout můžete například i po týdenním, či prázdninovém režimu, funkci „otevřené okno“, která uzavře ventil topení při detekci náhlé změny teploty, a hlavici je také možné zablokovat proti nežádoucí manipulaci, což se hodí nejen když máte doma menší děti. Výhodou je i možnost nastavit až čtyři intervaly vytápění a čtyři pro úsporný režim, takže jak vidíte, můžete si dokonale rozkouskovat den či noc.

Nastavení děláte ručně, ale dokoupit můžete i USB adaptér. Nevím sice jak se zachází se softwarem, který je předpokládám v ceně, ale nastavit ATV-1 dokážete při troše snahy i manuálně. A úspory? Ty pochopitelně nelze stanovit na základě pár týdnů provozu. V každém případě jde o trochu jinou otázku. Totiž o to, zda se vyplatí. Na to si ale bude muset odpovědět každý sám. Elko EP mluví pouze o „okamžité úspoře peněz“ bez konkrétních hodnot. Cena 725 Kč za hlavici sice není nejnižší, ale náklady na vytápění se stále zvyšují, takže kdož ví. Nicméně chytré funkce, jako je uzavření ventilu při náhlém poklesu teploty, úspoře určitě napomáhají.

Hlavici stačí jen našroubovat na radiátor, což je otázka pár minut, a je zřejmé, že smysl bude mít jen tak, kde nejsou například centrálně řízené či rovnou napojené na kotel.
Autor: Elko EP

Hlavici stačí jen našroubovat na radiátor, což je otázka pár minut, a je zřejmé, že smysl bude mít jen tam, kde nejsou například centrálně řízené či rovnou napojené na kotel.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).