Hlavní navigace

Elko Lighting LED Max LB-E27–1060–5K: bytelná žárovka budící výborný dojem

18. 10. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Elko lighting
Světelným tokem je na úrovni 75 W žárovky, spotřebou 6× níže. Patice je klasická a životnost 15 000 hodin. Co si přát více? Snad jen aby je vydržela!

 porovnání s DLB-E27–806–2K7 (aktuálně 525 Kč, ekvivalent 60 W žárovky), testovanou zde, je aktuální nestmívatelná LB-E27–1060–5K (544 Kč) určená opět pro tradiční patici E27 zjevně těžší a nepatrně větší. Znát je to hned, jak ji vezmete do ruky. Patrné je ale i to, že zatímco masivní hliníkové žebrování je u dříve testovaného a méně výkonného typu stříbrné, u novinky s výkonem 1 060 luxů je provedeno v bílé barvě, stejně jako skleněný povrch.

Žárovka je také delší, což je podstatně důležitější a navíc vzhledem ke zvýšenému výkonu i pochopitelné. Faktem rovněž je, že když na předchozí „desetiwattovku“, tedy ekvivalent ke klasické 60W žárovce (806 lm) sáhnu po chvíli provozu, ucuknu. Masivní žebrování odvádí překvapivé množství tepla. Tady je to cítit podstatně méně, k čemuž se záhy dostanu.

Šedesátiwattovka od Elko Lighting ale – na rozdíl od jiných, např. mého neoblíbeného Calexu – drží při každodenním několikahodinovém svícení od konce letošního dubna (2013), což je aktuálně nějakých sedm měsíců. Tak nějak si to představuji! Oproti udávané životnosti je to však stále jen pár stovek hodin provozu, takže uvidíme. Uvidíme ale i u této o více než 200 lumenů výkonnější varianty, kterou provozuji tři neděle.

Na snímku sice vidíte model DLB-E27-1060-2K7, ale ten zkoušený vypadá zcela totožně. „D“ v úvodu označení pak znamená, že jde o stmívatelnou verzi.
Autor: Elko Lighting

Na snímku sice vidíte model DLB-E27–1060–2K7, ale ten zkoušený vypadá zcela totožně. „D“ v úvodu označení pak znamená, že jde o stmívatelnou verzi.

Ekvivalent nikoli 75, nýbrž 80 wattů

Musím se přiznat, že se mi Elko Lighting svým přístupem líbí. Nejen že kývlo na zápůjčku na test, o což se s jinými firmami snažím pomalu dva roky, ale má žárovky (alespoň ty, co jsem měl možnost vidět) i solidně továrně zpracované, se solidními a víceméně odpovídajícími informacemi na přebalu. V květnu ostatně otevřelo předváděcí prostory v pražských Vysočanech v rámci designového centra Sykora Home v blízkosti O2 Areny, takže je možné se na ně podívat naživo. À propos, „víceméně odpovídajícími informacemi…“

Podle parametrů, které vydala Evropská komise, je pro ekvivalent 75W žárovky nutný světelný tok 920 – 970 lm, pro 100 W pak 1 300 – 1 400 lm. Jak vidíme zde, 1 060 lm odpovídá spíše 80 než 75 wattům, takže se Elko Lighting zbytečně podceňuje.

Bílá není vždy bílá

Tuto konkrétní LED žárovku (ale platí to i o řadě jiných) můžete zakoupit buď ve verzi „studená bílá“, tj. 5 000 K (5K), kterou jsme zvolili pro zápůjčku, nebo „teplá bílá“, tedy s barevnou teplotou 2 700 K (3K). V obou případech nyní přijde při individuálním nákupu na 544 Kč a je zajímavé, jak se váš obývák promění, když namísto teplé bílé nainstalujete studenou bílou a poprvé rozsvítíte…

Příjemné nažloutlé a oko i duši hladící světlo vystřídá jasné, chladné až ledově bílé osvětlení, které zcela změní atmosféru v místnosti a nekompromisně proniká do všech koutů. Až by našinec někdy skoro řekl, že by chtěl lustr se dvěma stejně osazenými sadami, ale každou v jiné barevné teplotě tak, aby si je volil podle vlastní nálady.

Obecně vzato se mluví o tom, že studená bílá se hodí pro exteriér a technické místnosti. Teplá bílá naopak pro interiér a nejvíce obývané místnosti. Málokde najdete zprávu o tom, že je to také věc vkusu. Já osobně už dnes klidně mohu mít obývák s osvětlením složeným ze studené bílé, ale musím ho tak koncipovat od začátku a pochopitelně výrazně moderněji, což nemusí každému sedět. Je evidentní, že ne vždy do už zařízené obytné místnosti studená bílá sedne a do víkendové roubenky si ji asi nedáme…

Ukázka výběru z LED produkce společnosti Elko Lighting. Nabídka není právě malá... Mimochodem pokud vše dobře dopadne, budeme vám brzy moci blíže představit i LED pásky, které jsou stále populárnější.
Autor: Elko Lighting

Ukázka výběru z LED produkce společnosti Elko Lighting. Nabídka není právě malá… Mimochodem pokud vše dobře dopadne, budeme vám brzy moci blíže představit i LED pásky, které jsou stále populárnější.

Výborný dojem

Tento článek píši po necelém měsíci provozu. Elko Lighting LED Max LB-E27–1060–5K svítí necelé čtyři hodiny denně a s nastupující zimou bude svítit ještě podstatně déle.
Jaké je světlo, jsem myslím naznačil dostatečně, samozřejmostí je okamžitý náběh na plný světelný výkon bez jakéhokoli zpoždění, a i když žárovka svítí půl hodiny, není problém na jejím povrchu udržet ruku. Udržíte ji i na žebroví, takže je zde zjevně použit jiný „čipset“ než u verze s teplou bílou.
Pokud máte nějaké frekventované prostory, které potřebujete mít dobře osvětleny tak, aby se vám vyplatilo dát 544 Kč za prostou žárovku, je LED Max podle mého velice dobrou volbou. Mám pocit, že lepší, než o stokorunu levnější ekvivalenty s podivnými jmény, kterým po zkušenostech za poslední tři roky příliš nedůvěřuji.

ebf - tip do článku - debata

pro: solidně bytelná, vypadá prakticky jako klasická žárovka (až na žebrování), okamžitý nástup
proti: nic, snad jen cena…

Máte doma LED žárovku?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).