Hlavní navigace

Ministři telekomunikací zemí EU: analog se vypne do roku 2012

1. 12. 2005
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
1. 12. 2005

Ministři telekomunikací členským zemí Evropské unie se na dnešním jednání v Bruselu shodli na termínu definitivního vypnutí analogového televizního vysílání. Jednotlivé státy EU by měly přestat vysílat v analogu do roku 2012. Tento termín už dříve doporučila Evropská komise. Ministři zároveň přijali návrh priorit v oblasti přechodu na DVB-T předložený komisí. Za Českou republiku se jednání zúčastnila ministryně informatiky Dana Bérová.

Ministři se zavázali k co nejrychlejšímu ukončení analogového televizního vysílání a zahájili debatu o využití uvolněných frekvencí. Po přepnutí z analogové na digitální technologii vysílání bude totiž zapotřebí třikrát až šestkrát menší rádiové spektrum a předpokládá se, že 300 až 375 MHz aktuálního množství přiřazeného pozemnímu vysílání bude možné uvolnit a nově zpřístupnit. Evropská komise přitom navrhuje využít část tohoto „získaného spektra“ pro nové, celoevropské služby například mobilních operátorů, uvedlo ministerstvo informatiky v dnešní tiskové zprávě.

CIF23

Česká republika je podle ministerstva na digitální technologii po technické stránce připravena, chybějí ale jí jasná pravidla, kterými by se proces přechodu od analogového k digitálnímu televiznímu vysílání řídil. Ministerstvo informatiky taková pravidla i záruky pro stávající vysílatele vtělilo do návrhu novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. Návrh novely je od února tohoto roku projednáván Poslaneckou sněmovnou, v současné době zbývá vyřešit poslední sporný bod: licenci TV Prima a její případné „očištění“ od regionálního vysílání, uvedlo ministerstvo.

Server Digizone.cz připravuje na toto téma rozhovor s ministryní informatiky Danou Bérovou.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).