Hlavní navigace

EU chce zpět vyměnitelné baterie, zlevnění Raspberry Pi 4, Microsoft Defender pro Linux

28. 2. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

HTC Vive
Google chce výjimku a opět dodávat Huawei. Linux a čipy od Microsoftu jdou na trh. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Evropská komise by zřejmě ráda dotlačila výrobce telefonů, aby vrátili vyměnitelné baterieZDNet odkazuje na nizozemský list Het Financieele Dagblad, který získal návrh evropského opatření, jež má za úkol snížil množství elektronického odpadu. O věci se ještě bude jednat a diskutovat.

Microsoft vydá svůj antivirus Defender také pro iOS a Android. Tyto verze lze očekávat nejspíše letos, prozatím jsou dostupné pro Windows a macOS. Redmondu se obchodně někde daří Defender prosazovat i ve firemním prostředí oproti tradičním dodavatelům antivirů. Microsoft rovněž zpřístupnil preview verzi Defender ATP pro Linux.

Azure Sphere se zase dostává v ostré verzi na trh. Jde o vlastní hardwarový mikrokontroler/čip od Microsoftu, do kterého si sama firma upravila Linux. Jde o první Linux z Redmondu. O projektu Azure Sphere jsme více psali v článku.

Raspberry Foundation v rámci narozenin snižuje cenu 2GB modelu Raspberry Pi 4. Konkrétně klesla ze 45 na 35 dolarů. Dle organizace je to možné díky klesajícím cenám RAM pamětí. 35 dolarů původně stál model s 1 GB RAM.

Google poprvé od doby, kdy americká vláda uvalila embargo na Huawei, alespoň něco veřejně ke kauze řekl. Potvrdil, že nemůže dodávat služby a aplikace na nově vydávané telefony Huawei a že spolupracuje na podpoře modelů vydaných do 16. května 2019. Firma zároveň varuje před nahráváním Google Play Services „bokem“, protože to může představovat bezpečnostní riziko. Tímto způsobem lze do Huawei dostat třeba obchod Google Play, ovšem některé věci stále nefungují, typicky Google Pay. Objevila se i zpráva, že Google k americké vládě podal žádost, aby mohl licence směrem k Huawei obnovitHuawei se mezitím snaží rozjet vlastní ekosystém App Gallery a Huawei Mobile Services, viz náš článek.

JPEG chce využít umělou inteligenci pro vývoj nové komprese obrázků. Rozhodlo se tak na 86. zasedání výboru. Očekává se, že by AI mohla obrázky komprimovat efektivněji, než jak se to daří nyní.

Už více než sto her pro virtuální realitu překonalo v tržbách milion dolarůrozebírá Road to VR. „A to je teprve začátek,“ glosují situaci čeští Beat Games (koupeno Facebookem) stojící za Beat Saberem, nejúspěšnějším VR titulem na světě. Polovina ze stovky her milion dolarů překonala za posledních dvanáct měsíců. VR hry celkově v roce 2019 dosáhly na 300 milionů dolarů v rámci všech hlavních platforem.

Facebook jako vlastník Oculusu a Beat Games dál do VR investuje. Tentokrát kupuje studio Sanzaru Games stojící za VR tituly jako Asgard’s Wrath nebo ze světa Marvelu. Firma bude nyní exkluzivně produkovat pro Oculus.

HTC představilo nové VR brýle Cosmos Elite. Vychází z původního high-endu Cosmos, mají ovšem přesnější trackování a dva sledovací majáky v balení. Doporučená cena je 25 599 korun. Novinkou jsou také headsety Cosmos Play a Cosmos XR určené pro vývojáře.

Engadget pak přišel se zprávou, že v HTC pracují na projektu Proton. Ten by měl současné těžké a velké VR headsety zjednodušit a elektroniku přesunout na jedno místo přímo v brýlích. Brýle by zároveň vedle VR měly zvládat i AR.

Vychází kniha Facebook: The Inside Story. Jejím autorem je Steven Levy, který už napsal několik kvalitních knih o počítačích a internetu. I tentokrát má výborný vhled a zdroje a popisuje například to, jak byl Mark Zuckerberg fascinován hrou Civilizace a jak si své plány na dominantní světovou platformu dlouho kreslil do sešitu. Úvodní článek ke knize Levy publikoval v časopise Wired.

Intel vzdal vývoj 5G modemů a sekci prodal Applu, přesto se chce kolem 5G stále točitTento týden oznámil několik novinek. Jde o čip (SoC) Intel Atom P5900 určený pro základnové stanice a druhou generací procesorů Xeon Scalable, které jsou vhodné i pro běh cloudových a edge aplikací.

Samsung rozjel masovou výrobu pamětí LPDDR5 o velikosti 16 GB. Rychlost přenosu dat se má dostat až na 5500 Mb/s. Paměti by se měly postupně začít objevovat v telefonech s podporou 5G. Ukázkou je před pár týdny představený Samsung Galaxy S20 Ultra 5G.

RISC-V Foundation už má přes 420 členů a předpovědi mluví o tom, že do roku 2025 se na trhu uplatní 60 miliard procesorů s architekturou RISC-V. Tato otevřená instrukční sada jde v řadě věcech proti ARMu, v Česku se jí aktivně věnuje brněnský Codasip zainvestovaný Western Digital a Číňany.

MediaTek představil nový čip Helio P95, který navazuje na předchozí P90. Je to model pro střední třídu smartphonů. Změn je ale pomálu a stále se operuje s dvěma jádry Cortex-A75 a šesti jádry Cortex-A55 a grafikou PowerVR GM 9446.

Fenomén Roblox získal dalších 150 milionů dolarů a celkově už má přes 335 milionů. Poslední kolo vedl fond Andreessen Horowitz. Roblox už aktivně hraje přes 115 milionů hráčů, zejména z generace Z. V Robloxu je možné vytvářet si vlastní hříčky či objekty a v rámci herní ekonomiky je zpeněžovat.

Novým ředitelem českého Ericssonu se stává Cveto Gašperut, který doposud vedl obchod Microsoftu ve 24 zemích střední a východní Evropy. Soustředit se chce na zavádění 5G sítí u operátorů a například v průmyslu. „Chceme se také soustředit na spolupráci se startupy a českými univerzitami.“ O českém Ericssonu v našem rozhovoru s Jiřím Ryntem. Ericsson v ČR v roce 2018 v tržbách překonal 423 milionů korun.

Velký obchod na severoamerickém trhu: Intuit za 7,1 miliardy dolarů kupuje Credit Karma. Intuit vyvíjí v podstatě monopolní systém na daně TurboTax a Credit Karma se soustředí na data kolem kreditního skóre, kolem kterého se v USA točí skoro vše.

Salesforce.com si zase za 1,33 miliardy dolarů pořizuje Vlocity. Druhý výkonný ředitel (Co-CEO) Keith Block pak oznámil rezignaci a ve vedení tak zůstává pouze Marc Benioff.

cif 24 - early cena - média

McAfee získává firmu Light Point Security. Ta se soustředí na izolaci spustitelného kódu a takzvanou browser isolation. McAfee toto chce integrovat do platformy Mvision Unified Cloud Edge.

Další evropské datacentrum Microsoftu bude ve Španělsku. Poběží odsud Azure, Office 365 a další služby a Microsoft se na spolupráci domluvil s Telefónicou.

ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).