Hlavní navigace

EU jsou trnem v oku veřejnoprávní televize migrující na Internet

Karel Wolf

Online aktivity veřejnoprávních televizí jsou podle Evropské komise porušením pravidel trhu a hodlá na ně odpovědět přísnou regulací. Alespoň to tvrdí mediální expert univerzity v Mainzi Dieter Dörr, který přímo prohlašuje, že se veřejnoprávní vysílání možná stane dosluhujícím modelem, pokud se odmítne přizpůsobit novému světu médií. Zatímco v Česku a většině dalších sousedních zemí zatím panuje relativní klid, oči všech zainteresovaných se upírají na Německo. Prosazování kritiky EK aplikované…

Online aktivity veřejnoprávních televizí jsou podle Evropské komise porušením pravidel trhu a hodlá na ně odpovědět přísnou regulací. Alespoň to tvrdí mediální expert univerzity v Mainzi Dieter Dörr, který přímo prohlašuje, že se veřejnoprávní vysílání možná stane dosluhujícím modelem, pokud se odmítne přizpůsobit novému světu médií. Zatímco v Česku a většině dalších sousedních zemí zatím panuje relativní klid, oči všech zainteresovaných se upírají na Německo. Prosazování kritiky EK aplikované na německých televizích ARD a ZDF by se totiž mohl ostát jasným ukazatelem vývoje věcí příštích i v dalších zemích. Německo na základě podnětů z EU rozhodlo, že veřejnoprávní televize nemohou na Internetu provozovat sponzoring a reklamu, ani nabízet plošné regionální zpravodajství. Obsah navíc musí být redakčního charakteru, nesmí mu chybět publicistická hodnota a měl by zhodnocovat přímé dopady na trh. Nové projekty veřejnoprávních TV by měly procházet tzv. třístupňovým testem veřejnoprávnosti, problém podle Dörra spočívá v tom, že veřejnoprávní televize budou těžko shánět a platit experty, kteří by byly vůči médiím adekvátním způsobem kritičtí. Všichni nyní napjatě čekají, jak na postup německých regulačních orgánů EU zareaguje. (Medialne.sk)

Našli jste v článku chybu?
26. 9. 2008 12:47
hexx (neregistrovaný)
Umi EU neco jineho nez regulovat? Boze muj, proc jen jsme vstoupili do toho socialistickeho spolku?! No aspon ze ja mam svedomi ciste.
26. 9. 2008 21:41
To be nevadi, kdyz na tebe subjekt, ktery si platis koncesionarskymi poplatky, chrli reklamu?... Tohle neni zadna socialisticka regulace, to je zdravy rozum. Az nebudou konc. poplatky, at si provozujou reklamu jak chteji. Dokud si je platim z dani a konc. poplatku, chci reklamy jen nezbytne minimum. Klidne bych na poplatcich platil mesicne o kilo vic, aby reklama z CT temer vymizela.