Hlavní navigace

EU se dožaduje zásadních změn ve vyhledávacích algoritmech Googlu

1. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa
Google dostal na odpověď na obvinění ze zneužívání dominantního postavení víc času, reagovat na výtky a návrhy má do 17. srpna.

Probíhající šetření Googlu v rámci EU se týká řady věcí. Jednou z nich je otázka, zda Google své výsadní postavení na trhu nezneužívá v neprospěch konkurentů. Právě ti jsou nakonec jedněmi z iniciátoru šetření, ať už přímo nebo nepřímo přes různé lobbistické a vlivové organizace či firmy.

Evropská komise přitom po Googlu požaduje zásadní změnu ve vyhledávacích algoritmech. Podle materiálů, které Google dostal, by měl změnit způsob, jakým umisťuje do výsledků vyhledávání své konkurenty, konkrétně konkurenční nástroje pro porovnávání cen zboží. 

EU zároveň s předáním přehledu možných obvinění varovala Google, že by mohl být pokutován na základě podobného seznamu obvinění, které EU zaslala již v dubnu tohoto roku, teprve teď ale o jeho konkrétním obsahu informoval Wall Street Journal.

Odklad do srpna

EU žádá, aby Google ve vyhledávání pro konkurenci v oblasti porovnávačů zboží používal totožné algoritmy a podmínky – to vše hlavně na základě toho, že Google měl v minulosti upřednostňovat vlastní služby v této oblasti, zejména vlastní Google Shopping.

KL22 hlasovani

Google měl původně na obvinění reagovat do 7. července, vyžádal si ale odklad o šest týdnů, aby mohl materiály, které čítají přes sto stránek, pořádně prostudovat. Nový termín byl stanoven na 17. srpna, napsala agentura Bloomberg.

V dubnu, kdy končilo jedno kolo šetření, které se táhlo už pět let, se hovořilo až o možné pokutě ve výši 6 miliard eur. To vše má ještě souvislost s tím, co v březnu 2015 zjistilo americké FTC – tedy že Google manipuloval výsledky vyhledávání. Googlu se tehdy podařilo uniknout soudní při a FTC se uspokojilo s dohodou a některými změnami.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.