Hlavní navigace

EUnet Czechia se mění v KPNQwest

14. 12. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V duchu hesla "Tradice se mají dodržovat" mění EUnet Czechia již potřetí ve své nedlouhé historii jméno a firemní identitu. Vedle změny názvu se však chystá i řada dalších novinek, do další fáze se posunul i projekt vysokorychlostní sítě EuroRingů.

Dnešní EUnet Czechia založila poměrně záhy zkraje devadesátých let část lidí, kteří k nám – tehdy ještě na akademické půdě – zaváděli Internet. Svoji firmu pojmenovali COnet, čímž chtěli naznačit, že jsou první komerčním poskytovatelem připojení k Internetu; konkurenci v tomto ohledu získali až za nějaký čas. O něco později však tento název přestal vyhovovat a došlo k přejmenování na Internet CZ. Dobře si pamatuji, že zejména některým pracovníkům CESNETu se toto přivlastnění si českého Internetu zdálo poněkud neseriózní. Ani toto jméno však nevydrželo dlouho: po založení evropského holdingu EUnet International byl Internet CZ odkoupen a přejmenován na dnešní EUnet Czechia. Nyní se tedy historie opakuje: EUnet International byl prodán dále, stal se jádrem konsorcia KPNQwest a toto jméno ponese také EUnet Czechia. Alespoň po nějaký čas, do případné další změny názvu.

Nové obchodní jméno však není to jediné, co nová příslušnost ke KPNQwestu českému EUnetu přináší. Asi nejzajímavějším současným projektem KPNQwestu je síť EuroRingů, která by měla velmi rychlými linkami spojit „významná evropská obchodní centra“. Celá síť je členěna na šest okruhů, EuroRingů – v tomto okamžiku jsou v plném provozu první dva. Jedním z uzlů posledního, šestého okruhu, by měla být také Praha, která bude zastoupena jako jediné město z bývalé východní Evropy. Už nyní je Praha jakýmsi „falešným“ EuroRingem připojena, ale KPNQwest pro tuto linku využívá služeb SPT Telecomu. Cílovým stavem je však vlastní optická síť po celé Evropě, což znamená vlastní dráty v zemi. Také k nám se proto chystají kopáči, kteří budou tyto optické linky fyzicky klást. Podle Michaela Hartmana, nového ředitele EUnetu Czechia, bychom svůj vlastní EuroRing měli mít hotový při optimistickém předpokladu do konce roku 2000, při pesimistickém odhadu o rok později, tedy do konce roku 2001.

Strategií Qwestu v USA (a zřejmě i KPNQwestu v Evropě) je budování vlastních fyzických sítí a následně pronájem přebytečných kapacit ostatním hráčům na trhu. Pokud jde o oblast IP konektivity, KPNQwest již dnes připojuje některé české poskytovatele. Na bázi subproviderských smluv jsou to podle Hartman společnosti IPEX a České dráhy, kteří jsou připojení do pražského uzlu, do jiné kategorie spadá Internet OnLine, který je připojen přímo do Frankfurtu. KPNQwest má však už dnes i zákazníky, kteří čerpají pouze pásmo, nikoliv IP služby: sem patří například akademická síť TEN-155 CZ.

Na tiskové konferenci, kde EUnet novinky ze své stáje oznamoval, padlo i několik dotazů, které se týkaly nedávné akvizice EuroWebu společností KPN (nikoliv KPNQwest). Podle Hartmana zatím kolem této transakce není vše jasné, v každém případě by však podle předchozích smluv měl být EuroWeb vložen do KPNQwestu. Na přímý dotaz, zda se tato akvizice projeví nějak i u nás, Michael Hartman odpověděl, že alespoň v dohledné době zřejmě nikoliv. Znamená to tedy, že LUKO CzechNet, které u nás EuroWeb před časem odkoupil, zůstane patrně i nadále samostatné a nechystá se nějaké jeho začlenění do EUnetu Czechia.

KL24

EUnet Czechia má nyní, zdá se, díky svému silnému vlastníku dobře našlápnuto a pokud budou slova následovat činy, jistě se máme na co těšit.

Marek Antoš

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).