Hlavní navigace

EUnet má nový 100 Mb/s "tlustokabel"

11. 10. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Závody poskytovatelů připojení, kdo bude mít větší tlustokabel do zahraničí a do NIXu, zdá se pokračují. EUnet Czechia, člen konsorcia KPN/Qwest, nasadil na Invexu poměrně vysokou laťku - jako předzvěst projekt EuroRing posílil svoji zahraniční konektivitu na 100 Mb/s.

Vlastnictví EUnetu konsorciem KPN/Qwest, tedy tímtéž KPN jako v případě SPT TELECOMu, je poměrně dobře známo. Tato půvabná perlička má ovšem i své konkrétní dopady, které se projevují zejména v případě EuroRingů. KPN/Qwest totiž do roku 2001 plánuje pokrýt významná evropská města vlastní vysokokapacitní optickou sítí a částečně už se mu to daří. V našem případě však dlouhou dobu panovala nejistota, kdo bude českým nositelem tohoto projektu: zuby si naň brousil SPT TELECOM i EUnet. Úplně jasno není doposud, ale pokud jde o IP služby, s velkou pravděpodobností bude EuroRing EUnetu. Počítá se však i s jeho využitím v dalších směrech a službách a tam už není jisté nic.

Nová linka 100 Mb/s však ještě není součástí projektu EuroRingů, protože nejde o vlastní infrastrukturu KPN/Qwest; ve skutečnosti jde jen o pronajatou linku od SPT TELECOMu. EUnet ovšem díky ní nepochybně relativně dlouhou dobu nebude mít problémy se zátěží. Podobně jako u konkurenčních poskytovatelů, kteří si do zahraničí zavádějí obdobné tlustokabely, totiž tato kapacita podle mého názoru nebude zdaleka využita, jde spíše o rezervu (výjimkou je snad jen TEN-155 CZ, jehož schopnost absorpce jakékoliv konektivity je fenomenální). Nejde ovšem o žádné plýtvání, podobně jako třeba u Telenoru Internet je totiž třeba si uvědomit, že se EUnet připojuje do „vlastní“ sítě, takže za samotné připojení nemusí nic platit a je tedy celkem jedno, jakou kapacitou se připojí. Trochu odlišné je to v případě placení SPT TELECOMu za samotnou linku, ale ani u něj například trojnásobná kapacita neznamená trojnásobnou cenu a čím je tedy drát tlustší, tím je vlastně levnější.

Vedle této nové linky má EUnet i nadále staré připojení přes satelit, které bude podle ředitele EUnetu Czechia, Michaela Hartmana, napříště používáno už jen jako záložní pro případ výpadku hlavního spojení. Vzhledem k tomu, že kapacita této linky přesahovala 10 Mb/s, je to docela zajímavá záloha.

Cloud23

Je otázkou, jestli si bude chtít EUnet celých 100 Mb/s nechat pro sebe, nebo zda část nabídne dalším poskytovatelům připojení. Příklad Ebone a Global One, přes něž je dnes připojena velká většina poskytovatelů připojení, ukazuje, že vývoj půjde touto cestou – i na našem trhu se ovšem pomalu objevují či začnou objevovat i nabídky gigantů, jako je AT&T Unisource či UUNET.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).