Hlavní navigace

Europolu pomáhá hledat zločince na videozáznamech pražská firma z Emauz

30. 6. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Rozpoznávání obličejů při vyšetřování závažné trestné činnosti v rámci EU má u Europolu nově na starosti systém od pražského projektu Eyedea Recognition.

Začínali na ČVUT. Pak sázeli na detekci objektů v obraze a jejich služby používal třeba Seznam nebo tuzemské fotobanky. Teď dotáhli vývojáři sídlící v prostorách pražského kláštera do finále i svůj systém na rozpoznávání obličejů. Ten dosud používali spíš v reklamním byznysu. 

Teď s ním tým pod logem Eyedea Recognition uspěl v rámci evropské policie, která zapojí tuzemský software do svých bezpečnostních a sledovacích systémů především v boji proti terorismu a při vyšetřování závažné trestné činnosti. 

ebf - tip do článku - debata

Ilustrační obrázek systému Eyedentity použitého jako podpůrný nástroj na pracovišti bezpečnostních analytiků.

Ilustrační obrázek systému Eyedentity použitého jako podpůrný nástroj na pracovišti bezpečnostních analytiků.

Jádro systému je založeno na pokročilých metodách strojového učení a hlubokých neuronových sítích. „Metody strojového učení patří do oblasti umělé inteligence. Tyto metody samy automaticky nalézají nejvhodnější způsoby vyhodnocení tváří na základě desítek miliónů příkladů,“ říká hlavní inženýr projektu Eyedentity Radek Svoboda.

Nasazení systému Eyedentity už podle Svobody zvažují i tuzemské bezpečnostní složky. Už dříve Eyedea spolupracovala třeba s ministerstvem vnitra na systému, který pomáhal při odhalování pašeráků drog.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).