Hlavní navigace

Eurostat: penetrace počítačů a Internetu je v Česku podprůměrná

Jiří Macich ml.

V roce 2008 mělo osobní počítač dle zjištění Eurostatu 52,4 % českých domácností, což je hluboko pod průměrem Evropské unie, kde má 67,8 % domácností k dispozici počítač. Meziročně počet domácností vybavených počítačem u nás vzrostl o necelých deset procentních bodů. Přístup na Internet má v České republice 45,9 % domácností, což je při srovnání s rokem 2007 o více než deset procentních bodů více. Stále to však nestačí na průměr EU (resp. zemí EU spolu s Chorvatskem, Islandem a Norskem), kde má…

V roce 2008 mělo osobní počítač dle zjištění Eurostatu 52,4 % českých domácností, což je hluboko pod průměrem Evropské unie, kde má 67,8 % domácností k dispozici počítač. Meziročně počet domácností vybavených počítačem u nás vzrostl o necelých deset procentních bodů. Přístup na Internet má v České republice 45,9 % domácností, což je při srovnání s rokem 2007 o více než deset procentních bodů více. Stále to však nestačí na průměr EU (resp. zemí EU spolu s Chorvatskem, Islandem a Norskem), kde má přístup na Internet 60,3 % domácností.

Počítač a připojení k Internetu se objevuje ve výrazně větší míře u domácností s dětmi. Rozdíly mezi velkými městy, středními a malými městy nebo venkovskými oblastmi v České republice nejsou nijak propastné. Vysokorychlostním připojením v České republice dle dat z roku 2008 podle Eurostatu disponovalo 36,4 procenta domácností (z celkového počtu, nikoliv z počtu online domácností). Unijní průměr činí 48,3 % domácností. Mobilním telefonem v Česku disponuje 92,5 % osob mezi 16 a 74 lety. V tomto ohledu překonáváme průměr EU, jenž dělá 87,2 %. (Český statistický úřad)

Našli jste v článku chybu?
26. 5. 2009 9:01
Pane Macichu, nemáte nějaké podrobnosti, zejména o použité metodice? Píšete, že, cituji "Rozdíly mezi velkými městy, středními a malými městy nebo venkovskými oblastmi v České republice nejsou nijak propastné.". U mne doma např. nikdo nebyl a pokud by čerpali z dat poskytnutých jednotlivými ISP (vč. kabelovek, WiFi a WiMax), určitě by to procento bylo vyšší.
27. 5. 2009 9:13
Nemyslím si. Z vlastního okolí vím, že lidi počítač chtějí, hlavně na net, psaní a tisk dokumentů a taky úpravy fotek. Zdráhají se jen platit předražený připojení. Letos se ale asi něco změnilo. Uvidíme v příští iteraci této statistiky.