Hlavní navigace

Evropa se brání americké dominanci v cloudových technologiích

Redakce

Evropské vlády, odhodlané neprohrát další technologickou bitvu se Spojenými státy, se snaží různými způsoby podpořit konkurenceschopnost místních firem podnikajících v cloudu, informuje agentura Bloomberg. Francie vytvořila konsorcium za účasti France Telecomu SA a Thales SA. Nabízí pronájem hardwaru, softwaru, cloudových aplikací a služeb „made in France“. Německá vláda zase připravuje přísnější předpisy regulující ochranu dat. Jedním z kritérií má být geografické umístění serverů, kam jsou…

Doba čtení: 1 minuta

Evropské vlády, odhodlané neprohrát další technologickou bitvu se Spojenými státy, se snaží různými způsoby podpořit konkurenceschopnost místních firem podnikajících v cloudu, informuje agentura Bloomberg.

Francie vytvořila konsorcium za účasti France Telecomu SA a Thales SA. Nabízí pronájem hardwaru, softwaru, cloudových aplikací a služeb „made in France“. Německá vláda zase připravuje přísnější předpisy regulující ochranu dat. Jedním z kritérií má být geografické umístění serverů, kam jsou citlivé informace ukládány.

Evropské vlády se začaly o problematiku blíže zajímat poté, co Microsoft loni v červnu připustil, že coby americká firma má povinnost poskytnout, která si u něj státy i firmy ukládají, poskytnout americkým úřadům.

Hraje se o západoevropský trh s cloudovými službami, jehož velikost agentura Gartner odhaduje na 47 miliard dolarů. France Telecom a Deutsche Telecom se o něj utkávají s americkými dodavateli v čele s Hewlett-Packard a IBM.

„Je to začátek souboje dvou obrů,“ řekl agentuře expert na bezpečnost dat v cloudu pracující pro France Telecom Jean-Francois Audenard. „Je nanejvýš důležité, aby se evropské vlády této problematice věnovaly. Když budou veškerá data evropských firem pod kontrolou Spojených států, nebude to pro budoucnost Evropy nic dobrého.“

KL18_hlasování

Evropské technologické firmy si nechaly utéct americké lídry Google, Facebook a Apple v segmentech internetového vyhledávání, sociálních médií a spotřební elektroniky, upozornil Henning Kagermann, bývajý šéf největšího světového dodavatele podnikových informačních systémů SAP, který pochází z Německa. Evropa by se podle něj měla vyvarovat opakování stejné chyby v případě cloud computingu.

Zdroj: Bloomberg

Našli jste v článku chybu?