Hlavní navigace

Evropa se brání americké dominanci v cloudových technologiích

Redakce

Evropské vlády, odhodlané neprohrát další technologickou bitvu se Spojenými státy, se snaží různými způsoby podpořit konkurenceschopnost místních firem podnikajících v cloudu, informuje agentura Bloomberg. Francie vytvořila konsorcium za účasti France Telecomu SA a Thales SA. Nabízí pronájem hardwaru, softwaru, cloudových aplikací a služeb „made in France“. Německá vláda zase připravuje přísnější předpisy regulující ochranu dat. Jedním z kritérií má být geografické umístění serverů, kam jsou…

Evropské vlády, odhodlané neprohrát další technologickou bitvu se Spojenými státy, se snaží různými způsoby podpořit konkurenceschopnost místních firem podnikajících v cloudu, informuje agentura Bloomberg.

Francie vytvořila konsorcium za účasti France Telecomu SA a Thales SA. Nabízí pronájem hardwaru, softwaru, cloudových aplikací a služeb „made in France“. Německá vláda zase připravuje přísnější předpisy regulující ochranu dat. Jedním z kritérií má být geografické umístění serverů, kam jsou citlivé informace ukládány.

Evropské vlády se začaly o problematiku blíže zajímat poté, co Microsoft loni v červnu připustil, že coby americká firma má povinnost poskytnout, která si u něj státy i firmy ukládají, poskytnout americkým úřadům.

Hraje se o západoevropský trh s cloudovými službami, jehož velikost agentura Gartner odhaduje na 47 miliard dolarů. France Telecom a Deutsche Telecom se o něj utkávají s americkými dodavateli v čele s Hewlett-Packard a IBM.

„Je to začátek souboje dvou obrů,“ řekl agentuře expert na bezpečnost dat v cloudu pracující pro France Telecom Jean-Francois Audenard. „Je nanejvýš důležité, aby se evropské vlády této problematice věnovaly. Když budou veškerá data evropských firem pod kontrolou Spojených států, nebude to pro budoucnost Evropy nic dobrého.“

EBF17

Evropské technologické firmy si nechaly utéct americké lídry Google, Facebook a Apple v segmentech internetového vyhledávání, sociálních médií a spotřební elektroniky, upozornil Henning Kagermann, bývajý šéf největšího světového dodavatele podnikových informačních systémů SAP, který pochází z Německa. Evropa by se podle něj měla vyvarovat opakování stejné chyby v případě cloud computingu.

Zdroj: Bloomberg

Našli jste v článku chybu?
17. 1. 2012 15:50
MoB (neregistrovaný)

Spíš bych řekl, že je nanejvýš důležité, aby se tomu evropské vlády okamžitě přestaly věnovat... ony vůbec vlády více problémů přinesou než vyřeší.

17. 1. 2012 16:22
debil a spammer (neregistrovaný)

Evropské vlády se začaly o problematiku blíže zajímat poté, co Microsoft loni v červnu připustil, že coby americká firma má povinnost poskytnout DATA, která si u něj státy i firmy ukládají, americkým úřadům.

Tak to já si naopak myslím, že tomuto by se EU vlády věnovat měly, protože americkým úřadům je po datech evropských firem, pokud se neděje něco nelegálního, houby a naopak by mělo toto být daleko více medializováno, aby každá firma věděla co od používání služeb Googlu nebo MS může očekávat.…