Hlavní navigace

Evropská komise chce regulovat chatovací aplikace jako operátory

Daniel Dočekal

Financial Times upozorňují, že chatovací aplikace (WhatsApp, Skype a další) se budou muset podrobit stejným pravidlům jako telekomunikační operátoři.

Neregulované fungování chatovacích aplikací je trnem v oku Evropské komisi. Té vadí, že si v nich uživatelé mohou nekontrolovaně posílat, cokoliv se jim zlíbí, a že jejich provozovatelé nemusí dodržovat stejná pravidla jako telekomunikační operátoři, zejména ti mobilní.

Komise se tak podle Financial Times a Reuters chystá rozšířit povinnost dodržovat některá pravidla i na poskytovatele těchto služeb. Jak konkrétně, to mají úředníci odhalit v průběhu září. 

Hlavní změny by měly spočívat v tom, že by aplikace – podobně jako telekomunikační firmy – musely umožnit přístup ke komunikaci bezpečnostním složkám. Změnit by se ale mělo i to, jakým způsobem mohou využívat data o uživatelích pro komerční účely. V tomto ohledu jsou operátoři mnohem více omezení.

Na snahu Komise se lze dívat z několika pohledů. Tím jedním je otázka soukromí a argumentace „bojem proti terorismu“ k dalším a dalším změnám k horšímu. Druhý pohled, v tomto případě také hodně pravděpodobný, je vítězství lobby telco operátorů, kterým chatovací aplikace už delší dobu likvidují doposud poměrně zajímavý trh s posíláním SMS zpráv.

Právě revize ePrivacy směrnice by pak měla aplikace jako je WhatsApp, Skype, Viber, Snapchat, Facebook Messenger, Kik (a řadu dalších) postavit v regulaci na úroveň telekomunikačních operátorů.

Content 2017 - tip Footshop

Jedním z nových omezení by pak mohlo být i to, že Evropa bude požadovat, aby provozovatelé svá datacentra pro evropské uživatele provozovali přímo v Evropě. Což nejenom zajistí možnost od nich vybírat další peníze, ale také je legislativně podřídí místním pravidlům. Zajistí to také možnost dožadovat se přístupu k datům v datových centrech uložených.

Vše se to nakonec vrací k obvyklému tématu terorismu a snaze postavit šifrování mimo zákon. Dvě mouchy jednou ranou.

Našli jste v článku chybu?
22. 8. 2016 10:35

Jakmile se vybuduje infrastuktura pro blokování webů umožnujících sázky, stačí jen jedním příkazem blokovat taky servery umožňující chatování.

Všechny komunikátory budou mít povolenou jedinou bránu / server na území ČR a to nejlépe na ministerstvu financí. S poplatkem za bajt a povinnou registrací odevzdáním DNA. V případě nepovolené komunikace (šifrování, obejití autorizace nebo řeč v náznacích) zasáhne Celní správa s traktoristou v čele.

Jak prosté, že? To vše za potlesku vohnoutů, nováků a …

22. 8. 2016 9:44
Martin Bauman (neregistrovaný)

Podle mě by měli regulovat veškerou vzdálenou komunikaci jako operátory. Co kdyby si nedej bože teroristi vyrobili neregulovaný telefon z provázku a dvou kelímků od jogurtu!