Hlavní navigace

Evropská komise chce set-top-boxy s nižší spotřebou elektrické energie

Přísnější limity u spotřeby elektrické energie set-top-boxů pro příjem digitální televize chce zavést Evropská komise. Převodníků pro digitální vysílání jako doplňkových přístrojů k analogovým televizorům totiž v Evropě rapidně přibývá, což se odráží ve větší spotřebě elektřiny. Přísnější limity pro tyto spotřebiče by přinesly výrazné úspory elektřiny, cituje dnešní návrh komise agentura ČTK.

TVCON 2018 Tip v článku R2B2

Komise si představuje, že po zavedení limitů by spotřeba elektrické energie u set-top-boxů mohla do roku 2014 klesnout ze 14 na pět terawatthodin ročně. Do roku 2020, kdy podle komise set-top boxy zmizí z trhu, by se mohlo ušetřit 47 terawatthodin elektřiny, což přesahuje roční spotřebu Finska či Slovenska, dodává agentura. Po roce 2020 komise předpokládá, že lidé budou využívat pro pozemní příjem televize už pouze televizory s integrovaným digitálním tunerem.

Limity by podle komise mohly přinést nezanedbatelné úspory i samotným domácnostem. Během životního cyklu přístroje, který je obvykle neustále zapnutý nebo v pohotovostním režimu, by mohl být jeho provoz až o 30 procent levnější ve srovnání se současným stavem, upozorňuje ČTK. Loňský text časopisu Extra PC prokázal, že zapnutý set-top-box spotřebuje 11 až 14 wattů za hodinu, vypnutý pak polde typu až devět wattů, ale i méně než jeden watt.

Našli jste v článku chybu?