Hlavní navigace

Evropská komise povolila daňové úlevy na set-top-boxy

2. 7. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

2. 7. 2007

Členské státy Evropské unie mohou použít daňové úlevy při nákupu přijímačů pro digitální televizní přijímače, a to bez ohledu na to, zda jde o přijímače pro zemské, kabelové, satelitní nebo IPTV vysílání. Podle serveru ČRo Digital se na tom shodla Evropská komise, když zkoumala podobnou slevu uplatňovanou v Itálii.

KL22_nominace

Komise konstatovala, že tento způsob podpory je v souladu s evropskými pravidly státních subvencí. EK ho vyhodnotila jako technologicky neutrální a úměrný požadovanému cíli, tedy rychlejšímu přechodu na digitální televizní vysílání, uvádí web. Italové mohou na jakýkoli digitální přijímač uplatnit při podávání daňové přiznání slevu na dani ve výši dvaceti procent z ceny přijímače, ale jen do maximální slevy 200 euro (asi 5 600 Kč).

Analýza komise konstatuje, že zákon nepřímo podporuje provozovatele digitálního vysílání, protože jim umožňuje při nižších nákladech rychleji dosáhnout potřebné velikosti digitálního publika. EK však došla k závěru, že neodporuje principům jednotného evropského trhu, protože jde o přístup transparentní, technologicky neutrální a splňuje i další obecná pravidla, stanovená komisí v dřívějších případech, vysvětluje ČRo Digital.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.