Hlavní navigace

Evropské firmy chtějí přesvědčit Brazílii pro systém DVB-T

28. 4. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
28. 4. 2006

Brazílie, která se rozhodla pro zemské digitální televizní vysílání použít japonský systém ISDB místo evropského DVB-T, čelí silnému nátlaku evropských firem, aby svůj úmysl přehodnotila. Skupina společností, které se zabývají přechodem na digitální vysílání, chce přesvědčit brazilskou vládu k dalšímu jednání. Konfrontace se očekává při setkání brazilského prezidenta Luiza Inacia de Silvy s představiteli Evropské unie, ke kterému dojde v druhém květnovém týdnu.

ux tip do článku

Brazilská vláda si nechala před šesti lety udělat průzkum, na jehož základě se rozhodla pro japonské řešení zemského digitálního vysílání. První testy japonského systému ISDB proběhly na univerzitě v Sao Paoulu. Provozovatelé televizních kanálů i vysílacích sítí upřednostňují právě japonský systém. Obě řešení – japonské ISDB a evropské DVB-T – mají své klady i zápory. Finská společnost Nokia ale upozorňuje, že z hlediska diváků je příznivější DVB-T.

Evropský systém totiž umožňuje vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) a také vysílání digitální televize pro mobilní telefony nové generace (DVB-H). Dvě velké evropské společnosti, Philips a ST Microelectronics, proto předložily brazilské vládě propozice pro zavedení DVB-T v Brazílii. Japonsko kontrovalo studií společnost Toshiba, která by se měla podílet na stavbě a provozu velkého závodu na výrobu set-top-boxů v Brazílii. Firma má své plány do dvou týdnů konzultovat s představiteli brazilské vlády.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).