Kontroverzní smlouva ACTA, kterou v lednu podepsalo i Česko, nemůže v žádném z členských států Evropské unie vstoupit v platnost. Poslanci Evropského parlamentu dnes totiž smlouvu ACTA odmítli.
Pro její schválení hlasovalo 39 poslanců, 478 se naopak vyslovilo proti. Parlament dnes poprvé využil pravomoci odmítnout mezinárodní obchodní smlouvu, kterou získal po přijetí Lisabonské smlouvy.
Neschválení smlouvy není příliš velkým překvapení. Už v květnu evropská komisařka pro digitální agendu Neelie Kroes, na setkání s bloggery v Berlíně připustila, že ACTA v současné podobě je mrtvý dokument.
Mnozí europoslanci se před hlasováním nechali slyšet, že smlouvu nepodpoří už jen kvůli tomu, jaké protesty u občanů jednotlivých států vyvolala. Kvůli prostestům Evropská komise již dříve požádala Evropský soudní dvůr, aby rozhodl, zdali je tato mezinárodní smlouva v souladu s evropským právem.
ACTA není jediná
ACTA už nemůže nikdy platit v EU, teoreticky by ale mohla vstoupit v platnost mimo Evropskou unii – pokud by ji ratifikovaly mimoevropské státy, které s ní původně vyslovily souhlas: Austrálie, Japonsko, Jižní Korea, Kanada, Maroko, Nový Zéland, Singapur a USA. Šance, že se tak stane, jsou ale malé.
Zajímavá teď bude otázka, co přijde po ACTA. Jak už v únoru na Lupě psal Jiří Peterka, v Bruselu už leží návrh na revizi směrnice IPRED (Intellectual Property Rights Enforcement Directive), která podle navrhovatelů „musí být modernizována, aby mohla fungovat jako účinný právní nástroj (proti) porušování, páchanému na Internetu.“
Dalším zajímavým návrhem na regulaci internetu je nedávno navržený americký zákon CISPA (Cyber Intelligence Sharing and Protection Act) a určitě se vyplatí sledovat i další zkratku: TPP (Trans-Pacific Partnership).
Zdroj: ČT24.cz