Hlavní navigace

eXeem - BitTorrent Killer?

24. 1. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

BitTorrent skončil, přichází eXeem! Šéfové hollywoodských studií v zoufalství skáčou z oken! V tomto smyslu se v posledních dnech vyjadřoval nejeden "stahovač". Všichni se těšili na novou "zázračnou" aplikaci, která bude ještě spolehlivější a decentralizovanější, než populární BitTorrent (první aplikace, u které se soubory stahovaly tím rychleji a spolehlivěji, čím více uživatelů je současně stahovalo).

Všichni L33T WAR3Z K1DD0Z se doslova třásli, až bude eXeem na světě, a teď na světě je. Přesněji řečeno, jeho první veřejná beta verze. Tvůrci eXeemu – podobně jako tvůrce BitTorrentu – tvrdí, že jde o zcela decentralizovaný protokol, což – podobně jako u BitTorrentu – není tak úplně pravda. Je sice nutno uznat, že eXeem není závislý na „.torrent“ souborech (které se musely downloadovat z webserverů) a že prý ani nepotřebuje „trackery“ a je prostě soběstačnou dynamickou sítí, vytvořenou pouze z eXeem klientů. I jeho protokol ale musí být koordinován alespoň do té míry, že po spuštění se klient musí nějakého centrálního serveru dotázat, jací jiní klienti jsou právě aktivní, a přes ně se k síti eXeem připojit. Tento argument jistě bude použit proti tvůrcům eXeemu, jakmile dojde k první žalobě na ně, což očekávám tak do týdne…

Mezi BitTorrentem a eXeemem je zásadní rozdíl ještě z jiného hlediska. Zatímco BitTorrent je distribuován pod GPL licencí (a tvůrci eXeemu tudíž mohli legálně použít části jeho protokolu), eXeem je komerční aplikace, kterou nesmíte disasemblovat a analyzovat, a která běží pouze pod Windows. Navíc se vám při instalaci eXeemu nainstaluje tato roztomilá věc, která je podle tvůrců adware, podle jiných spyware, ale každopádně vám zůstane v počítači, i když eXeem odinstalujete. Většina těch, kteří podobné programy používají, ovšem zastává kuriózní filosofii „Když si můžu stahovat nové filmečky, tak je fér, když se mi za to někdo cizí může hrabat v mém počítači.“

cif - debata 2

Vzhledem k tomu, že eXeem je komerční program a jeho tvůrci mají příjmy z reklamy, musí za ním stát konkrétní firma (s konkrétním ředitelem a konkrétní adresou). Ta se snaží zůstat utajena (jistě ví proč) a dokonce provedla chytrý trik: zaplatila jistému „Sloncekovi“ (webmaster dnes již neexistujícího superpopulárního BitTorrent serveru Suprnova.org) za to, že jejich produkt „zaštítil“ svým jménem (aniž by měl s jeho tvorbou něco společného). Podrobnosti najdete zde. Ale to nic nemění na tom, že když se tato firma dostane do průšvihu, bude to konec eXeemu. Pokud tedy někdo nevytvoří jeho ilegální kopii.

Už teď totiž existuje eXeem Lite, ze kterého hackeři údajně odstranili adware a spyware. Pokud jej budete používat, můžete mít dvojnásob adrenalinový pocit z toho, že si stahujete ilegální soubory s pomocí ilegálně upraveného klienta.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je víceméně nezávislým publicistou, překladatelem, programátorem, skladatelem a tak podobně.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).