Hlavní navigace

EXKLUZIVNĚ: Na návštěvě u... Z 1, nové zpravodajské televize

30. 5. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Server DigiZone.cz přináší jako první exkluzivní záběry ze sídla nové zpravodajské televize Z 1, která startuje už tuto neděli 1. června. Po prostorách stanice nás provedla vedoucí PR oddělení Ivana Dubášová a ukázala nám vše od redakčních místností, prostor pro moderátory, tzv. open space, news room a studia až po režii, odbavovací pracoviště a serverovnu. Stranou pochopitelně nezůstane ani povídání o redakčním systému Dalet a popis distribuce signálu k divákovi. UVNITŘ FOTOGALERIE
Z 1 budova

Čelo budovy v Jankovcově ulici. Ve čtvrtém patře sídlí zpravodajská televize Z 1.

Zpravodajská televize Z 1 sídlí ve velkém několikapatrovém moderním domě v Jankovcově ulici číslo 53. Televize si pronajímá celé čtvrté patro. Obvykle by vás v něm přivítala recepce, ale jak už to tak u nových programů bývá, přípravy se finalizují až do poslední chvíle, a tak jsem místo na recepční narazil na dělníky a instalatéry, kteří připravovali vše pro to, aby tu recepce opravdu brzy stála. Místo pro recepci je stále ve velké rekonstrukci, kdysi zde byla zasedací místnost pro TOP TV, vysvětluje Ivana Dubášová. Recepce tak zatím provizorně sídlí v administrativním zázemí u personálního oddělení, zasedací místnosti a dalších kancelářských prostor. Odtud stačí zahnout doleva a ocitnete se v místnosti pro redaktory publicistiky. Společně s nimi zde sedí také dramaturgové a rešeršisté.

Z 1 publicistika

Prostor pro redaktory, kteří připravují publicistické po­řady

V další místnosti pracuje část zaměstnanců Z 1, kteří připravují magazíny a programové schéma. V její druhé části se nachází oddělení marketingu, reklamy a PR.

Z 1 reklama marketing PR

Společný prostor pro zaměstnance, kteří připravují magazíny a programové schéma. Pravá část je pak určena pro PR, marketing a reklamu.

V sekretariátu sedí asistentka ředitele televize Martina Mrnky a zatím také recepční, která se po úpravě prostor přesune k výtahu.

Z 1 asistentka recepční

V prostorách sekretariátu sedí asistentka ředitele Martina Mrnky a prozatím také recepční

Delší chodbou se dostáváme do hlavní části, kterou je News room. Jeho přední část obsadili do zahájení vysílání Z 1 specialisté na francouzskou technologii Dalet, odbavovací a hlavně redakční systém, ve kterém je možné dělat prakticky cokoliv. Jeho výhradním distributorem v České republice je společnost Visual Connection. V tuto chvíli se jedná o nejmodernější technologii na světě a v České republice ji má pouze Z 1, chlubila se vedoucí PR. Kromě firmy, která zajišťuje chod Daletu, se v této části news roomu mohou také odehrávat porady, popř. projekce, protože stěny jsou dost vysoké a bílé na to, aby posloužily i k tomuto účelu.

Z 1 Visual Connection

Zaměstnanci společnosti Visual Connection, která zajišťuje chod redakčního systému Dalet

A co všechno tedy zvládá „revoluční“ redakční systém Dalet? Systém se stará o celé vysílání. Jsou v něm uložena veškerá videa a pořady. Nemáme žádnou páskovou technologii, vše je na diskových polích. Je to ušité přímo na míru pro zpravodajskou televizi, prozradil ředitel zpravodajství Z 1 Hanuš Hanslík. Konkrétně se v něm nachází zpravodajství z českých i zahraničních agentur, bodové scénáře jednotlivých pořadů, atd. Jde v podstatě o komplexní řešení celého vysílání.

Z 1 Hanuš Hanslík

Šéf zpravodajství Hanuš Hanslík vysvětluje, jak funguje redakční systém Dalet

Z prostoru, kde nyní sedí zaměstnanci Visual Connection, se můžeme jednoduše dostat buď do tzv. open space, kde pracují redaktoři zpravodajství, nebo po schodech nahoru, kde je místo pro moderátory a např. sportovní redaktory.

Z 1 moderátoři ekonomové sporťáci

Prostor pro moderátory, ekonomy a sportovní redaktory

Z 1 open space

Tzv. Open space pro redaktory.

V tzv. Open space nebo News roomu sedí redaktoři zpravodajství a internetové redakce. Z 1 bude také k dispozici na Internetu prostřednictvím streamu a zpravodajství, v budoucnu zde budou také archivy pořadů.

Z 1 zpravodajské studio

Zpravodajské studio

Z 1 Martina Kociánová studio

Martina Kociánová pár minut před vysíláním zpravodajské relace „do zdi“

Z news roomu už jsme se přesunuli do zpravodajského studia, kde se na vysílání „do zdi“ připravovala moderátorka zpráv Martina Kociánová. Studio není virtuální, ale fyzické. Ač to tak možná nevypadá, za moderátorským pultem, na kterém leží notebooky napojené na Dalet, jsou na stěně umístěné obrazovky. Studio má šedivou dekoraci, která působí chladně, ale moderně. Stěny jsou protaženy úzkými světelnými pásy z LED diod.

Z 1 čtecí zařízení

Čtecí zařízení a reflektory pro moderátory

Naproti stolu pro moderátory jsou umístěny kamery se čtecím zařízením a osvětlovací reflektory. Zajímavostí je určitě dálkové ovládání kamery režisérem ze vzdálené režie.

Z 1 stolek pro hosta

Stolek ve zpravodajském studiu určený pro hosta se nachází nalevo z pohledu moderátorů

Na druhé straně studia je umístěno „horké“ křeslo pro stejnojmenný pořad. Půjde o denní interaktivní diskusi s politiky od místních samospráv až po členy vlády. Vysílat se bude od pondělí do pátku v 18:05. Horké křeslo budou moderovat moderátoři zpravodajství.

Z 1 horké křeslo

Prostor pro pořad Horké křeslo se nachází napravo z pohledu moderátorů

Publicistické studio najdete hned vedle zpravodajského studia. Zde bude vznikat např. pořad Z titulní strany. Půjde opět o denní diskusi, tentokrát s šéfredaktory časopisů o nejžhavějším tématu, které půjde příští den do jejich periodika.

Z 1 Z titulní strany

Prostor v publicistickém studiu určený pro pořad Z titulní strany

Dekorace s fotografiemi je určena pro pořad 18 minut, který budou moderovat různé osobnosti jako Halina Pawlovská, Eugen Korda, Igor Chaun, Petra Procházková nebo Milan Knížák. Pořad bude vysílán od pondělí do pátku v 18:35.

Z 1 18 minut

Dekorace pro pořad 18 minut. Autorkou fotografií jednotlivých moderátorů je Dáša Hájková.

Pořad To říkáte vy má dekoraci vystavenou proti dekoracím pořadů Z titulní strany a 18 minut. Jeho podoba je zvláštní, připomíná jakési červené listy uspořádané různě v prostoru. Uprostřed stěny je pak výřez pro obrazovku. Ve stejné barvě jsou pak i křesla, mezi nimiž je umístěný dřevěný stůl. Pořad moderují Naděžda Hávová a Karolína Dubová. Půjde o polemiku nad nejzajímavějšími událostmi dne a poběží od pondělí do pátku ve 21:10.

Z 1 To říkáte vy

Dekorace pořadu To říkáte vy

Barbora Tachecí se svým hard talk formátem se představí v pořadu Interview B.T. Pořad se bude vysílat od pondělí do pátku, přičemž od pondělí do čtvrtka bude vždy premiéra a v pátek sestřih toho nejzajímavějšího za uplynulé čtyři dny. V současné době ještě není postavena dekorace, resp. pořad bude vysílán před černým sametem. Tachecí bude mít k dispozici pouze stolek, u kterého bude sedět s hostem.

Z 1 Serverovna

Serverovna

Po prohlídce publicistického studia jsme se objevili opět v prostorách chodeb, odkud jsme mířili do serverovny, režie a odbavovacího pracoviště (hlavní technická kontrola), což byly poslední místnosti naší prohlídky. Pro zajímavost: v serverovně je odhadem asi dvacet kilometrů kabelů.

Z 1 Hlavní režie

Hlavní režie

Z 1 zvuková režie

Zvuková režie

Z 1 střižna

Střižna

Poslední místností před ukončením naší návštěvy byla Technická kontrola, což je vlastně odbavovací pracoviště, ze kterého jde signál ven z budovy. Ten je vysílán mikrovlnně až na žižkovskou věž v Mahlerových sadech, odtamtud jde signál na Kavčí hory, kde je pracoviště společnosti Czech Digital Group, která ho distribuuje na své digitální terestrické vysílače. Žižkov je pak také distribučním bodem pro posílání signálu pomocí optické trasy na bratislavský Kamzík, kde se signál zpracuje na pracovišti společnosti TRI R (bývalé slovenské Radiokomunikácie) do dynamického multiplexu a následně je distribuován zpět do Prahy na Kavčí hory, kde je up link na satelit Astra 1E.

MM_SS3

Z 1 odbavovací pracoviště

Hlavní technická kontrola, neboli odbavovací pracoviště stanice Z 1

Foto: Lukáš Polák, DigiZone.cz

Líbí se vám prostory nové zpravodajské televize Z 1?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.