Hlavní navigace

Experimentální vysílání v DVB-T2/HEVC na LG Signature OLED G6

3. 5. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: archiv
UVNITŘ GALERIE – Během krátkého zkoušení této úžasné novinky jsem zabrousil i na testovací kanály ČRa. Dnes jedou ve Full HD i 4K.

Jak jsme vás minulý týden informovali, České Radiokomunikace (ČRa) spustily experimentální vysílání v pozemním DVB-T2 s kódováním H.265/HEVC v rozlišení Ultra HD (4K). Stále se ale také odehrávají i testy zaměřené na vyzkoušení nejrůznějších vysílacích parametrů v běžném HD, což je také vidět z odfocených snímků z OLED televizoru LG Signature G6 v připojené galerii.

Obsah (v případě 4K, protože jinak jde například i o smyčku České televize a slovenské RTVS) poskytuje společnost SPI International pod značkou „FunBox 4K“ a možná si vzpomínáte, že jsme tento kanál, resp. jeho obsah, vyzkoušeli v podobě streamovaného Ultra HD už v polovině minulého roku na rychlé lince UPC. Nabízí jak resamplované 4K pořady, tak ty, které jsou ve 4K přímo natáčené a zpracovávané.

K TÉMATU: DVB-T2/HEVC à la Nova, aneb „Zadarmo“ budou už jen programy ČT

V polovině minulého roku jsme vyzkoušeli streamované Ultra HD mj. z kanálu Funbox 4K

České Radiokomunikace spouští ze Žižkova demosmyčku v Ultra HD (4K)

Testovací vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC má za cíl ověřit různé parametry vysílání, které budeme využívat při přechodu z DVB-T na nový standard DVB-T2. Vysílání 4K obsahu je jedním z benefitů, které terestrická platforma po připravovaném přechodu na DVB-T2 přinese, a my chceme být připraveni na budoucnost. Ve spolupráci s předními výrobci spotřební elektroniky využijeme experimentální 4K vysílání k ověření kompatibility se 4K řadami televizních přijímačů, řekl při zahájení Ultra HD experimentu minulý týden Marcel Procházka, ředitel pro regulaci a strategii ČRa.

Řekněme si rovnou – Ultra HD vysílání u nás rozhodně nehrozí a obávám se, že nehrozí ani nějaký ukázkový přenos, jaký byl například před nedávnem vysílán z Rakouska. Tady budeme rádi, když naběhne DVB-T2 v nějakém rozumném rozlišení, o čemž ale mám čím dál tím větší pochybnosti.

A co je zapotřebí pro to, abyste experimentální vysílání ve 4K viděli i u vás doma? Především musíte být v dosahu Žižkovského vysílače (vysílá na kanálu 50 s pokrytím asi 17 % populace), dále potřebujete Ultra HD televizor s tunerem schopným DVB-T2 příjmu s kodekem H.265/HEVC (dříve používaný H.264 nestačí), nebo musíte mít obdobně vybavený set-top box. Ty pak mohou umět i výstupní video převést z přijímaného rozlišení 4K na čtyřikrát nižší Full HD, takže experimentální vysílání odešlou i při napojení běžného HD televizoru. Pochopitelně to nebude to samé, jako když budete mít napojenu skutečnou Ultra HD (4K) TV, protože tady uvidíte vše v režimu 1:1. A jak vidíte z galerie, ČRa šíří vysílání ve standardním režimu 2160p se zvukem v AAC.

Upozorňuji ještě, že české experimentální Ultra HD vysílání nezobrazíte na Full HD televizoru, byť by byl schopen příjmu v DVB-T2/HEVC. Alespoň o žádném takovém nevím.

MIF22_Early

Pokud nic z toho, nebo část z toho, nemáte k dispozici, je pravděpodobné, že vysílání budete moci spatřit v některé z dobře vybavených prodejen v pražských nákupních centrech. Pokud samozřejmě vůbec mají přístup na DVB-T/T2, resp. jsou vybaveny příslušným anténním svodem. Být vámi, šel bych se na něj podívat. Stojí to za to a je to rozhodně lepší než často vyumělkované ukázky.

A obraz? Zjevně solidní, ale těžko posoudit podle krátkého zhlédnutí na televizoru za čtvrt milionu korun. V každém případě ale za pozornost stojí stejně, jako vysílání T2/HEVC ve Full HD, které můžete běžně naladit na kompatibilním televizoru. Nebo alespoň něco z tohoto experimentálního vysílání, protože pochopitelně v daném okamžiku nemusí, a ani nebudou, stávající televizory všechny testované parametry bez úpravy vždy zvládat. V případě 4K je myslím nejdůležitější, že se vysílá ve standardním režimu 2160p (rozlišení 3840 × 2160 bodů, progresivně), a ne v nějaké zvláštní odvozenině. Třeba se někdy dočkáme i vysílání opravdového.

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.