Hlavní navigace

Facebook a Cloudflare měly výpadky, zlatá éra streamingu končí a Google chystá obdobu AirDrop

7. 7. 2019
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: scanrail / Depositphotos
Apple vs. Ive, Čína a spyware turistům, Alexa nahrávky nemaže, šmírující Superhuman, TikTok jede, Corel prodán. Co ještě přinesl právě končící #tyden.

Jony Ive skončil v Applu a podle některých komentářů je to vysvobození pro obě strany. Delší čtení na toto téma najdete v Jony Ive is Leaving Apple, But His Departure Started Long Ago. Je to dobré shrnutí toho, co se už dlouho povídalo a probíralo v zákulisí. Ale také toho, co mělo dopady na vnitřní fungovaní Applu. Řeč je ale i o tom, že poslední nový, inovativní kousek firmy jsou Apple Watch. Před pěti lety. Nebo možná dokonce iPad, který přišel na svět před devíti lety.

Čína tajně instalovala spyware na mobilní telefony turistů, píše The Verge v China has been secretly installing spyware on some tourists’ Android phones. Mělo k tomu docházet jenom na některých vstupech do země. Při vstupu bylo nutné předat telefon a přístupové kódy – iPhony byly pouze prohledány pomocí specializovaného nástroje, na Androidy byl umístěn spyware BXAQ (Fēng cǎi). Ten měl prý být po dokončení zkoumání a přenosu dat z telefonu smazán, ale nedělo se tak. Více viz též China Is Forcing Tourists to Install Text-Stealing Malware at its Border a motherboardgithub/bxaq.

Microsoft bude nově účty mazat po dvou letech neaktivity. Původně to bylo až pět let, takže je to možná dost dobrý důvod si udělat inventuru účtů, které u Microsoftu máte, a postarat se o to, abyste o ně nepřišli. Viz Summary of Changes to Microsoft Services Agreement a Microsoft account activity policy. Účty si můžete zkontrolovat přes Account summary page, nebo ještě lépe přes account.live.com/Activity (schovává se v menu Zabezpečení → Aktivity přihlášení). Mazání účtů při neaktivitě je poměrně běžné.

TELEgraficky

Data visualization ■ Dlouhé čtení o Google Jigsaw ■ Microsoft Insider Programs hub Pale Moon 28.6.0Altap Salamander for Windows je nově zdarma ■ Qwant Maps ■ Před deseti lety skončilo Compuserveuserinyerface.com RIP Mad Magazine ■  Krypto klíč Huawei v Cisco firmware 

WEBDESIGN, INTERNET

Zlatá éra streamingu končí. Nástup nových streamingových služeb znamená uzamčení obsahu ve více službách a tím nutnost placení více provozovatelům. Možná ale také oživení pirátství nebo úpadek originální tvorby. Těžko předpovědět, jestli se lidem bude chtít platit několikanásobně víc než doposud. Viz Streaming TV is about to get very expensive – here's why.

Velký úterní výpadek Cloudflare vyřadil množství webů. Ty buď rovnou vracely 502 Bad Gateway, nepodařilo se otevřít kompletní stránky, nebo se vše natahovalo extrémně pomalu. Stav můžete zkoumat na www.cloudflarestatus.com a celé to trvalo zhruba 30 minut. Proč k tomu došlo, se můžete dozvědět v Cloudflare outage caused by bad software deploy (updated).

Google vypustil do světa parser i specifikaci robots.txt jako Open Source a zároveň některé doposud existující součástí specifikace vypustil z důvodu nepoužívání či nadbytečnosti. Podrobnosti hledejte v Robots.txt Specifications, na GitHubu v google/robotstxt a v A note on unsupported rules in robots.txt (vypouští se hlavně noindex, nofollow a crawl-delay). Další vhodné čtení viz A deep dive into the implications of the robots.txt RFC.

SOFTWARE

Google Earth portováno do prohlížečů s pomocí WebAsembly. Samozřejmě do takových, které mají podporu WebGL2. Zkoumat tak můžete v Chrome, Edge Canary, Opera a Firefoxu. Safari ani aktuální verze Edge tedy ne. Pokračovat můžete na g.co/earth/beta a detaily viz Google Earth Ported to Browsers with WebAssembly.

Autor stáhl DeepNude, software umožňující svlékat ženy s pomocí hloubkového učení. Byl kritizováno za „invazi do sexuálního soukromí“. Viz původní This Horrifying App Undresses a Photo of Any Woman With a Single Click a pozdější Author pulls software that used deep learning to virtually undress women. Hloubkové učení s pomocí pix2pix algoritmu využívalo trénink na více než desítkách tisíc nahých fotografií, které poté dokázalo využít pro „svléknutí“ neobnažené ženy na nové fotce. Na ženy se přitom mělo zaměřit hlavně proto, že bylo snazší najít výchozí data pro učení. Původně autoři software odstavili pro příliš velký zájem, později ale oznámili kompletní konec.

HARDWARE

MacBook Air Refresh asi ukončí trápení s klávesnicemi od Applu. V nových bude jiný mechanismus než stávající „butterfly“. Ten se stal světově proslulým pro chronické problémy. Apple je navíc dlouhodobě odmítal přiznat. Viz Apple to Use New Scissor Switch Keyboard in Future MacBooks, Starting With 2019 MacBook Air Refresh.

EU odmítla Wi-Fi pro připojená auta od VW. Zelenou dostalo #5G od BMW a Qualcommu. Asi nepřekvapí, že výsledek přivítala lobbistická telco skupina ETNO. Ještě v dubnu to přitom vypadalo na vítězství Wi-Fi. Viz EU opens road to 5G connected cars in boost to BMW, Qualcomm a EU members ignite hope over 5G connected cars.

Walkman, klasický kazetový, nově s Bluetooth. Vážně. Viz IT'S OK – The World's First Bluetooth 5.0 Cassette Player.

MARKETING A KOMUNIKACE

Samsung v Austrálii čelí žalobě kvůli reklamě s telefony v bazénu či moři. Tamní organizace na ochranu spotřebitelů tvrdí, že Samsung nedostatečně ověřil, zda telefony ustojí vodu v bazénech se slanou mořskou vodu. Viz Samsung in hot water over splashy Australian phone ads.

Proč jsou Mapy Google zaplavené spamem? V Hardest Truths of Google Maps Spam je podrobná analýza a vysvětlení toho, jak Google v mapách spoléhá na „outsourcing“ a v zásadě ignoruje potřebu mít kvalifikované editory. Těžko se pak divit tomu, jak to vypadá.

Microsoft promazal účet @windows na Instagramu a oznamuje Windows 1.0. Těžko odhadnout, co tím vlastně firma chce sdělit, ale promazávání účtů je v posledním zhruba roce dost módní záležitost. Stejné video nahráli i na Twitter @windows, kde ostatně „Windows 1.0 kampaň“ pokračuje i dalšími tweety.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Apple zveřejnil nově i požadavky vlád na odstranění aplikací z App Store. Ve druhé polovině loňského roku šlo o 634 aplikací. Nejvíce žádala Čína, chtěla stáhnout 517 aplikací, které měly porušovat zákony týkající se sázek a pornografie. Viz Transparency Report, kde samozřejmě najdete i další požadavky týkající se účtů, osob, zařízení a údajů.

Facebook vyráží do boje proti „senzačním tvrzením týkajícím se zdraví“. Potlačován je nově obsah obsahující přehánějící či senzační tvrzení a prodej produktů či služeb založených na tvrzeních týkajících se zdraví. Použit je stejný postup jako u jiných druhů závadného obsahu: algoritmus zjišťující výskyt slov, který případně rozhodne o snížení dosahu a šíření příspěvků.

Alexa si uchovává nahrávky vašeho hlasu bez omezení. Navíc je stále sdílí a může sdílet s třetími stranami. Případný požadavek na smazání má také nejistý výsledek, je totiž řada míst, kde se nahrávky i tak uchovají. Viz Amazon Alexa keeps your data with no expiration date, and shares it too a nutno dodat, že nejde už jen zdaleka o Alexu v chytrých reproduktorech. Stejný problém je i s domovním zvonky a kamerami.

Orvibo ponechali volně dostupné 2 miliardy důvěrných údajů ze sítě IoT zařízení. Hesla, resety hesel, e-maily, geolokace, IP adresy, jména, identifikátory zařízení či záznamy z kamer z platformy pro správu IoT zařízení, vše volně dostupné přes internet. Po nasazení ElasticSearch totiž ponechali vše ve výchozím stavu, tedy bez hesel. Stačilo tedy využití http://[serverIP]:9200 a začít prohledávat. Viz Confirmed: 2 Billion Records Exposed In Massive Smart Home Device Breach.

Aplikace 4shared provozovala v mobilech neviditelné reklamy a nakupovala na účet uživatelů. U aplikace se 100 miliony instalací je to dost zásadní problém, který znamená až miliony dolarů škody. To vše až do poloviny dubna, kdy 4shared zmizela a v Google Play se objevila nová skoro totožná aplikace (zde), ve které už škodlivý kód nebyl obsažen. Stopy vedou k Elephant Data. Viz File-storage app 4shared caught serving invisible ads and making purchases without consent.

Největší e-mailová aplikace je noční můrou pro soukromí. Řeč je o Superhuman, e-mailové aplikaci, za kterou lidé platí 30 USD měsíčně. Poněkud jim pozapomněla sdělit, že e-maily automaticky posílá s neviditelným sledovacím bodem. Ten pak nejenže informuje o otevření e-mailu, ale také o lokaci, počtu otevření a každém čase otevření. Šmírovaní příjemci o tom samozřejmě vůbec neví. Viz ‘The world’s greatest email app’ is a privacy nightmare a Superhuman is Spying on You.

Superhuman zareagovali na kritiku se sledovacím bodem v e-mailech tím, že prý přestanou zaznamenávat geolokační informace, existující geodata budou smazána a výchozí stav bude vypnuto. Do vlastního klienta navíc zabudují možnost potlačit natahování obrázků. Viz Read Statuses, kde najdete vyjádření Rahula Vohra, CEO společnosti. Ukazuje se v něm, jak to dopadá, když rozhodují lidé s nedostatečným pochopením pro svět okolo, kteří nemyslí na všechny scénáře a ve skutečnosti ani na vlastní zákazníky. Výsledek je ale nakonec dobrý a snad se v Superhuman opravdu poučí.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Kim Kardashian West vysoudila 2,8 milionu dolarů od firmy, která ji označovala v příspěvcích na Instagramu. Až se tedy budete chtít přiživovat na něčí popularitě, může to přijít docela draho. Zejména pokud to budete řešit jako Misguided, kteří žalobu prostě ignorovali. Viz Kim Kardashian West wins $2.8 million from company that kept tagging her in Instagram posts.

Influenceři zaplatí dvojnásobek. To je reakce známého zmrzlináře na záplavu žádostí o zmrzlinu zdarma výměnou za „příspěvek na Instagramu“. Viz ‚We're anti-influencer‘: ice-cream truck makes Instagram ‚stars‘ pay double.

Výpadek obrázků Facebooku a Instagramu ukázal lidem popisky pro nevidomé. Ty generuje algoritmus (hloubkové učení) a děje se to už od roku 2016 (Under the hood: Building accessibility tools for the visually impaired on Facebook) a loni Facebook nasadil pokročilejší řešení (Advancing state-of-the-art image recognition with deep learning on hashtags). Vedle obsahu (objektů) rozpoznává i obličeje a doplňuje jména (v EU pravděpodobně nikoliv, zde to má Facebook zakázané). Stejným způsobem „značkuje“ i reklamu.

MOBILNÍ APLIKACE

Google dokončuje obdobu AirDrop pro rychlé přenosy souborů mezi mobilními zařízeními i Chromebooky. Fast Share by mělo nahradit doposud používané sdílení přes NFC (Android Beam dostupný od čtvrté verze Androidu) a má být postavené na Bluetooth pro objevení a Wi-Fi pro přenos. Viz Google working on ‘Fast Share,’ Android Beam replacement and AirDrop competitor [Gallery].

Mozilla Firefox Preview 1.0 (Fenix) je nový Firefox pro Android, který by měl nahradit ten stávající někdy na konci roku 2019. Můžete začít zkoušet, nový i starý fungují v telefonu souběžně.

iOS 13 ve FaceTime opraví vaše oči, budou se dívat do kamery. Apple tvrdí, že to prý zlepšuje důvěru. Což je samozřejmě pravda, oční kontakt, když spolu lidé mluví, je důležitý. Otázkou je, zda vědomí o tom, že to software falšuje, povede k něčemu pozitivnímu. A jak hodně to celé časem bude deepfake – možná vlastně ani časem nebudete muset být u kamery. Stačí pár sekund a zbytek už bude jenom simulace. Viz iOS 13 will fix the FaceTime eye contact problem a skvělá ukázka v tomto tweetu.

STARTUPY A EKONOMIKA

Open Mobility Foundation chce pomoci dopravě s pomocí Open Source. Viz Open Mobility Foundation seeks to improve transportation with open source tools a mobility-data-specification.

TikTok to s ovládnutím sociálních médií myslí vážně. Má k tomu zajištěný nejen zájem dětí a mládeže, ale i miliardy dolarů, které dává do inzerce a růstu. Brzy nasadí i reklamu, včetně systému umožňující přímý nákup. Prostě všechno, co Facebook/Instagram udělali a Twitter už roky ignoruje, tady jede na plné obrátky. Viz TikTok’s Videos Are Goofy. Its Strategy to Dominate Social Media Is Serious.

Boeing outsourcoval software pro 737 Max do „levné“ Indie. Kompletní příběh v Boeing’s 737 Max Software Outsourced to $9-an-Hour Engineers je na jednu stranu tendenční („Indové za 9 USD vs. lokální za 40 USD“) a postavený na tom, že indický dodavatel byl neschopný (ve skutečnosti pracoval na obrazovkách pro cestující, nikoliv na problematickém softwaru pro řízení letadla). Na straně druhé je to ale velmi poučný celkový příběh o tom, jak na počátku tohoto století zavládla mánie vše outsourcovat a masivně šetřit náklady. Článek zmiňuje, že možná programátor z Indie má hodinovku 9 dolarů, ale jeho existence stála až desetinásobek – kvůli nutnosti kontroly, řízení, špatné práce, opakovaného zadávání či neschopnosti pochopit zadání. Vtipná je i zmínka o moskevském vývojovém centru, které potřebovalo 18krát poslat zadání, než pochopili, že detektory kouře musí být napojeny na zdroj elektřiny. Fascinující čtení.

Corel byl prodán, včetně Parallels. Kupujícím je KKR, cena více než miliarda dolarů. Nový majitel plánuje Corel posílit finančně a umožnit tak dále růst značkám, jako je WordPerfect, CorelDraw, WinZip a PaintShop Pro, a zároveň pokračovat v akvizicích.  Viz KKR has acquired Corel (including its recent acquisition Parallels), reportedly for $1B+.

Cloud23

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).