Hlavní navigace

Facebook falšoval metriky, Google Penguin 4.0 a Snowden vs. Allo

25. 9. 2016
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: Facebook
Bublina terorismu, nejpopulárnější barva na internetu, HP blokuje cizí inkousty, Apple HissGate a Twitter na prodej. Co přinesl právě končící #tyden?

Terorismus je médii nafukován a přiživován, jak jinak. Z něčeho žít musí a více čtenářů znamená víc reklamy a tím více peněz. Viz Was the Terror Coverage More Explosive Than the Bombs? a nemusí se to týkat zdaleka posledního případu útočníka Ahmada Khan Rahami.

Facebook je veřejný nepřítel číslo jedna pro noviny a žurnalistiku. Těm západním trvalo několik let, než jim to došlo, a dost dobře možná je už pozdě. Viz Why Facebook is public enemy number one for newspapers, and journalism, kde se mýlí jenom v jedné zásadní věci – myslí si, že Facebook opravdu dokáže dobře cílit na uživatele. Jeho cílení je ale stejně špatné jako jinde, o uživatelích má zkreslené informace a algoritmy cílení chybují ještě více než algoritmy Facebooku rozhodující o tom, co je a co není správné.

Facebook o 60 až 80 % nadsazoval zásadní metriku: zhlédnutí videí. Což vlastně nemůže vůbec překvapit, protože na tohle upozorňuju už skoro dva roky – stejnou dobu, po kterou to Facebook dělal. Ono totiž automatické spouštění videí a navíc to, že videa běží i poté, co je přestaneme vidět na displeji, má ještě dalekosáhlejší důsledky než jenom to, na co se „přišlo teď“. A celé to znamená, že zázračné výsledky videoreklamy na Facebooku ve skutečnosti neexistují. Ono počítat do zhlédnutí videa, která uživatel neviděl ani tři sekundy, a tvrdit, že metrika měří jen videa zhlédnutá déle než tři sekundy, je opravdu docela parodie. Viz Facebook Overestimated Key Video Metric for Two Years.

TELEgraficky

Ghost in The Shell TypeScript 2.0 Android Studio 2.2 je venku ■ Proč se Boobs jmenují boobs? Rajčata jsou ovoce zařazené mezi zeleninu

WEBDESIGN, INTERNET

Severní Korea omylem otevřela světu svůj internet. Našlo se 28 registrovaných domén. Tedy ne, že by se nějak otevřel celý jejich internet, ale přístupný se stal jmenný server, který udržuje .kp domény. A některé z těch domén jsou dostupné. Viz North Korea accidentally lets world access its internet and it only has 28 websites a ještě lépe Reddit North Korea accidentally leaks DNS for .kp: only 28 domains.

Google Penguin 4.0 prý dorazil a ten poslední zbytek SEO mágů z toho má předčasné vánoce. Viz Google Penguin 4.0, The Real Time Penguin Algorithm Is Live, kde ale není moc jisté, jestli vůbec nějaký Penguin byl, je či bude. Kde jsou ty staré časy, kdy Matt Cutts řešil podobné věci a Twitter šílel. Do budoucna ale asi nebude moc co řešit, poslední Penguin je totiž „v reálném čase“.

Flickr Marketplace končí po dvou letech od spuštění. Služba měla uživatelům Flickru umožnit získávat peníze za jejich fotografie. Důvod není zcela jasný, ale nejspíš to „prostě nefungovalo“. Jedním z možných důvodů může být i to, že se tomu Flickr (Yahoo) nijak extra nevěnoval. Věci prostě nefungují samy. Viz Flickr is shutting down Marketplace, its commercial photo licensing program.

Jaká že je nejpopulárnější barva na internetu? Podle The Most Popular Color On The Internet Is… je to modrá. Zdrojem je analýza barev používaných nejpopulárnějšími weby (podle Alexy) – viz The Colors Used by the Ten Most Popular Sites.

Starý Active X Flash bude ve Windows 7 zablokovaný. Včetně Windows 2008 R2. Možná by pomohlo, kdyby Microsoft zablokoval komplet Flash, protože tohle je software zodpovědný za většinu hacknutých počítačů. Roky bez Flashe na mobilních zařízeních jasně ukazují, že potřeba ve skutečnosti není. Viz Old Flash ActiveX will be blocked on Windows 7.

SOFTWARE

Vim se po mnoha letech dočkal první aktualizace. Pokud Vim neznáte, jde o takřka ikonický editor pro Linux/Unix a jeho počátky jsou v roce 1976. Tedy v době, kdy modemy komunikovaly rychlost 300 bps (tehdy ovšem vznikl vi, jehož je vim modernější klon). Viz Classic Unix/Linux editor Vim gets first update in years, Vim 8.0 released! a www.vim.org/download.php.

Google Drive umí vyhledávání v přirozeném jazyce. Více najdete ve What you love about Google Search — now for Drive, kde jsou i další novinky zlepšující vyhledávání v Disku Google. A dokumenty Google umí dvou- a třísloupcovou podobu. Je to tak jednoduché, že si ve vzhledu vyberete sloupce a kliknete. Hodně užitečná vychytávka.

Nové laptopy Lenovo Yoga 900/900S znemožňují použití Linuxu. V Lenovo confirms that Linux won’t work on Yoga 900 and 900S laptops se navíc dozvíte, že je to vlastně všechno pro dobro uživatelů a Yoga jsou „specificky navrženy pro Windows“. Za tohle nesmyslné omezení ale Microsoft nemůže, padá to čistě na hlavu Lenova.

Nagware vnucující Windows 10 je pryč. Tichá aktualizace přes Windows Update a ve Windows 7 ani Windows 8 už onu pekelnou aplikaci vnucující se s „aktualizujte na Windows 10“ nenajdete. Může za to KB3184143 a Microsoft má trochu zpoždění, možnost získat Windows 10 zdarma skončila 29. července.

Google koupil Urban Engines ve snaze ještě více zlepšit plánování tras. Urban Engines spojuje lokační a časová data a analyzuje je pomocí různorodých „co kdyby“ scénářů pro optimalizaci trasy v reálném čase. Viz Google's Urban Engine acquisition makes its amazing mapping data even stronger.

HARDWARE 

Tiskárny od HP přestaly přijímat inkoust od třetích stran. Hromadně a natvrdo. Viz HP detonates its timebomb: printers stop accepting third party ink en masse, kde najdete i další zajímavosti o tom, jak v roce 2003 tohle řešil Lexmar. Do řady OfficeJet, OfficeJet Pro a OfficeJet Pro X se novinka dostala nejspíš s aktualizací firmwaru v březnu 2016. A viz též HP printers start rejecting budget ink cartridges.

Samsung Galaxy Note 7 nyní žádá uživatele, aby přestali používat vlastní telefon. Problém s bateriemi, které ochotně vzplanou plamenem, vstupuje do další fáze. Tím, že si výrobce může aktualizovat telefon dle vlastního uvážení, ho taky může nakonec proměnit v cihličku. V tomto případě samozřejmě proto, že jde o bezpečnost lidí a majetku. Via @neilcybart.

iPhone 7 a iPhone 7 Plus prý vydávají záhadný zvuk. Dělají to při vysoké zátěži. Po AntennaGate či BendGate to vypadá na HissGate:

MARKETING A KOMUNIKACE

RIP Battle.net. Blizzard se chystá ukončit používání názvu Battle.net pro službu „propojující“ uživatele v jejich hrách (a jde o miliony uživatelů). Dělá to prý proto, že online propojení již nepotřebuje vlastní značku. Docela zajímavé zdůvodnění. Viz “Battle.net” Update.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Edwaed Snowden tvrdí, že nemáte používat Google Allo. Podle něj jde o nástroj šmírování pro Google. Problémem je prý to, že Google nesplnil slib, že komunikace bude šifrovaná a nedostupná pro úřady. Jinak je dobré připomenout, že aby asistent v Allo fungoval, bude se toho o vás muset hodně naučit. Viz Snowden on Google Allo: ‘Don’t use it’.

Účet Tima Armstronga (CEO AOL) na Twitteru byl hacknut (viz AOL CEO Tim Armstrong’s Twitter was just hacked). Na Twitteru ho už nenajdete a předtím na něj kdosi chrlil záplavu odkazů na Baidu. Možná byl Tim stejně nepozorný a nezodpovědný jako Mark Zuckerberg (používal jedno heslo pro více služeb a to heslo uniklo přes LinkedIn). Možná neměl ani dvoufaktorové ověření, ale možná je tu pořád ten letitý problém, že Twitter stále nemyslí na to, že účty celebrit musí spravovat více lidí.

Apple si chce patentovat papírovou tašku, tedy lépe řečeno způsob, jak ji sestavit. V Apple seeks patent for paper bag – you read that right, a paper bag upozorňují na podanou žádost o patent pod označením US 20160264304 A1 s popiskem „bag container formed of white solid bleached sulfate paper with at least 60% post-consumer content“. Zajímavé na tašce je, že je šetrná k životnímu prostředí, měla by si totiž vystačit pouze s papírem.

Twitter má stále stejný problém s ignorováním nepřijatelného. V I’m a verified Twitter user with 11k followers. Here’s why I’m quitting the site je k vidění, jak šílené může být, když se někdo stane někým posedlý a dělá mu ze života peklo. A také to, že nahlašovat někoho takového je marné, Twitter prostě nevidí zlo, neslyší zlo. Na druhou stranu, těžko se chápe, proč se dotyčná s někým takovým vůbec vybavuje. Mute/Skrýt případně Block/Zablokovat a sbohem.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Tinder se spojuje se Spotify ve snaze najít vám partnera, který má vhodný hudební vkus. Viz Spotify And Tinder Link Up To Form A Match Made In Heaven a je vhodné k tomu připomenout, že už propojení Tinderu a Instagramu je dost zásadní bezpečnostní riziko, které si lidé vůbec neuvědomují.

Fotky marihuany na Instagram nedávejte, smaže vám účet – jako třeba společnosti Lift Cannabis. Účet jim smazali už před rokem, ale po stížnostech byl s omluvou vrácen zpět. Nové smazání je důkladnější, navíc podle Liftu jim byl smazán i nový účet, který se snažili založit. Viz Instagram Is Shutting Down Accounts Showing Legal Weed.

Služba LinkedIn ve vyhledávání preferovala muže. Prostě žádná rovnost pohlaví se nekoná, nakonec proč taky. Podle LinkedIn’s search algorithm apparently favored men until this week prý hledání ženských jmen navrhovalo hledání jmen mužských. Podle LinkedIn za to, jak jinak, prý mohl algoritmus vycházející z toho, co vlastně lidé hledají. Tak jo.

MOBILNÍ APLIKACE

Google Allo ještě více tříští svět aplikaci pro posílání zpráv. V Allo: Google again moves deck chairs on its sinking Titanic in the messaging wars k tomu vcelku trefně říkají, že jde o „další zprávovou aplikaci od Googlu s malým důvodem očekávat, že bude úspěšná“. Celé je to zvláštní v tom, že Google už měl (a ještě relativně má) úspěšnou aplikaci v této kategorii. Jenže to by nesměl Google Hangouts pohřbít a začít je ignorovat. A aby toho nebylo málo, je tu Google Chat, Google Voice a Google Duo. Paradoxní na Allo je, že neumí pracovat s telefonními čísly (vašimi). A také to, že je to prostě jenom další z desítek chatovacích aplikací, které nakonec v mobilu budeme mít.

Spamovací Pokémon GO aplikace míří na miliony iPhonů. Nikoliv ale z App Store od Apple, zdrojem jsou ty „jiné“ – v tomto případě Haima (Čína) a HiStore (Vietnam). Na obou existuje falešná aplikace Pokémon GO s miliony (přes 10 milionů na HiStore) stažení. Trend Micro, který tohle objevil, ukazuje i na falešný Minecraft s 68 miliony stažení. Docela fascinující. Viz A Case of Misplaced Trust: How a Third-Party App Store Abuses Apple’s Developer Enterprise Program to Serve Adware.

STARTUPY A EKONOMIKA

Microsoft zavře kanceláře Skypu v Londýně a nejde o maličkost: 400 zaměstnanců. V Microsoft to close Skype’s London office to skoro vypadá, jako kdyby končilo další zásadní „evropský“ podnik jako Nokia. Realita je ta, že Skype je překonaný dinosaur, který pod Microsoftem úspěšně spěje do ztracena. Ve výše uvedeném článku o tom je ostatně řeč také, třeba o postupném nahrazování samostatných manažerů Skype manažery z Microsoftu. 

Manželé Zuckerbergovi dají v příštím desetiletí 3 miliardy na léčbu lidských nemocí. Tady je opět vhodné připomenout, že je zatím nedali, ale opět jen slibují, že je dají. Celé je to podbarvené tím, že Mark Zuckerberg a jeho žena Priscilla Chan si založili velmi chytře zvolenou formu nástroje pro vyvádění peněz a zatím jenom slibují, že budou konat dobro. Viz Chan Zuckerberg Initiative commits to investing $3 billion to cure diseases.

Salesforce a Google prý chtějí koupit Twitter a konkrétnější obrysy by to prý mohlo získat na konci roku 2016. Akcie Twitteru na to reagují vzestupem. V These Major Tech Companies Are Interested in Acquiring Twitter se snaží to nějak uchopit, ale on je Twitter stále stejně neuchopitelný. A přes nějaké ty změny se nikam nedostal. Ani v otázce příjmů (není divu, stále se silně brání tomu, aby se na něm dala snadno koupit reklama), ani v otázce počtu uživatelů (ty nové vždy odradí hlavně 140znakový limit, který ne a ne být zrušen). Ale zatím to vypadá, že to chce ještě pár kupců a spekulací o prodeji, to evidentně Twitteru prospívá. Bohužel ani jeden z jmenovaných kupců mu nikam nepomůže.

Je příliš pozdě, aby se Twitter stal tím očekávaným gigantem, píší v Twitter in retweet. Užitečné čtení shrnující zastavení růstu, méně času tráveného na Twitteru, očekávaný pokles příjmů v příštím čtvrtletí, ale i pokles akcií vyvolaný návratem dřívějšího šéfa. Jack Dorsey, na jehož návrat se dost sázelo, zatím nic výrazně pozitivního nepřinesl a zatím se nepřestal věnovat Square, své druhé firmě. Což prý také nepřináší nic dobrého. Dobrý souhrn problematických momentů, stojí za přečtení.

E-KNIHY

Kickstarter stojí za více vydanými knihami, než si dokážeme představit. Je jich tak hodně, že konkuruje i velkým knižním vydavatelům. Samozřejmě, jsou to sami autoři, kteří je s pomoci crowdfundingu vydávají. Viz How Kickstarter became one of the biggest powers in publishing.

Audioknihy těží z poklesu zájmu o e-knihy. Alespoň to píší v Audiobooks Turn More Readers Into Listeners as E-Books Slip a stoupá i prodej paperbacků a roste zájem o nezávislá knihkupectví. Jen ty tržby nerostou.

INFOGRAFIKY

THE EVOLUTION OF ECOMMERCE #INFOGRAPHIC nabízí pohled na vývoj elektronické komerce v čase. Od roku 1991, kdy vznikl World Wide Web. Včetně dalších užitečných informací a čísel.

Cloud23

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).