Hlavní navigace

Facebook na čas zviditelnil data narození svých uživatelů

23. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Příprava nové verze komunitního serveru Facebook, o níž jsme vás již informovali, se neobešla bez komplikací. Ve veřejně přístupné testovací verzi se v uživatelských profilech zobrazovala data narození i u těch uživatelů, kteří tento údaj měli nastavený jako neveřejný. Na problém upozornil Graham Cluley ze známé bezpečnostní společnosti Sophos a chyba měla být opravena asi hodinu po jejím reportování. Facebook si přitom na ochraně svěřených informací velmi zakládá. Věříme, že by lidé měli mít…

Příprava nové verze komunitního serveru Facebook, o níž jsme vás již informovali, se neobešla bez komplikací. Ve veřejně přístupné testovací verzi se v uživatelských profilech zobrazovala data narození i u těch uživatelů, kteří tento údaj měli nastavený jako neveřejný. Na problém upozornil Graham Cluley ze známé bezpečnostní společnosti Sophos a chyba měla být opravena asi hodinu po jejím reportování. Facebook si přitom na ochraně svěřených informací velmi zakládá. Věříme, že by lidé měli mít kontrolu nad sdílením a publikováním osobních informací. Pouze jejich potvrzení přátelé a lidé ze stejné sítě vidí jejich profil. Nastavte úroveň soukromí, aby ostatní o vás věděli jen to, co chcete, aby věděli, uvádí v nápovědě. Popisovaný incident není kdovíjak závažný, nicméně není to první případ úniku citlivých informací z komunitních serverů. Znovu se tak otevírá otázka, nakolik je moudré svěřovat potenciálně zneužitelné údaje komunitním serverům, byť mají být chráněné nebo skryté a provozovatel vás o tom ujišťuje líbivými proklamacemi. (Security World)

Facebook v poslední době prožívá obrovským boom. Podle dostupných informací už v návštěvnosti předstihl MySpace. Má přes osmdesát milionů aktivních uživatelů. Hodně mu v tomto ohledu prospívá lokalizace do řady jazyků, kde ruku k dílu mohou přiložit sami uživatelé. Byl tak už lokalizován do češtiny a chystá se i slovenská lokalizace. V minulosti se spekulovalo, že by Facebook mohlo koupit Yahoo, ale k dohodě nakonec nedošlo. Právě Facebook byl v jednu chvíli označován za alternativní cíl zájmu Microsoftu poté, co ztroskotaly námluvy mezi Microsoftem a Yahoo. Zatím je však softwarový gigant jen minoritním akcionářem.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).