Hlavní navigace

Facebook nebude mazat příspěvky politiků, Google slavil 21. výročí a lidé v seznamkách lžou

29. 9. 2019
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: Google
Děravý iPhone, 122 milionů lidí hraje Minecraft, FTC žaluje Match Group, Instagram má nový problém, CEO WeWork odstoupil. Co ještě přinesl právě končící #tyden?

Horizon je VR verze Facebooku, která bude spuštěna v roce 2020. Ve videu můžete vidět, jak si to Facebook představuje, včetně poněkud děsivého prolnutí do reálného světa. Pokud si při sledování vzpomenete na Second Life, tak to je jedna z cest, kam se to může vydat. Do zapomnění.

Google slavil 21. narozeniny. Pustil tomu Google Doodle a je to dost zajímavé téma, protože Google sám pořádně neví, kdy vlastně narozeniny má a kdy je slavit. Od roku 2007 je slaví 27. září, předtím to ale bylo o den dřív. V roce 2004 vyhlásil oslavu dokonce 7. září, v roce 2003 to bylo 8. září. Pokud byste to brali od založení společnosti, tak to je 4. září 1998. Kde se tedy vzalo 27. září? Možná od 27. září 2002, kdy se poprvé objevil narozeninový Google Doodle. Sám Gogle v roce 2013 tohle zmatení popsal v tehdejším narozeninovém Doodle. Mimochodem, první Google Doodle se objevil 30. srpna 1998.

Objevil se „neopravitelný“ exploit pro iPhony od 3S až po X. Zajímavé na checkm8 je nejen to, že je Open Source, ale hlavně to, jak se mu daří dostat do tak velkého množství různorodých verzí iOSu. Jde na to přes kód zodpovědný za vlastní spuštění telefonu a znamená to, že proti němu není možné zasáhnout klasickou novou verzí iOSu, jak tomu bylo u předchozích exploitů. Prozatím je to ale pouze exploit, možnost, jak hacknout iOS, funkční jailbreak zatím k dispozici není.

TELEgraficky

M.G. Siegler o Apple a iPhone 11, prima čtení ■ Countdown ■ Postmates získali 225 milionů dolarů ■ Facebook koupil Servicefriend ■ ReactOS 0.4.12 ■ Logitech koupil Streamlabs OBS ■ Windows 11 na Linuxu?iconspace LibraryTextový 3D engineCorporate Monster 

WEBDESIGN, INTERNET

Jak často lidé na internetových seznamkách lžou? Výzkumníci se na to podívali a zjistili, jak na tom jsme a jaké nejčastější lži používáme. Muži například uvádějí, že jsou vyšší, než jsou ve skutečnosti. A také lžou o zaměstnání. Ženy zase uvádějí nižší váhu a nerady dávají dobré fotky. Nechybí přehánění o návštěvě fitness. Hodně kreativity se objevuje v okamžiku, kdy se hledá výmluva, proč někdo nedorazil na schůzku. Detaily v How Often Do People Lie on Dating Apps? Here's What Two Researchers Found a Deception in Mobile Dating Conversations.

Právo na zapomnění platí jenom v Evropě. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie a jde o zásadní rozhodnutí. Detaily v Právo na zapomnění platí jen v rámci EU, Google nemusí odkazy mazat celosvětově nebo You have the right to be forgotten by Google – but only in Europe a bohužel celý ten nesmysl na EU úrovní zůstává v běhu.

Yahoo má nové logo. Jak píší v Yahoo redesigns its logo to remind you that Yahoo exists, je to jeden z mála způsobů, jak připomenout, že Yahoo ještě (kupodivu) existuje. Další změnou je i redesign Yahoo Mail.

SOFTWARE

Nejstahovanější rozšíření pro Google Chrome a další čísla o Chrome Web Store najdete v Breaking Down the Chrome Web Store. Užitečný může být i Extension Monitor pro hlídání podezřelých rozšíření (placená služba, pozor).

100 tisíc hlav generovaných AI. V The Verge správně poznamenávají, že fotobanky „nebudou mít co žrát“. Najděte si ty své na generated.photos:

Minecraft má přes 112 milionů měsíčních uživatelů a 176 milionů prodaných kopií. Viz Minecraft has over 112 million monthly users, which is massive.

Kterých je padesát nejlepších videoher 21 století? Na prvním místě Minecraft, následuje Zelda, Dark Souls, Half-Life 2 a The Witcher 3. Celé je zajímavé si to projít. Čtěte v The 50 best video games of the 21st century.

HARDWARE

Nový iPhone 11 je vyroben s odolnějším sklem. Neznamená to ale, že pád z obvyklé výšky (tedy zejména od ucha) nepovede k rozbití. Viz Durability Tests Suggest New iPhones Can Survive Some Drops, But Still Break From Major Falls.

MARKETING A KOMUNIKACE

Instagram označoval uživatele HootSuite za narušitele pravidel a blokoval jim účty. Po několika dnech se HootSuite podařilo s Instagramem problém vyřešit. Ve stejné době tohle Instagram dělal uživatelům Bufferu. Ten ale o ničem jako HootSuite nepíše.

Facebook nesmaže příspěvky politiků, kterými porušují pravidla. A nejspíš toto podivné rozhodnutí myslí smrtelně vážně. Prý Facebook není od toho, aby zasahoval do projevu politiků. A také prý „svoboda projevu“ je pro Facebook absolutně základním principem. Viz Facebook won’t delete posts from politicians even if they break its rules.

Negativní zprávy nás přivádějí do negativity. Lidé se navíc zaměřují na negativní události, informace a emoce více než na ty pozitivní. Podle How Negative News Distorts Our Thinking to v těžkých časech mohlo být prospěšné pro přežití, ale moderní svět nic takového nepotřebuje. U negativity navíc máme tendence přeceňovat důležitost a klasické konfirmační zkreslení (confirmation bias) navíc znamená, že si prostě najdeme zdůvodnění. Zajímavé čtení.

Nutkání sdílet zprávy o našich životech není ani nové, ani narcistické. Dnešní sociální sítě, předtím blogy, ještě předtím prostě deníčky. Vůbec ne soukromé a plné niterných zážitků v historii běžně fungují stejně jako dnešní blogy. Kronika světa okolo autora, v dnešním pohledu plná triviálních věcí o tom, co autor zažíval, co se dělo okolo něj. Dnešní deníčky tomu už neodpovídají, jsou soukromé. Obdobu sociálních sítí najdete i v podobě rodinných alb, které byly také vytvářeny proto, aby je bylo možné ukazovat dalším lidem.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Firma ComScore urovnala obvinění z podvodů, zaplatí 5 milionů dolarů. Podvádění se týkalo nejen výsledku hospodaření, ale také čísel ukazujících růst počtu zákazníků, i když ve skutečnosti docházelo k poklesům. ComScore je přitom jedním ze zásadních zdrojů informací návštěvnosti internetu v USA. Viz Comscore, the internet’s traffic judge, settles fraud charges for $5 million.

DoorDash byl hacknut a osobní data 4,9 milionů lidí získali hackeři. Včetně hesel, a to už někdy od května 2019. Napadení bylo objeveno až čtyři měsíce poté. Nebo, možná, byly až po čtyřech měsících zveřejněny informace o úniku. V úniku jsou i jména, e-maily, dodací adresy, historie objednávek, telefonní čísla a u některých zákazníků i část finančních informací – poslední čtyři číslice platební karty. V úniku jsou nejen zákazníci, ale také dodavatelé a řidiči rozvážející jídlo. Viz DoorDash Breach Exposes 4.9 Million Users' Personal Data a Important security notice about your DoorDash account.

Adware Sun Pro Beauty Camera a Funny Sweet Beauty Selfie Camera byly odstraněny z Google Play. Společně měly přes 1,5 milionu stažení. Klasická taktika znemožňující odinstalaci, zobrazování reklam na displeji, běh na pozadí, nepřiměřená práva. Viz Adware found in selfie camera apps on Google Play Store.

STOP/Djvu je nejaktivnějším ransomwarem se stovkami mutací. Překvapivě málo se o něm píše, uvádějí v Meet Stop Ransomware: The Most Active Ransomware Nobody Talks About. Zajímavé na něm je, že se prakticky výhradně šíří přes cracky, pochybné weby, kradený software a ve spojitosti s adwarem.

FTC žaluje Match Group (Tinder, OKCupid, Hinge, Match atd.) pro podvodné obchodní praktiky na Match.com. Match Group podváděním přiměl stovky tisíc uživatelů ke koupi předplatného, zákazníky vystavoval riziku podvodů a věnoval se dalším zavádějícím a neférovým praktikám. Včetně ignorování záplavy botů a podvodníků a těžení z jejich existence. Na Match.com je 25 až 30 % registrací podvodných, ve velkém jede phishing, romantické podvody, podvodná inzerce a vydírání. V některých měsících mezi roky 2013 až 2016 byla více než polovina komunikace na Match.com podvodná. Match uživatelům dokonce posílal upozornění na nový kontakt od účtů, které již byly identifikovány jako bot či podvodník. V číslech šlo o 499 691 uživatelů, kteří si na základě e-mailu s podvodníkem zaplatili předplatné. Poté, co se pokoušeli předplatného zbavit, bylo jim to znemožňováno. Detaily v Dating app maker Match sued by FTC for fraud.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Instagram má nový problém: obrovské továrny na obsah generující záplavu mizerného obsahu. Vývoj se podobá tomu u YouTube, kde pro záplavu podivných fake videí občas nenajdete to, co hledáte. Detaily v originále Instagram’s Content Factories Are Huge—And That’s a Problem for Facebook, a pokud nemáte předplatné, tak v Instagram's Content Factories Are Huge---And That's a Problem for Facebook. Příklady viz @pups či @funniest (obzvlášť odrazující) z dílny 421 Media – ti mají více než stovku účtů s kombinovaným dosahem 300 milionů sledujících.

Indický letecký regulátor varuje letecké společnosti, palubní personál se předvádí na TikToku. Viz Ramp walks, dancing: Indian watchdog clamps down on flight crew TikTok videos a lepší reklamu si TikTok vlastně už nemůže přát.

Příběhy ve skupinách na Facebooku končí 26. září, po devíti měsících od spuštění. Důvod Facebook neuvedl, jen klasické řeči o tom, že chce zajistit, aby se lidé spojovali zábavným a užitečným způsobem. Netřeba ale moc hádat, Příběhy (Stories) ve skupinách nebyly využívané podobně, jako je tomu u stránek. Využití u osobních profilů je sice větší, ale ani tam to není nic zásadního. Viz Facebook will shut down Group Stories on September 26th a Facebook to shut down its group stories feature next week.

Stránku „I Love America“ na Facebooku provozují lidé z Ukrajiny a nově slouží k prosazování Donalda Trumpa. Její obsah je navíc častá recyklace memů vytvořených ruskou Internet Research Agency. Ve prospěch Trumpa sdílí příspěvky z množství menších stránek, které také provozují lidé z Ukrajiny. Všechny dohromady tvoří velmi rozsáhlou síť. Jde o stejný model, který byl opakovaně používán v minulosti pro ovlivňování voleb. Samotná „I Love America“ má 1,1 milionu fanoušků a dosah větší než americká známá média. Neuvěřitelné čtení v Massive „I Love America“ Facebook page, pushing pro-Trump propaganda, is run by Ukrainians.

Facebook od pátku testuje skrytí počtu Líbí v Austrálii. Na Instagramu totéž testuje už několik měsíců ve více zemích. Počet Líbí uvidí jen autor příspěvku, ostatní uživatelé nikoliv. Podle Facebooku to má zlepšit pocity lidí a zmírnit toxičnost prostředí. Skryté budou i počty reakcí a počty zhlédnutí. Viz Facebook will begin hiding likes on Friday.

MOBILNÍ APLIKACE

iPadOS a iOS 13.1 jsou nově dostupné ke stažení. iOS by měl opravit některé chyby, které se dostaly do nulté verze. iPadOS by ale měl být hodně novou verzí operačního systému určeného jenom pro tablety. Viz iPadOS and iOS 13.1 now available to download.

AltStore je alternativní App Store, kde můžete mít (i) Nintendo emulátor. Zajímavý je tím, že nepotřebujete jailbreak a teoreticky ho Apple nemůže tak snadno zlikvidovat jako předchozí pokusy. Viz AltStore is an alternative iOS App Store with a built-in Nintendo emulator a rileytestut/AltStore.

Google spustil „konkurenci“ Apple Arcade. Za 4,99 USD měsíčně můžete mít Google Play Pass. Nenajdete v něm exkluzivní hry jako u Applu, ale můžete mít i hry, které nejsou jen pro mobilní telefony, a k tomu některé z populárních mobilních aplikací. Hry budete mít bez inzerce a nákupů v aplikacích. Oznámení najdete v Google Play Pass: Enjoy apps and games without ads or in-app purchases.

Umělecký projekt využil AI pro ukázku toho, jak umí AI být plná předsudků. Využívali k tomu i mobilní aplikace, ImageNet Roulette, kam lidé masově nahrávají své fotografie, aby se dozvěděli, „kdo jsou“. Viz ‘Nerd,’ ‘Nonsmoker,’ ‘Wrongdoer’: How Might A.I. Label You? a Excavating AI: The Politics of Images in Machine Learning Training Sets. Experiment už skončil, takže aplikaci už mít nemůžete, ale výsledky jsou velmi zajímavé. Další čtení třeba viz Here’s what that AI face-categorizer did with 12 famous author photos.

STARTUPY A EKONOMIKA

Projekt Voldemort je označení pro přehled stížností Snap Inc. na Facebook. Předkládá je americkému FTC, spolu s dalšími společnostmi. A klasicky jde o nesportovní chování Facebooku vůči konkurentům. Viz Snap Detailed Facebook’s Aggressive Tactics in ‘Project Voldemort’ Dossier.

Ceny iPhonů od června 2007 do srpna 2020 najdete v poučném grafu od Horace Deidu (@asymco).

Adam Neumann, kontroverzní CEO a jeden ze zakladatelů WeWork, odstoupí z funkce. Prozatím ho zastoupí Sebastian Gunnighman (místopředseda) a Artie Minson (prezident a COO). Vše je doprovázeno hvězdně kontroverzním děním a zásadními problémy firmy. Viz Report: WeWork’s Adam Neumann to step down as CEO.

PUBG Mobile překročilo 1 miliardu dolarů příjmů a patří (s 54% meziročním růstem) mezi nejrychleji rostoucí hry na mobilních telefonech. Detaily v PUBG Mobile Revenue Hits $1 Billion and Has Grown 540% Over Last Year.

Daily Beast zkusili snížit cenu předplatného. Zafungovalo to, a šlo přitom o snížení o 65 %, na 4,99 USD měsíčně (35 USD ročně). Právě tato cena nabízí až pětkrát vyšší konverzní poměr oproti původním 9,99 USD měsíčně. Dost dobré čtení v The Daily Beast finds cutting the costs of subscriptions pays off pro česká média, která koketují (či již  provozují) zpoplatněný obsah s předplatným.

Kickstarter je poněkud ve válce se zaměstnanci a tvůrci. Tvrdě jde proti odborům a angažující se lidi prostě vyhazuje. Celý příběh v KICKSTARTER TO WORKERS AND PROJECT CREATORS: DROP DEAD.

Cloud23

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).