Hlavní navigace

Facebook otevírá svůj hardware světu

Patrick Zandl

Jako před lety otevřel Facebook světu svou software platformu tak, že do ní mohou být včleňovány další aplikace, podobně nyní otevírá světu svou hardware platformu. Tedy přesněji, nabízí ji k dalšímu využití, když publikoval detaily o tom, jak staví svoje servery. A proč je to zajímavé? Pro Facebook, stejně jako pro ostatní firmy, které mají velké serverové farmy, je kritická spotřeba serverů, takže se snaží ji maximálně snížit. A je v tom velmi úspěšný. Své zkušenosti chce nyní sdílet v rámci…

Jako před lety otevřel Facebook světu svou software platformu tak, že do ní mohou být včleňovány další aplikace, podobně nyní otevírá světu svou hardware platformu. Tedy přesněji, nabízí ji k dalšímu využití, když publikoval detaily o tom, jak staví svoje servery. A proč je to zajímavé? Pro Facebook, stejně jako pro ostatní firmy, které mají velké serverové farmy, je kritická spotřeba serverů, takže se snaží ji maximálně snížit. A je v tom velmi úspěšný. Své zkušenosti chce nyní sdílet v rámci projektu nazvaného Open Compute Project.

CIF17_Williams1

Byla publikována celá řada čísel srovnávajících spotřebu a výkony serverů postavených podle zásad Facebooku, je asi zbytečné je publikovat, stačí je shrnout jako „významně úspornější a levnější“. Návrh se ovšem netýká jen samotných serverů, ale také datových center, i ta se mohou významně zlepšovat. 

Zatím si takový server nemůžete koupit, Facebook je staví jen pro sebe, ale dá se očekávat, že se brzy objeví společnosti, které budou servery dle zásad Open Compute Projektu stavět, nabízet a dodávat. Samozřejmě, pokud to umíte s pilkou na železo a rádi skládáte počítače, můžete se do stavby pustit sami, potřebná dokumentace je již na webu.

Našli jste v článku chybu?