Hlavní navigace

Facebook otevírá svůj hardware světu

8. 4. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jako před lety otevřel Facebook světu svou software platformu tak, že do ní mohou být včleňovány další aplikace, podobně nyní otevírá světu svou hardware platformu. Tedy přesněji, nabízí ji k dalšímu využití, když publikoval detaily o tom, jak staví svoje servery. A proč je to zajímavé? Pro Facebook, stejně jako pro ostatní firmy, které mají velké serverové farmy, je kritická spotřeba serverů, takže se snaží ji maximálně snížit. A je v tom velmi úspěšný. Své zkušenosti chce nyní sdílet v rámci…

Jako před lety otevřel Facebook světu svou software platformu tak, že do ní mohou být včleňovány další aplikace, podobně nyní otevírá světu svou hardware platformu. Tedy přesněji, nabízí ji k dalšímu využití, když publikoval detaily o tom, jak staví svoje servery. A proč je to zajímavé? Pro Facebook, stejně jako pro ostatní firmy, které mají velké serverové farmy, je kritická spotřeba serverů, takže se snaží ji maximálně snížit. A je v tom velmi úspěšný. Své zkušenosti chce nyní sdílet v rámci projektu nazvaného Open Compute Project.

KL24

Byla publikována celá řada čísel srovnávajících spotřebu a výkony serverů postavených podle zásad Facebooku, je asi zbytečné je publikovat, stačí je shrnout jako „významně úspornější a levnější“. Návrh se ovšem netýká jen samotných serverů, ale také datových center, i ta se mohou významně zlepšovat. 

Zatím si takový server nemůžete koupit, Facebook je staví jen pro sebe, ale dá se očekávat, že se brzy objeví společnosti, které budou servery dle zásad Open Compute Projektu stavět, nabízet a dodávat. Samozřejmě, pokud to umíte s pilkou na železo a rádi skládáte počítače, můžete se do stavby pustit sami, potřebná dokumentace je již na webu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).