Hlavní navigace

Facebook porušuje německé zákony, Hamburg odmítá rozpoznávání obličejů

3. 8. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Automatické rozpoznávání obličejů odporuje zákonům německým i unijním, říká Johannes Caspar, komisař pro ochranu údajů německého státu Hamburg. „Opakovaně jsme žádali Facebook aby funkci rozpoznávání obličejů vypnul a smazal uložená data,“ uvádí Caspar v prohlášení zveřejněním v úterý.  Facebook obvinění odmítá a automatické rozpoznání obličeje s přiřazením konkrétní osoby považuje za zákonu neodporující.

Automatické rozpoznávání obličejů odporuje zákonům německým i unijním, říká Johannes Caspar, komisař pro ochranu údajů německého státu Hamburg.

Opakovaně jsme žádali Facebook aby funkci rozpoznávání obličejů vypnul a smazal uložená data,“ uvádí Caspar v prohlášení zveřejněním v úterý.  Facebook obvinění odmítá a automatické rozpoznání obličeje s přiřazením konkrétní osoby považuje za zákonu neodporující.

Podle Caspara automatické rozpoznávání obličejů odporuje i platným unijním zákonů na ochranu osobních údajů. Facebook podle nej poskytuje uživatelům rozporuplné a zavádějící informace. Facebook by měl s ohledem na platnou legislativu od uživatelů získat souhlas, jestli biometrická data (na kterých je rozpoznávání obličejů s identifikací konkrétních osob založeno) smí používat. Místo toho zvolil opačný postup, uživatel může vyjádřit nesouhlas.

Caspar upozorňuje, že Facebook dostal další dva týdny na reakci. A pokud nebude uspokojivá, Hamburg se chystá zahájit právní kroky.

KL22 hlasovani

Facebook automatické rozpoznávání obličejů lidí na fotografiích celosvětově nasadil v červnu tohoto roku (viz Facebook ve velkém nasazuje rozpoznávání obličejů ve fotografiích). Pokud nechcete aby vaše fotografie byly pro tuto funkčnost využívány, je možné využít nastavení, které to zakáže. Účet → Nastavení soukromí → Upravit Nastavení a zde najdete Navrhnout přátelům fotky, na kterých jsem já kde můžete zvolit Povoleno/Zakázáno.

Vhodné je změnit i další nastavení – Fotky a videa, na kterých jste označeni na „Jenom já“.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.