Hlavní navigace

Facebook půjde k soudu za šmírování ve zprávách uživatelů

Daniel Dočekal

Samotný Facebook v roce 2012 na svém konání neviděl nic špatného. A jak plyne z aktuálního vývoje, nevidí na něm nic špatného dodnes.

Americká soudkyně Phyllis Hamilton odmítla žádost Facebooku o zamítnutí žaloby, která se týká porušování soukromí uživatelů šmírováním obsahu jejich zpráv. Facebook získaná data používal nejenom k cílení reklamy, ale také na jejich základě uživatele přidával jako fanoušky ke stránkám a dával za ně „líbí“ internetovým adresám.

Samotný právní spor se táhne už od roku 2013 a stojí právě na posledně zmíněné aktivitě – tedy automatickém dávání „líbí“ adresám, které uživatelé uvedli v interní poště. Na základě toho pak také Facebook cílil inzerci. Sociální síť s tím – teoreticky – skončila v říjnu 2012 a v současné době pouze analyzuje obsah zpráv s ohledem na spam a viry.

Uživatelům samozřejmě Facebook nic o čtení pošty a následném přidávání „líbí“ neřekl (viz Facebook uměle navyšuje počty To se mi líbí. Skenuje kvůli tomu soukromé vzkazy) a přišlo se na to pouze díky tomu, že se několika lidem nezdálo, že se stali fanoušky (dali líbí) něčemu, o čem neměli nejmenší tušení.

Tehdejší aktivity Facebooku mají dvě typické roviny. První je ta, že klasicky ignoroval soukromí uživatelů. A druhá je ta, že podvedl firmy i inzerenty umělým navyšováním počtu fanoušků a líbí.

Marcom

Samotný Facebook v roce 2012 na svém konání neviděl nic špatného. A jak plyne z aktuálního vývoje, nevidí na něm nic špatného dodnes.

Zdroj: Facebook Must Face Lawsuit Over Scanning of Users' Messages: Judge

Našli jste v článku chybu?
30. 12. 2014 16:04
TIRO (neregistrovaný)

No jo, ale poraďte. Komu ti chudáci mají sdělit, že se ráno blbě vyspali a jsou dnes nas*ranní na celej svět?

30. 12. 2014 15:50

Já jsem kdysi zkoušel udělat pokus. Dal jsem facebooku oscanovat jednu mailovou adresu, které jsem se chtěl zbavit. To je funkce, kterou facebook po přihlášení mohutně nabízí.

Následně mi na normální mail začaly chodit spamy v obrovském množství na adresy odvozené z adres našlých v proscanovaném mailu.

Já osobně jsem byl na fb necelých 10 dní, pak jsem skončil. A od té doby je pro mě hlupák každý, kdo používá jakékoli sociální sítě – facebook, twitter, cokoli.

Kapitalismus zřejmě dospě…