Hlavní navigace

Facebook se omluvil za chybnou výzvu ohledně útoku v Pákistánu

David Slížek

Funkce Safety Check poslala výzvy i lidem, kteří byli od místa nedělního bombového útoku v pákistánském Lahore vzdáleni tisíce kilometrů.

„Jste v bezpečí? Zdá se, že se nacházíte v oblasti bombového útoku v Lahore v Pákistánu. Dejte svým přátelům vědět, že jste v pořádku.“ Podobná výzva se v neděli zobrazila řadě uživatelů Facebooku po celém světě – včetně těch, kteří byli od místa exploze vzdáleni tisíce kilometrů. 

Při sebevražedném útoku v Lahore podle dosavadních zpráv zahynulo nejméně 70 lidí. A Facebook – podobně jako při některých předchozích přírodních katastrofách nebo teroristických útocích – zapnul funkci Safety Check

Ta se snaží na základě údajů, které Facebook o uživatelích ví, odhadnout, zda se nenacházejí v místě katastrofy. Pokud ano, dává jim možnost rychle dát svým přátelům na sociální síti vědět, že jsou v pořádku.

Content 2017 - tip Footshop


Autor: Facebook

Jenže tentokrát algoritmy Facebooku zklamaly a uživatelům po celém světě připravily nepříjemné překvapení. Matoucí výzva se v mobilních aplikacích zobrazovala i uživatelům v České republice. Po obnovení aplikace ale většinou zmizela.

„Šlo o chybu, kterou jsme neměli v úmyslu. Rychle jsme ji odstranili a omlouváme se všem, kdo omylem výzvu dostali,“ omluvila se sociální síť na facebookové stránce.

Našli jste v článku chybu?
28. 3. 2016 19:16

To podstatné na tom „incidentu“ je, že příště může dotyčný nástroj chybně neoslovit lidi, kterých se ohrožení potenciálně mohlo týkat. Ztrácí důvěryhodnost, pokud někdy nějakou měl a tím pádem postupně i smysl ...

Další problém vidím v podobě oslovení. Je tam málo podrobností, takže při špatném geografickém zacílení by to asi šlo označit za poplašnou zprávu. Zejména v těch ohroženějších zemích. Stalo se poblíž něco, o čem ještě nevím? Jsem v ohrožení, o kterém zatím nevím? Atd ...

V ČR …