Hlavní navigace

Facebook uspěl ve sporu o doménu facebok.com

21. 9. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Provozovatelé komunitního serveru Facebook uspěli ve sporu o doménu facebok.com. Dosud na ní běžela stránka s dotazníkem lákajícím na produkty společnosti Apple, která designově imitovala právě komunitní server Facebook. Doménu měl mít v držení jistý Franz Bauer s adresou v mnichovském hotelu, ale to zřejmě nebude pravá identita dosavadního držitele domény. Každopádně jde o typický příklad cybersquattingu. Doménoví squatteři obsazují domény, které jsou podobné doménám známých a populárních…

Provozovatelé komunitního serveru Facebook uspěli ve sporu o doménu facebok.com. Dosud na ní běžela stránka s dotazníkem lákajícím na produkty společnosti Apple, která designově imitovala právě komunitní server Facebook. Doménu měl mít v držení jistý Franz Bauer s adresou v mnichovském hotelu, ale to zřejmě nebude pravá identita dosavadního držitele domény. Každopádně jde o typický příklad cybersquattingu. Doménoví squatteři obsazují domény, které jsou podobné doménám známých a populárních služeb. Spoléhají pak na překlepy uživatelů při zadávání adresy do prohlížeče.

Velcí internetoví hráči se pochopitelně snaží své ochranné známky a domény chránit. V posledních měsících je v této oblasti hodně aktivní služba RapidShare, jejíž provozovatelé se přetahují o celou řadu domén připomínajících název služby nebo evokujících nějakou příbuznost. Facebook zatím podobné tahanice o domény nežene do desítek. O to více nedávno překvapily zprávy o chystající se při, protože lidi z Facebooku měl nadzvednout ze židle název start-upu Teachbook. (TechCrunch.com)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.