Hlavní navigace

Na Facebooku se objeví samospouštěcí videoreklamy [DOPLNĚNO]

18. 12. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Facebook
Podle zprávy amerického deníku Wall Street Journal se videoreklamy na facebookových zdech uživatelů objeví už tento čtvrtek.
  • 18.12. 10:29 – doplněny informace z oficiálního oznámení Facebooku

Facebook tento týden začne prodávat nový reklamní formát: videospoty, které se budou zobrazovat na zdech (v newsfeedech) uživatelů. Reklamní videa se přitom mají přehrávat automaticky, tedy bez toho, že by na ně uživatel klikl, napsal americký deník Wall Street Journal.

Facebook nasazení videoreklam v úterý potvrdil, do ostrého provozu je poprvé uvede od čtvrtka. Zatím není jasné, jakou budou mít maximální délku, i když se spekuluje o 15 vteřinách. Jedním z prvních placených videospotů má být reklama na film Divergent.

Firma také ve svém oficiálním oznámení uvedla, že automatické spouštění spotů bude fungovat stejně jako „tichý autoplay“, který v posledních týdnech začíná zapínat i u videí, která nasdílejí sami uživatelé (například z YouTube).

Automatické spouštění uživatelských videí v Timeline totiž Facebook testuje už od září a nedávno začal tuto funkci uživatelům postupně zapínat. Pokud tak na své zdi najedou na video, začne hrát i bez toho, že by stiskli tlačítko Play. Nejdříve se ovšem spustí pouze obraz bez zvuku. Když uživatel na video klikne, zobrazí se mu přes celou obrazovku a zvuk se zapne. Pokud ale scrolluje dál, video se samo zastaví. Po přehrání spotu se uživateli zobrazí nabídka dvou další spotů s podobnou tematikou. 

Zajímavá poznámka Facebooku se týká přehrávání spotů na mobilních zařízeních: „Všechna videa, která se budou spouštět automaticky, se stáhnou s předstihem v době, kdy je zařízení připojeno přes wi-fi. Tento obsah tak nebude čerpat z mobilních datových balíčků.“ Jak přesně bude nová videoreklama vypadat se můžete podívat ve videoukázce přímo od Facebooku.

Jak zareagují uživatelé?

Automatické spouštění videa Facebook postupně zapíná uživatelům jak ve webovém rozhraní, tak v mobilní aplikaci. Facebook oznámil, že po zavedení novinky zaznamenal zvýšení počtu shlédnutí, lajků, sdílení a komentářů u videí o 10 procent. Jak to vypadá v praxi, ukázali začátkem prosince redaktoři serveru TechCrunch.

Marketing Meeting balicek

Veřejně známé také ještě nejsou ani ceny nového formátu. Facebook si ale za nový formát nechá od zadavatelů zřejmě velmi dobře zaplatit. WSJ uvádí, že v srpnu vedení firmy uvádělo orientační částku 2 miliony USD denně za zásah celé facebookové populace ve věku 18 – 54 let.

Bude zajímavé sledovat, jak na automaticky spouštěná videa zareagují uživatelé. Jde o poměrně agresivní formát, ke kterému obvykle provozovatelé webů přistupují s maximální opatrností.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).