Hlavní navigace

Facebook znovu zavede povinnost používat skutečné jméno

2. 2. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Na Facebooku opět jenom se skutečným jménem a osobní profily skutečně jenom osobní. Za návrat prý paradoxně mohou firmy.

Postupné utahování kohoutků v dosahu příspěvků stránek na Facebooku (velké stránky jsou bez placení někde okolo bídných dvou procent dosahu) samozřejmě řadu firem přivedlo k myšlence, že místo stránky (tedy firemního profilu) použijí klasické soukromé profily. Ty už umožňují sledování (follow) a navíc nabízejí přeci jenom o nějaká ta procenta lepší dosah (odhady hovoří o 15 až 30 procentech, tedy zhruba tolik, kolik měly dříve stránky bez placení).

Paradoxní obětí této obcházecí taktiky bude možnost používat Facebook bez skutečného jména. Facebook dlouho vyžadoval, aby osobní profily odpovídaly tomu, jak se uživatel jmenuje v reálném světě. Tato pravidla byla ale dlouho cílem kritiky a Facebook nakonec před několika měsíci ustoupil. 

Kvůli zneužívání osobních profilů pro firemní účely se teď ale k původním velmi omezujícím pravidlům vrací. Tedy alespoň se tak domnívá Social Media Today, byť důvodem změny může být prostě opět jenom klasicky nevyzpytatelný Facebook. A pochopitelně také tlaky řady vlád na to, aby „bojoval“ proti terorismu, anonymitě a vůbec všem špatnostem, které internet přináší.

What names are allowed on Facebook?/Jaká jména jsou na Facebooku povolena? má v poslední aktualizaci velmi rozšířený seznam omezení. Včetně úvodního odstavce, který jasně říká, že na Facebooku musíte použít skutečné jméno:

Facebook je komunita, kde lidé používají svoji autentickou identitu. Vyžadujeme, aby lidé uváděli svoje skutečné jméno, protože jen tak pak víte, s kým tu jste ve spojení. To nám pomáhá zajistit bezpečnost komunity.

Aby toho nebylo málo, následuje typicky facebookový seznam omezujících bodů. Například toho, co ve jméně nesmíte použít:

  • Symboly, čísla, neobvykle použitá velká písmena, opakované znaky ani interpunkční znaménka
  • Znaky z více jazyků
  • Tituly žádného druhu (např. profesionální, náboženské)
  • Slova, slovní spojení nebo přezdívky místo druhého křestního jména
  • Urážlivá nebo vyzývavá slova jakéhokoli druhu

Pokud by snad nebylo jasno, tak Facebook nutnost skutečného jména znovu opakuje v dalších bodech:

ICTZ23

  • Vámi použité jméno by mělo odpovídat vaší skutečné totožnosti, tedy jak vám ve skutečnosti říkají přátelé a jak je uvedeno na přijatelných dokladech totožnosti.
  • Pokud máte přezdívku, která je variantou vašeho skutečného jména (třeba Slávek místo Miroslav), můžete ji použít jako své křestní nebo druhé jméno.
  • U svého účtu můžete také uvést další jméno (např.: jméno za svobodna, přezdívku nebo pseudonym).
  • Profily jsou určené jen pro osobní použití. Stránky nabízíme profesionálům, organizacím a firmám.
  • Je zakázáno vydávat se za někoho nebo něco jiného.

Velmi zajímavé je i nové určení „přijatelných dokladů“, u kterého je vhodné upozornit, že v případě pochybností o vašem jméně po vás Facebook bude chtít dva doklady totožnosti. U jednoho z nich je navíc povinnost, aby obsahoval vaši fotografii.

PS: A ano, na začátku článku jste pochopili správně, že Facebook neukazuje vaše příspěvky všem vašim přátelům. Pokud něco takového chcete, tak si musíte připlatit

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.