Hlavní navigace

Facebook zpřístupnil svůj web po IPv6

Redakce

Dva týdny před oficiálním světovým spuštěním IPv6 zpřístupnil Facebook svůj web pomocí protokolu IPv6. DNS dotazy dotazující se na adresu www.facebook.com od včerejšího večera vrací kromě IPv4 adresy i AAAA záznam s IPv6 adresou. V Čechách můžete obdržet například adresu 2a03:2880:10:8f02:face:b00c:0:25.

Doba čtení: 1 minuta

Dva týdny před oficiálním světovým spuštěním IPv6 zpřístupnil Facebook svůj web pomocí protokolu IPv6.

DNS dotazy dotazující se na adresu www.facebook.com od včerejšího večera vrací kromě IPv4 adresy i AAAA záznam s IPv6 adresou. V Čechách můžete obdržet například adresu 2a03:2880:10:­8f02:face:b00c:0:25.

Adresa je sice různá v závislosti na tom, odkud se ptáte, její součástí je ale vždy dvaatřicet bitů zapsaných jako „face:booc“. Facebook tak nenechává na pochybách, že jde o oficiální „šestkovou“ adresu projektu.

Facebook je první z globálních hráčů, kdo se k tomuto kroku odhodlal. V Čechách je situace lepší, z velkých služeb jsou po IPv6 již delší dobu dostupné například servery společnosti Internet Info a část služeb Seznamu (Novinky, Super, Sport, Zboží, ode dnešního dne i Sauto). Českých domén je již pomocí protokolu IPv6 dostupných více než 10 %.

Zdroj: Facebook Now Available Over IPv6 (Two Weeks Early)

Našli jste v článku chybu?