Hlavní navigace

Facebookem oznámené "zlepšení" soukromí a zadávání statusů nepřináší nic prospěšného

30. 8. 2011
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Facebook minulý týden oznámil „zlepšení“ v oblasti soukromí a zadávání statusů. Skutečnost je taková, že pouze došlo k redesignu zadávání statusů a zvýšení tlaku na zadání, kde jste a s kým jste. Redesign postihl i nastavení vlastností vašeho účtu co se soukromí týče, ale nového tam moc nenajdete. Nastavení soukromí je opět komplikovanější.

Zapomeňte na to, že by Facebook ustoupil ze snah o vás a vašich přátelích vědět více. Minulý týden Facebook ohlásil změnu ve způsobu zadávání statusů a také změny v oblasti soukromí – oslavné články v řadě médií vycházely z popisu, který Facebook poskytl. A důvod k oslavě není.

Co se děje?

Žádné skutečné změny se nekonají, Facebook pouze (opět) redesignoval to, jakým způsobem nastavujete svůj účet a opět více tlačí na to, abyste toho o sobě (a svých přátelích) říkali více.

  1. Facebook více tlačí na to, abyste zadali, kde jste a s kým jste. V zásadě jde o další tlak na omezení soukromí.
  2. Ke změně v možnostech viditelnosti zadávaných informací nedošlo. Možnosti jsou skoro jako dříve, tedy Veřejné, (Všichni) Přátelé a Přizpůsobení.- zmizela přímá volba Přátelé přátel. 
  3. V rámci „Přizpůsobení“ (Custom) je nabídka stále stejná, žádné přiblížení kruhům z Google+ se nekoná.
  4. Došlo k mírnému zlepšení možnosti ovlivnit, kde všude vás někdo označí (oštítkuje/tag­ging), ale opět jde jenom o kosmetické změny a nejde o nic nového.
  5. U již zadaného statusu je možné zpětně změnit viditelnost. Mírně pozitivní změna bez praktického významu (například proto, že pokud jste již něco zveřejnili jako Veřejné a poté to omezíte na Přátele, tak už je pozdě).
  6. Před několika měsíci (za velkých oslav) uvedené přehledné nastavování soukromí s možnosti „jedním kliknutím“ lépe nastavit Facebook je pryč, zpět je nepřehledné nastavování v desítkách samostatných voleb.

Jak vypadá nové zadávání statusů

Nové zadávání statusů na Facebooku nabízí nově možnost zadání kde jste a s kým tam jste – v obou případech jde o informace, které mají vliv na vaše soukromí a také na soukromí vašich přátel. Výsledný status pak obsahuje obě informace přímo jako součást statusu. Facebook také automaticky doplňuje informaci o vašem místě pobytu – můžete ji odstranit křížkem vedle názvu místa.

Viditelnost statusu se určuje stejně – můžete jej vložit jako veřejný, určený pouze pro přátele, případně nastavit konkrétní cílení na konkrétní osoby (případně jej pro některé osoby učinit neviditelným). Zmizela možnost viditelnost pro Přátele přátel – ta je dostupná až ve volbě Přizpůsobení.

Z dřívější nabídky (Status – Fotografie – Odkaz – Video – Otázka) zbyly aktuálně pouze tři volby (Status – Fotografie – Otázka). Znamená to, že Video je skryté ve vložení fotografie a vkládání odkazu už není možné samostatně, ale musíte vkládanou adresu zkopírovat přímo do textu statusu. Tím se odkaz „připojí“ a vy musíte kopírovanou adresu smazat. V praxi opět jenom další příklad toho, jak Facebook nechápe vlastní uživatele a zbytečně jim komplikuje život.


Doporučené nastavení Facebooku

V následujícím přehledu najdete doporučené nastavení Facebooku spolu s počátečním nastavením. Získáte tak představu o tom, jak to vlastně Facebook s vaším „soukromím“ myslí. A také jak můžete Facebook nastavit lépe. Upozorním pouze, že doporučené nastavení není z pohledu nepoužitelného účtu (tedy kompletně všechno skryto, zakázáno a zneviditelněno) – jde o nastavení, které předpokládá, že Facebook budete používat se skutečnými přáteli. Tedy lidmi, kterým důvěřujete a které znáte.

Nastavení soukromí

  Počáteční nastavení Doporučení
Nastavení výchozího soukromí Všichni (Public) Přátelé

Nastavení soukromí – Jak se spojujete

  Počáteční nastavení Doporučení
Kdo může vyhledat váš profil podle jména či kontaktních údajů? Všichni Všichni
Komu můžete odeslat žádosti o přidání mezi přátele?  je ve skutečnosti Kdo vám může odesílat žádosti o přidání mezi přátele? Všichni Všichni
Kdo vám může na Facebook zasílat zprávy? Všichni Přátelé
Kdo může zveřejňovat příspěvky na vaší zdi? Přátelé Přátelé
Kdo může na vašem profilu zobrazit příspěvky, které na zeď umístí jiní uživatelé? Přátelé přátel Jenom já

TIP: Pokud chcete být na Facebook méně nenalezení, použijte první volbu a nastavte na Přátelé. Pokud chcete být k nenalezení, pokračujte dále, slouží k tomu jiná volba.

UPOZORNĚNÍ: Druhá volba je chybně přeložená Facebookem

UPOZORNĚNÍ: Třetí volba používá „zobrazit“, lepší by bylo „kdo může na vašem profilu vidět příspěvky“

Nastavení soukromí -  Jak funguje označování

Tyto nastavení se týkají označování (štítkování, tagging) a doporučené nastavení předpokládá kompletní zamezení jakémukoliv označování. A to i přes předpoklad, že máte na Facebook skutečné přátele – z hlediska soukromí jde o druh informací, které nelze považovat za vhodné. Uvedené volby můžete nastavit jako povolené pro přátele – pokud si jste vědomi možných důsledků v podobě budování masivní databáze fotografií se snadnou možností identifikovat osoby (například).

  Počáteční nastavení Doporučení
Kontrola profilu Vypnuto Zapnout
Viditelnost profilu Přátelé přátel Jenom já
Návrhy na označení Povoleno (Enabled) Zakázáno (Disabled)
Přátelé mohou oznamovat vaši přítomnost na místech Povoleno Zakázáno
Označení ve vašich příspěvcích – Kontrola označení Vypnuto Zapnout kontrolu označení

Nastavení soukromí – Aplikace a webové stránky

Z doporučeného nastavení je podstatná hlavně první možnost – bohužel málo známým faktem u Facebook aplikací je to, že kdokoliv z vašich přátel může aplikaci poskytnout přístup k vašim osobním informacím (v poměrně velmi širokém záběru). V první řadě je samozřejmě vhodné tyto informace vůbec nemít vyplněné, ale i tak je vhodné zamezit tomu, aby aplikace na Facebooku mohly získávat vaše informace bez vašeho vědomí.

  Počáteční nastavení Doporučení
Jak uživatelé využívají vaše informace v používaných aplikacích Kompletní sdílení vašich informací vašimi přátelé Kompletně zrušit všechny možnosti
Okamžité přizpůsobení Povoleno Zrušit „Umožnit okamžité přizpůsobení na partnerských webových stránkách“
Veřejné vyhledávání Povoleno Zrušit „Umožnit veřejné vyhledávání“

TIP: Pokud chcete zcela zamezit tomu, aby Aplikace na Facebooku získaly jakékoliv vaše informace, využijte „Deaktivovat všechny aplikace platformy“

TIP: Poslední volba vám umožní zneviditelnit váš účet na Facebooku (nebude jej možné nalézt) a zneviditelnit jej pro vyhledávače, které Facebook zahrnují do svých indexů.

Další nastavení soukromí najdete v opravě profilu

Pokud chcete ještě lépe nastavit Facebook, musíte zbytek nastavení týkajících se soukromí hledat v opravě profilu (tlačítko Edit Profile/Upravit profil po kliknutí na Profil). Zde platí hlavní zásada – pokud nechcete Facebooku informace sdělovat, nevyplňujte je. 

Základní informace

  Počáteční nastavení Doporučení
Současné bydliště Veřejné Přátele a nevyplňovat
Rodné město Veřejné Přátele a nevyplňovat
Zobrazit mé pohlaví v profilu Zapnuto Vypnuto
Datum narození Přátelé přátel Přátelé
Uvěď v profilu celé datum mého narození Zapnuto Změnit na „Neukazovat narozeniny v profilu“
Mám zájem o: Veřejné Přátelé a nevyplňovat
Jazyky Veřejné Přátele a nevyplňovat
O mně: Veřejné Přátele a nevyplňovat

Profilová fotka

Profilová fotografie je na Facebooku vždy veřejně přístupná a strojově získatelná – jde o jednu z nejvíce zneužívaných osobních informací a ve velmi krátké době končí v databázích konkurenčních „sociálních služeb“ i marketingových agentur. Zde je doporučení jasné – nepoužívejte reálnou profilovou fotografii – můžete ji ponechat prázdnou (nejbezpečnější způsob) nebo tam nahrát avatara (kde můžete časem narazit na Facebook vyžadující použití reálné fotografie).

Kontaktní údaje

Kontaktní údaje najdete jako poslední volbu z výběru – je důležitější než další volby a zejména zde platí, že není vhodné Facebooku zbytečně svěřovat informace, které nepotřebuje. Pro použití Facebooku budete potřebovat jeden e-mail – přesto po vás Facebook čas od času bude chtít zadat „další e-mail“ s odvoláním na „zlepšení zabezpečení vašeho účtu“. S odvoláním na totéž po vás bude chtít vaše telefonní číslo – samozřejmě to bezpečnost vašeho účtu nijak nezlepší. Stejně jako ji nezlepší zadání „bezpečnostní otázky“ – ta je v době internetu a sociálních sítí jednou z nejjistějších cest, jak někomu odcizit účet.

  Počáteční nastavení Doporučení
E-maily Přátelé Jenom já
Přezdívky pro IM Přátelé Jenom já a nevyplňovat
Telefonní čísla Přátelé Jenom já a nevyplňovat
Adresa Přátelé Jenom já a nevyplňovat
Web Veřejné Přátele a nevyplňovat

Přátelé a rodina

  Počáteční nastavení Doporučení
Rodinný stav Veřejné Přátele a nevyplňovat
Rodina Veřejné Přátele a nevyplňovat
Význační přátelé Veřejné Přátele a nevyplňovat

Vzdělání a zaměstnání

  Počáteční nastavení Doporučení
Zaměstnavatel Veřejné Přátele a nevyplňovat
Vysoká škola/univerzita Veřejné Přátele a nevyplňovat
Střední škola Veřejné Přátele a nevyplňovat

Filozofie

  Počáteční nastavení Doporučení
Vyznání Přátelé přátel Přátele a nevyplňovat
Politické názory Přátelé přátel Přátele a nevyplňovat
Lidé, kteří vás inspirují Veřejné Přátele a nevyplňovat
Oblíbené citáty Veřejné Přátele a nevyplňovat

Umění a zábava

  Počáteční nastavení Doporučení
Hudba Veřejné Přátele a nevyplňovat
Knihy Veřejné Přátele a nevyplňovat
Filmy Veřejné Přátele a nevyplňovat
Televize Veřejné Přátele a nevyplňovat
Hry Veřejné Přátele a nevyplňovat

Sporty

  Počáteční nastavení Doporučení
Oblíbené sporty Veřejné Přátele a nevyplňovat
Oblíbené týmy Veřejné Přátele a nevyplňovat
Oblíbení sportovci Veřejné Přátele a nevyplňovat

Činnosti a zájmy

  Počáteční nastavení Doporučení
Aktivity Veřejné Přátele a nevyplňovat
Jaké jsou vaše zájmy Veřejné Přátele a nevyplňovat
Další stránky, které se vám líbí Veřejné Přátele

Ještě není konec – zbylá nastavení jsou na dalších místech

Ještě stále nejsme u konce, stále ještě existují další nastavení, která je vhodná změnit. V Nastavení účtu je najdete v několika dalších volbách.

Obecné najdete možnost zneviditelnit Alternativní jméno – počáteční nastavení je „Zahrnout do mého profilu“, ale musíte jej stejně nejdříve vyplnit.

V E-mail najdete Povolit přátelům zahrnout moji e-mailovou adresu v Stahování informací – počáteční stav je Zakázáno.

Zabezpečení najdete Bezpečnostní otázku nabízející pouze čtyři základní možnosti – v žádném případě nepoužívat.

Zabezpečení najdete Zabezpečené procházení – tedy možnost zapnout používání Facebooku přes https protokol – pokud budete používat Facebook mimo bezpečnou domácí síť (tedy zejména někde na WiFi či mobilu), rozhodně si https aktivujte. Pamatujte ale, že vám nebude fungovat řada aplikací na Facebooku.

Zabezpečení najdete také Upozornění na přihlášení – doporučím zapnout. Na e-mail pak dostanete informaci o tom, zda se někdo přihlásil k vašemu účtu z jiného počítače, než bylo doposud běžné.

MIF22_Early

Související nastaveni Schválení přihlášení si můžete aktivovat pouze v případě, že Facebooku svěříte mobilní telefonní číslo – při nerozpoznaném přihlášení na něj dostanete ověřovací kód. V praxi je tato funkčnost nepoužitelná – SMS s kódem chodí pozdě (a klidně i opakovaně) a velké problémy vznikají na mobilních aplikacích.

Reklamy na Facebooku

Podstatné nastavení, které zamezí Facebooku používat vaše jméno, fotografii a informace v reklamě. Důležitá poznámka – vaše fotografie, stejně jako vaše jméno a příjmení, jsou veřejně přístupné a zcela běžně jsou zneužívány ve spamu, phishingu a dalších pochybných aktivitách. Žádné nastavení nemůže tomuto zneužití zabránit.

  Počáteční nastavení Doporučení
Reklamy zobrazované třetími stranami Pouze moji přátelé Nikdo
Upravit nastavení reklam se společenským kontextem Pouze moji přátelé Nikdo

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.