Hlavní navigace

Názory k článku Fakturace domén postupuje kupředu

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 18. 10. 1999 10:59

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Informační mlhu dokresluje i fakt, že na stránkách http://www.nic.cz/ není vůbec žádná kontaktní adresa, telefon a e-mail na CZ.NIC, pouze na EUnet. A to už vůbec hnehovořím o tom, že by tam podle mě měly být i informace o tom, co to vlastně CZ.NIC z.s.p.o. je, kdo ho založil, jeho stanovy a případně i zápisy s valných hromad, jména představitelů i informace o tom, kdeže vlastně CZ.NIC z.s.p.o. přišel k tomu, že je oprávněn spravovat TLD .cz a vybírat za to peníze, nejlépe s odkazem na RIPE a jeho dokumenty.
 • 18. 10. 1999 11:16

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Protože se staráme cca o 25 domén, užil jsem si s EUnetem coby správcem TLD .cz dost veselých chvilek. První zásada, kterou by si měl každý uvědomit je vypnout logické myšlení a řídit se známou asertivní zásadou "chci své maso". Tedy nepřemýšlet, proč je třeba odeslat několik desítek faxů, které lze zfalšovat stejně snadno jako email, nepřemýšlet, proč neplatí zásady, které zveřejnil EUnet na stránkách www.nic.cz.
  Občas je to ale problém, v řadě otázek totiž co člověk, to názor. Třeba na požadavek na písemnou autorizovanou verzi smlouvy mi nejdříve bylo sděleno, že to není žádný problém, potom, že nic takového neexistuje, a nakonec hluboké mlčení. Na otázku, na jakou firmu/adrsu bude vystaven daňový doklad, pokud je v období mezi vydáním výzvy a vydáním daňového dokladu by zněněn kontakt idacc jsem se nejprve telefonicky dozvěděl, že na tu původní, uvedenou ve výzvě, ale když jsem se mailem dotazoval, jak to udělat, aby tam už byla ta nová, dozvěděl jsem se, že je to vždy ta nová. Takže mi nezbývá, než se nechat překvapit. Takových nejasností je víc, a na maily na info@nic.cz dostávám odpovědi tak z 50%.
  Z věcí, které jsou uvedeny na www.nic.cz a ve skutečnosti nefungují bych uvedl:
  - diakritika iso-8859-2, pokud je mail standardně poslán ve formátu "quoted-printabe", tedy nejstandardnějším, jaký existuje.
  - pokud neprojdou při změně technické testy, nejsou opakovány, jak je uvedeno v bodě 6 pravidel.
  Že se zatím majitelé domén do placení moc nehrnou je podle mě vidět z tono, že minulý týden nám přišly daňové doklady s číslem 799 a 800.
 • 18. 10. 1999 11:32

  MaLer (neregistrovaný)
  zda se mi zbytecne zminovat se o tom,z e cely system je docela sileny, ze se zda se rozesli s ripem, coz je podle mne chyba - informace o novych domenach tam zkratka nejsou. PARCHANTI!
 • 18. 10. 1999 12:51

  Petr Souček (neregistrovaný)
  No, s RIPE se rozešlo už víc národních TLD, ale funguje tam delegace. Tj. když napíšete do whoisu RIPE třeba nextra.ch, tak se whois RIPE zepta whoisu švýcarského NICu a zobrazí výsledek. V záhlaví je uvedeno:
  The object shown below is NOT in the RIPE database.
  It has been obtained by querying a remote server:
  (whois.nic.ch) at port 43.
  Jak to bude u nás je otázka, protože zatím nefunguje ani whois CZ.NICu.
 • 18. 10. 1999 13:36

  Dan Peder (neregistrovaný)
  Pred registracni revoluci, pokud vim, se kopie vsech registraci nejakym zpusobem zasilaly do RIPE, ktery registruje celou Evropu. CR se opet rozhodla jit svou vlastni cestou ?

  Nebo jak to je ?

 • 18. 10. 1999 13:54

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Ano, před 1.9.1999 se kopie zasílaly do RIPE, jenže teď by to byl poněkud problém, protože si nyní CZ.NIC vede vlastní databázi osob a subjektů - dřív se k tomu využívala databáze RIPE. A když teď v RIPE neexistují subjekty či osoby, které by bylo možné zadat do kolonek admin-c, tech-c, zone-c, tak by to byl trochu problém. Mohly by tam být uvedeny všechny domény s odkazem na www.nic.cz, tak jsem to už také viděl, ale nejlepší je ta delegace, jak jsem o ní psal v minulém příspěvku. Pochopitelně jsou možné i další varianty, třeba v Rakousku využívají speciálním způsobem pole "descr:", na Slovensku zase do "remarks:" píšou IČO, na to, jaký způsob zvolil nebo zvolí CZ.NIC je třeba zeptat se jich.