S tím problémem se potýká řada podnikatelů: ačkoli je v Česku lhůta pro splacení faktur 30 dní (výjimečně si mohou podnikatelé sjednat i delší až šedesátidenní lhůtu), řada obchodních partnerů nehradí své závazky včas. Hlavně pro menší živnostníky to představuje zádrhel, který může ohrozit jejich podnikání. A není to jen problém ČR.
Právě na živnostníky a malé a střední podniky se zaměřuje americko-izraelský startup Fundbox, jehož služby jsou zatím dostupné jen v USA. Jeho zakladatelé vycházejí z předpokladu, že podnikatelé ke zdárnému rozvoji a fungování svého podniku potřebují mít zajištěný pravidelný přísun peněz resp. dostatek finančních prostředků, což může být v případě odběratelů s horší platební morálkou problém. Rozhodli se proto přijít s řešením, díky kterému mohou podnikatelé dostat peníze za vystavené faktury ihned. Systém funguje na principu krátkodobé půjčky.
Podnikatelé si ve Fundboxu vytvoří účet, vyplní potřebné informace, včetně čísla bankovního účtu a spárují Fundbox účet s některým z podporovaných účetních systémů např. QuickBooks, FreshBooks či Xero. Od toho okamžiku si Fundbox pravidelně stahuje faktury vystavené v účetních systémech a některé další informace, které o sobě podnikatel do účetního systému uvedl. Uživatel má následně možnost požádat u faktur, které si vybere, o poskytnutí „úvěru“.
Fundbox, podobně jako tuzemské Twisto.cz, využívá pro vyhodnocení míry rizika systém, který pracuje s celou řadou dat nejen o samotném podnikateli, ale také o odběrateli. Fundbox využívá jednak data, které získá z účetních systémů a na jejich základě si vytváří profil každé zapojené firmy.
Algoritmus vyhodnocující riziko poskytnutí půjčky ale bere v potaz i další veřejně dostupná data. U restaurací například zjišťuje jejich hodnocení na recenzní sociální síti Yelp, zajímá ho ale také, jaký má firma počet fanoušků na Facebooku či kolik uživatelů je připojeno k jejímu profilu na profesní sociální síti LinkedIn. Vyhodnocení každé faktury je plně automatické a zabere zhruba 50 sekund. Firma v zásadách ochrany osobních údajů detailně uvádí, jaké informace a data uchovává a analyzuje.
Pokud Fundbox transakci schválí, žadatel obdrží peníze obvykle hned další pracovní den, byť firma upozorňuje, že to může zabrat až tři pracovní dny. Peníze musíte vrátit do 12 týdnů, každý týden je přitom potřeba uhradit poměrnou část. Například za fakturu v hodnotě 1000 dolarů, zaplatíte provozovatelům Fundboxu o 52 až 72 dolarů více.
Úroková mírá je závislá na výši částky, kterou Fundbox půjčuje. Na výhodnější sazby se dostanou firmy, které službu využívají opakovaně. Fundbox umožňuje splatit vypůjčenou částku i před uplynutím dvanáctitýdenní lhůty. Uživatelům, kteří se rozhodnou splatit částku dříve, nenaúčtuje poměrnou část úroků.
Každý žadatel má předem daný objem finančních prostředků, které může čerpat. Omezena je i výše platby na jednu fakturu.
Startup Fundbox spatřil světlo světa v roce 2012. Stojí za ním Izraelci Eyal Shinar a Yuval Ariav. Do komerčního provozu byla služba spuštěna loni v srpnu. V současné době posuzuje desítky tisíc faktur denně. Službu aktivně využívají tisíce firem – zatím ovšem jen ve Spojených státech, kde má firma i svoje sídlo.
Před týdnem se ukázalo, že projektu věří i investoři. Fundbox od konsorcia vedeného Khosla Ventures získal 17,5 milionů dolarů. Zajímavé je, že mezi investory je například Vikram Pandit, bývalý výkonný ředitel banky Citigroup, Tom Glocer, bývalý výkonný ředitel mediální společnosti Thomson Reuters a Jay Mandelbaum, bývalý šéf strategie a e-komerce v bance JP Morgan Chase.
Firma chce peníze využít na další rozvoj, marketing, rozšíření své centrály v kalifornském San Franciscu a k personálnímu posílení. Fundbox není jediným startupem, který se ve Spojených státech zaměřil na půjčky malým a středním podnikům. Příležitost cítí i ostatní. Jmenujme například projekt OnDeck, který v březnu od investorů obdržel dalších 77 milionů dolarů. Fundbox se ale od konkurence liší v tom, že se rozhodl svázat půjčky s fakturami, což může být zajímavé zejména pro malé firmy.