Hlavní navigace

Febio končí, nemá zakázky od televizí. Fenič se ale nezříká projektu Febio TV

20. 8. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
20. 8. 2010

Filmová a televizní společnost Febio, která v minulosti produkovala například Gen a Českou sodu pro Českou televizi, Cestománii pro ČT a Novu, či naposledy dokumentární cyklus České milování pro televizi Barrandov, ukončí svou činnost. Od května Febio nic nevyrábí. Není pro koho, řekl agentuře ČTK majitel studia, režisér a dokumentarista Fero Fenič.

K TÉMATU: Proč Febio točí pro Barrandov a nedělá vlastní televizi?

Febio mělo být producentskou základnou nové plnoformátové digitální televize Febio TV, pro niž Fenič získal v roce 2006 jednu z šesti prvních licencí pro celoplošné zemské digitální televizní vysílání. Neúspěšní žadatelé o stejné licence, včetně televizí Nova a Prima, ale výsledek tendru napadly u soudu a využití udělených licencí zablokovaly. Uvolnil je až parlament, který v roce 2007 přijal novelu vysílacího zákona, na jejímž základě si šestice původních vítězů licenčního řízení mohlo znovu požádat o vydání oprávnění pro digitální vysílání.

ČTĚTE TAKÉ: TV Pohoda začne na jaře 2010, Febio TV zatím neví. RTA o svých plánech mlčí

Novela platí od 1. ledna 2008, z původní šestice vítězů si ale o licenci, na kterou mají ze zákona nárok, požádaly pouze televize Barrandov, Z1 a RTA. Z nich skutečně vysílá jen Barrandov a Z1, zatímco RTA se pře o obchodní smlouvu s provozovatelem multiplexu, v němž chce vysílat. Další tři úspěšní žadatelé o digitální licence nakonec vysílání v DVB-T vzdali. Hudební televizi Óčko stačí vysílání přes kabel a satelit, dětská TV Pohoda neustále oddaluje svůj start a Febio TV ztratilo investora.

NAPSALI JSME: Televize Febio nebude dočasně vysílat přes kabel a satelit

Cítím se unaven a vyčerpán po osmnácti letech a více než 1300 pořadech, které v mém malém studiu vznikly. V posledním období jsme už paběrkovali, a tak jsem konečně našel odvahu k takovému rozhodnutí, řekl Fenič ke konci studia Febio. Producent se v posledních letech rozkmotřil s Českou televizí, pro niž produkoval desítky pořadů, a poté i s televizí Nova, když ohlásil plán vybudovat konkurenční digitální komerční televizi.

ROZHOVOR: Fero Fenič: Program televize Febio povedu osobně

MM socky3

Fenič se hodlá do budoucna věnovat pouze filmovému festivalu Febiofest. Posledními pořady Febia, které se v premiéře objeví na českých televizích, bude letos na podzim nová řada dokumentárního cyklu České milování na televizi Barrandov (původně ji měl Barrandov vysílat již na jaře, premiéru však posunul) a celovečerní časosběrný dokument Zachraňte Edwardse na prémiovém filmovém kanálu HBO.

Značka Febio přesto podle Feniče nezanikne. Pokud ještě někdy něco ve Febiu vznikne, pak to budou jen solitéry vytvořené pro radost, řekl agentuře ČTK. Navíc neopouští ani vizi nové digitální televize Febio. Stav domácího televizního trhu mě utvrzuje v přesvědčení, že potřebuje průvan v podobě Febio TV, vysvětluje.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.