Hlavní navigace

Fero Fenič: Stát příliš ustupoval Nově, televizní trh je třeba otevřít

16. 7. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
16. 7. 2007

Česká digitalizace dávno přesáhla rozměry veleúspěšného denního seriálu Ulice a připomíná dálnici Bukurešť-New York-Londýn-Praha, píše v komentáři pro dnešní vydání MF Dnes majitel plnoformátové digitální televize Febio, režisér a dokumentarista Fero Fenič. Tato dálnice je ale „tak rozmlácená, zahlcená takovým množstvím postav a peripetií a natolik se vymyká všem mezinárodním standardům, že se v jejím příběhu neorientuje už nejen většina diváků, ale možná ani sami autoři“, míní Fenič.

Všechny pokusy státu zalíbit se nejsledovanější tuzemské televizi Nova podle Feniče ztroskotávají na její nenasytnosti. Už ani dva televizní kanály jako bonus jí nestačí, své požadavky neustále mění a doplňuje je výhrůžnými dopisy vládě. Svým obdivovatelům však tvrdí opak, píše majitel Febio TV. Druhá komerční televize Prima je zase determinovaná svojí licencí, která ji nutí dělit se o kmitočty s regiony, a proto také začala psát členům vlády a domáhat se práva – pro sebe.

Fenič kritizuje výkonného ředitele Primy Petra Chajdu, který ještě nedávno coby generální ředitel plnoformátové digitální TV Barrandov bojoval za co nejrychlejší digitalizaci a odmítal obstrukce ze strany nynějších analogových komerčních televizí: Ještě před pár týdny bojoval za urychlení digitalizace a navrácení licencí novým subjektům, ale podle zásad jihoamerických telenovel dokázal vyměnit nejen kabát, ale i skříň a začal se stejnou samozřejmostí bojovat na opačné straně o přesný opak…

Česká televize má podle Feniče svá nejlepší léta za sebou, takže jí stačí, že zůstane na scéně a nepřijde o své jistoty. Díky připravované mininovele dokonce možná na chvilku sehraje i větší roli při normalizaci pokřiveného reklamního trhu a pomoci českému filmu, dodává. Nejhůře je na tom ale šestice nových digitálních televizí, která nemůže kvůli soudním průtahům zahájit vysílání a setrvání reklamy v ČT je připraví o značnou část zisků z prodeje reklamních časů.

MM socky3

Komerční televize tak mohou společně s ČT diktovat ceny, aniž by je musel zajímat celkový pokles sledovanosti. Nevadí, že zájem diváků klesá. V nekonkurenčním prostředí hlavní aktéři ztratili soudnost a kontakt s realitou, varuje Fenič. Proti všem těmto nešvarům by měl dramaturgicky zasáhnout stát, aby se dálnice z Bukurešti do Prahy stala zase dobrou českou Ulicí, udělat ji obousměrnou a protnout mnoha dalšími cestami, míní majitel Febio TV.

Podle Feniče je třeba otevřít televizní trh všem, jak to doporučují i evropská usnesení. Současné vládě by taková liberalizace televizního trhu uvolnila ruce a jednou provždy skoncovala s televizní korupcí a vydíráním. Stát by se z regulátora změnil ve strážníka a po Ulici by mohli chodit a jezdit všichni, kteří to umějí, míní. Feničova slova dnes dopoledne vyslyšela Legislativní rada vlády, když schválila návrh diginovely, který předpokládá liberálnější způsob udělování licencí pro zemské digitální programy.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.