Hlavní navigace

Ivo Ferkl: Signál Novy je v souladu s normou, obraz je v pořádku

15. 10. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
15. 10. 2007

V souvislosti se stěhováním telekomunikačního a odbavovacího pracoviště televize Nova do nové budovy News Center, došlo na konci minulého týdne k přepojování všech signálových cest. Jak nám potvrdil ředitel techniky TV Nova Ivo Ferkl, přepojování a přepínání se děje během ostrého vysílacího provozu. Snažíme se tato přepojení dělat v nočních hodinách, kdy je sledovanost nejnižší, ale ne vždy je to v takových okrajových časech proveditelné, řekl Ferkl.

UXD

Minulý čtvrtek provedla Nova přepojování distribučních cest do analogového SD okruhu, a dále do digitální sítě. Diváci, kteří sledují vysílání TV Nova šířené analogovou sítí, měli obraz v pořádku. Diváci, kteří sledují vysílání přes síť DVB-T a jiné distribuční sítě, které odvozují signál z této distribuční cesty (například některé kabelové okruhy, které si berou signál z DVB-T), měli problém s přepínáním módu 16:9/4:3, konstatuje Ferkl.

Přepínání formátu se provádí na televizorech a set-top boxech dálkově pomocí pulzů, které jsou součástí snímkového zatemňovacího intervalu. Tento signál mění i režim kódovací technologie distributora sítě. Tyto identifikační pulzy se však ve čtvrtek večer do koncových zařízení nedostávaly, dokončil popis problému ředitel techniky. TV Nova by měla dodávat v současné době signál v souladu s normou, což jí ještě v pátek potvrdily České radiokomunikace. Pokud se problémy s formátem obrazu přesto objevují, není už podle Ivo Ferkla chyba na straně Novy.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.