Hlavní navigace

Fero Fenič chce zveřejňovat ceny, za které ČT kupuje pořady od externistů

31. 8. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
31. 8. 2011

Požadavek některých členů Rady České televize, aby Kavčí hory zveřejňovaly náklady na pořizování pořadů od externích produkcí, vyslyšel dokumentarista Fero Fenič, jeden z 32 kandidátů na generálního ředitele ČT. Ve svém kandidátském projektu navrhuje zprůhlednění obchodních vztahů ČT s externími producenty a dodavateli, které by vedlo k obnovení důvěry mezi veřejnoprávní televizí a tvůrci.

K TÉMATU: Fero Fenič: pozměnil bych program ČT 4 a vrátil pořad typu Česká soda

Jde o dodatky ke smlouvám, na základě kterých by mohl být zveřejněn rozsah prostředků, za které od nich ČT nakupuje vyrobená díla. Ačkoliv se dá předpokládat, že tato iniciativa nebude externími producenty přijímána úplně vstřícně, je jedinou možností, jak zabránit podezřením a kritice z nehospodárného nakládání s veřejnými prostředky, nebo zvýhodňování vybraných dodavatelů, vysvětluje Fenič v projektu. Podobnou ambici měl i odcházející generální ředitel ČT Jiří Janeček, narazil však na problém v podobě znění smluv s externími dodavateli.

Content tip EARLY

ČTĚTE TAKÉ: Fero Fenič ukončil činnost svého studia Febio. Nemělo žádné zakázky

Největší zastánkyní zveřejňování cen pořadů od externistů v Radě ČT je její místopředsedkyně Dana Eklová. Externí producenti ale namítají, že odtajněním smluv včetně cen dojde k pokřivení trhu a zvýhodnění konkurenčních produkčních studií.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).