Hlavní navigace

Fero Fenič: můžu skončit jako bezdomovec

5. 12. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

5. 12. 2006

Nejdřív vnímal digitální licenci udělenou svému dítěti, televizi Febio, jako vyvrcholení svého celoživotního díla a splněný sen. Dnes je pro televizního a filmového režiséra Fera Feniče stejné oprávnění noční můrou. Jako jediný ze šesti nováčků, kteří od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání získali před osmi měsíci licenci, do projektu vložil úspory a zavázal se investorovi (Arca Capital) celým svým majetkem. Jsem malý podnikatel, který 15 let točil dokumenty za pár drobných a co ušetřil, to vložil do Febio TV, prohlásil zklamaný a rozmrzelý Fenič na dnešní tiskové konferenci Asociace digitálních televizí (ADT).

Majitel Televize Febio sedící jen v publiku pokáral v emotivním výstupu ředitele za panelem i přítomné novináře. Já mám z této konference zase pocit, jak je všechno optimistické a jednoduché. V médiích se pak dočtu, že digitalizace je na dobré cestě a nejpozději na podzim 2007 tu máme nové programy. To je lež! řekl Fero Fenič. Kdo vnímá aktuální dění, musí podle něj vědět, že digitální vysílání komerčních televizí nezačne dřív než v roce 2008. Já jsem pesimista a myslím spíš na rok 2009. To už ale ve hře možná nebude žádný z nás, dodal Fenič s pohledem upřeným na přítomné ředitele stanic Óčko, Z 1, TV Barrandov i vlastní Febio TV. Pánům za stolem se to mluví, ale oni nejsou ve věci vázaní svými prostředky, mírnil optimistická prohlášení kolegů z ADT Fero Fenič.

cif-tip-téma-foto

Licenční průtahy přivedly do rizika krachu i společnost Febio. Pro mě je udělení licence největším trestem. Všechny televize s námi kvůli tomu ukončily spolupráci, uvedl šéf firmy, do které se sice hlasí noví autoři scénářů, ale která nemá pro koho vyrábět. Šanci na výdělek nedává Febiu kromě Novy a Primy ani Česká televize, která má programové schéma naplánované dlouho dopředu. Febiu se nevyplatí dělat svůj původní projekt plnoformátové televize dočasně jen pro kabel a satelit, na zmíněných platformách by ale mohlo zkusit štěstí s tematickým dokumentárním programem.

Přes právní roztržku s televizí Nova a další problémy české digitalizaci se Fero Fenič zlobí sám na sebe. Když se opijete a ráno vás pak bolí hlava, také to nemůžete nikomu vyčítat, řekl DigiZone.cz autor úspěšné Cestománie a dalších projektů. Připustil, že jeho vyhlídky nejsou růžové. Můžu skončit jako bezdomovec, vidí svoji budoucnost Fero Fenič.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.