Hlavní navigace

Fero Fenič: můžu skončit jako bezdomovec

5. 12. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
5. 12. 2006

Nejdřív vnímal digitální licenci udělenou svému dítěti, televizi Febio, jako vyvrcholení svého celoživotního díla a splněný sen. Dnes je pro televizního a filmového režiséra Fera Feniče stejné oprávnění noční můrou. Jako jediný ze šesti nováčků, kteří od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání získali před osmi měsíci licenci, do projektu vložil úspory a zavázal se investorovi (Arca Capital) celým svým majetkem. Jsem malý podnikatel, který 15 let točil dokumenty za pár drobných a co ušetřil, to vložil do Febio TV, prohlásil zklamaný a rozmrzelý Fenič na dnešní tiskové konferenci Asociace digitálních televizí (ADT).

Majitel Televize Febio sedící jen v publiku pokáral v emotivním výstupu ředitele za panelem i přítomné novináře. Já mám z této konference zase pocit, jak je všechno optimistické a jednoduché. V médiích se pak dočtu, že digitalizace je na dobré cestě a nejpozději na podzim 2007 tu máme nové programy. To je lež! řekl Fero Fenič. Kdo vnímá aktuální dění, musí podle něj vědět, že digitální vysílání komerčních televizí nezačne dřív než v roce 2008. Já jsem pesimista a myslím spíš na rok 2009. To už ale ve hře možná nebude žádný z nás, dodal Fenič s pohledem upřeným na přítomné ředitele stanic Óčko, Z 1, TV Barrandov i vlastní Febio TV. Pánům za stolem se to mluví, ale oni nejsou ve věci vázaní svými prostředky, mírnil optimistická prohlášení kolegů z ADT Fero Fenič.

MMF24

Licenční průtahy přivedly do rizika krachu i společnost Febio. Pro mě je udělení licence největším trestem. Všechny televize s námi kvůli tomu ukončily spolupráci, uvedl šéf firmy, do které se sice hlasí noví autoři scénářů, ale která nemá pro koho vyrábět. Šanci na výdělek nedává Febiu kromě Novy a Primy ani Česká televize, která má programové schéma naplánované dlouho dopředu. Febiu se nevyplatí dělat svůj původní projekt plnoformátové televize dočasně jen pro kabel a satelit, na zmíněných platformách by ale mohlo zkusit štěstí s tematickým dokumentárním programem.

Přes právní roztržku s televizí Nova a další problémy české digitalizaci se Fero Fenič zlobí sám na sebe. Když se opijete a ráno vás pak bolí hlava, také to nemůžete nikomu vyčítat, řekl DigiZone.cz autor úspěšné Cestománie a dalších projektů. Připustil, že jeho vyhlídky nejsou růžové. Můžu skončit jako bezdomovec, vidí svoji budoucnost Fero Fenič.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).