Hlavní navigace

Fero Fenič zakopal válečnou sekeru s ČT, točit pro ni ale nebude

16. 12. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
16. 12. 2010

Pomyslnou válečnou sekeru s Českou televizí zakopal režisér a dokumentarista Fero Fenič. Od Nového roku se bude dramaturgicky podílet na cyklu Inventura Febia, v jehož rámci program ČT 2 odvysílá nejlepší pořady z produkce Feničova studia Febio, které vznikly od roku 1992 na zakázku pro veřejnoprávní televizi. Ještě nedávno přitom Fenič tvrdil, že s Českou televizí už nikdy spolupracovat nebude.

K TÉMATU: ČT 2 čekají od ledna změny: pevné vysílací schéma a tematicky zaměřené dny

Původně mne oslovil Vlastimil Ježek (zástupce výkonného ředitele ČT 2 Jana Mrzeny, pozn. red.), zda by Febio nemohlo pro ČT 2 připravit nějaký nový projekt. Na první schůzce jsem řekl, že nic pro ČT točit nebudu, a to trvá, prohlásil Fenič na dnešní tiskové konferenci ČT 2 v budově pražského kina Mat. Nakonec jsme se domluvili na dramaturgii Inventury Febia, tedy výběru toho nejlepšího z více než tisíce pořadů, které jsme za existenci Febia produkovali, do­dal.

ČTĚTE TAKÉ: Fero Fenič ukončil činnost svého studia Febio. Nemělo žádné zakázky

Fenič se připojil k nedávnému dopisu umělců předsedům pěti parlamentních stran, v němž vyzývají, aby se politici začali zabývat situací v ČT. Mohlo by se zdát, že kritizuji ČT. Ne, kritizuji jen některé lidi. ČT pro mě byla vždy důležitým partnerem. Nelíbí se mi ale, že některé kvalitní lidi na Kavčích horách nahradili jiní, o jejichž kvalitě nejsem přesvědčen, vysvětlil Fenič, který si dlouhodobě nerozuměl s programovou ředitelkou ČT Kateřinou Fričovou, již generální ředitel ČT Jiří Janeček letos v červenci odvolal.

NAPSALI JSME: Febio končí, nemá zakázky od televizí. Fenič se ale nezříká projektu Febio TV

Inventura Febia bude od ledna nabízet každé úterý od 21:50 výběr dvou pořadů z produkce Febia pro ČT. V jeden den tak Dvojka po sobě odvysílá například portéry zpěvaček Marty Kubišové a Heleny Vondráčkové, které se soudily kvůli neuskutečněnému koncertu k výročí založení skupiny Golden Kids. Za celou dobu mé spolupráce s ČT je to poprvé, kdy jsem pocítil, že si někdo skutečný naší práce váží oceňuje ji, konstatoval Fenič.

MMF24

Cyklus Inventura Febia je plánovaný na jeden rok, Fenič by podle svých slov dokázal vytvořit archivní nabídku ještě na rok 2012. S Českou televizí podepíšeme smlouvu o spolupráci, protože bez ní by to nebylo možné dělat. Na základě té smlouvy dostanu nějaký malý honorář, klidně bych to dělal ale i nezištně, výše honoráře mě vůbec nezajímala, přiblížil formu spolupráce Fenič, který podle ředitelky divize vývoje nových programů Andrey Majstorovičové umožní dát archivní pořady Febia do správných souvilostí.

Dramaturgii Inventury by jistě zvládnul i interní dramaturg ČT, ale nenabídnul by takovou přidanou hodnotu, vysvětlila Majstorovičová. Televize navíc potřebovala souhlas Feniče s použitím slova Febio, které má zaregistrované. Jde o moji osobní aktivitu, Febio nemá s tímto cyklem jinak nic společného. Produkci pořadů jsme ukončili letos v květnu, vypověděli jsme také nájem prostor, kde jsme měli studia, řekl Fenič. Poslední pořad pro ČT natočilo Febio v roce 2004.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).