Hlavní navigace

Filmové studio chce peníze po lidech, kteří stáhli pirátské Expendables 3

David Slížek

Producent filmu nevymáhá peníze jen po stránkách, přes které se uniklý film šířil, ale i po amerických uživatelích, kteří si jej stáhli.

Únik kvalitní pirátské kopie akčního filmu Postradatelní 3 (Expendables 3) tři týdny před premiérou má ve Spojených státech další dohru. Filmové studio Millennium Film se prostřednictvím specializovaných firem (např. CEG TEK) snaží v USA vymoci peníze od lidí, kteří si snímek stáhli. 

CEG TEK rozesílá americkým poskytovatelům připojení (ISP) e-maily s žádostí, aby je předali uživatelům z konkrétních IP adres, ze kterých někdo pirátskou kopii snímku stáhl, informoval server TorrentFreak.

Zpráva upozorňuje na porušení autorských práv a vyzývá je, aby s ním přestali. Hrozí také tím, že uživatelé mohou být pohnáni k odpovědnosti a zaplacení škody způsobené autorům (plus různé právní poplatky). Alternativou je přistoupení na vyrovnání, a to do 5. října. CEG TEK rovnou přidává odkaz na svůj web copyrightsettlements.com, kde se lidé mohou s majiteli práv vyrovnat. Pokud tak neučiní, hrozí jim firma právníky a soudem.

Není známo, kolik peněz si firma v rámci „vyrovnání“ účtuje. Podle serveru TorrentFreak se ale dá částka odhadovat podle souběžných výzev, které CEG TEK rozesílá, i kvůli stažení pirátské kopie filmu Expendables 2 – za to požaduje celkem 300 USD.

Content 2017 - tip Footshop

Je samozřejmě otázkou, kolik uživatelů se e-mailu zalekne a raději se s firmou vyrovná, než by riskovali možné budoucí právní tahanice. Přihlášením k vyrovnání se ale vlastně přiznávají k tomu, že něco provedli, a dobrovolně vymahačské společnosti poskytují údaje o své identitě, které by jinak od ISP jen těžko získávala.

Pro Millennium Films může nakonec jít o vítaný příjem – jak píše Hollywood Reporter, Postradatelní 3 v kinech nevydělali zdaleka tolik, co předchozí díly série. Zda je to kvůli předčasnému úniku snímku na internet nebo jeho kvalitě, je zatím těžké posoudit.

Našli jste v článku chybu?
19. 9. 2014 4:01
lol (neregistrovaný)

takze natocim film, na ktery lidi nechodi pac je to brak. tak to svedu na piraty a zacnu je nahanet. no a kazdy kdo si ho stahnul mi nezaplati diskutabilnich 10 dolaru, ale budu chtit rovnou 30x vic. no a budu doufat, ze se najde dost pitomcu co mi to poslou aby se muj propadak zaplatil. panecku to je byznys.

18. 9. 2014 15:27
Petr Novák (neregistrovaný)

300 USD je docela dost, kdyby chtěli ekvivalent půjčení v půjčovně lidi by jim to mohli rovnou platit i bez udání a svět by byl o něco šťastnější.