Hlavní navigace

Finální TPP bude obsahovat i varianty postupu bez Novy, nebo Primy

17. 1. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
17. 1. 2008

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) se chce vyvarovat nutnosti přepracovávat celý text Technického plánu přechodu zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání (TPP) kvůli tomu, že dokument nepřijme jedna z komerčních televizí. Do konečného znění TPP se tak kromě ideálního postupu počítajícího se souhlasem Novy a Primy dostanou i alternativy pro případy, že by buď Nova, nebo buď Prima na TPP nepřistoupily. ČTÚ zatím neví, jestli bude v dokumentu i scénář pro nejhorší případ, ve kterém by TPP odmítly obě české komerční celoplošné televize. Na dnešním setkání s novináři o tom informoval předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák.

Digitalizace v souhlasném postupu České televize, Novy a Primy je řešením, které ČTÚ rozhodně preferuje. Odmítnutí TPP Novou nebo Primou bude mít s největší pravděpodobností za důsledek zpomalení celého procesu přechodu na DVB-T. Úřad totiž bude muset plánovat zapínání digitálního vysílání s větším ohledem na zbytkové vysílání analogové. A to minimálně do roku 2015, kdy končí ochrana analogových kmitočtů. Pokud by dokument nepřijala ani jedna z komerčních televizí, stále se může stavět veřejnoprávní síť České televize a komerční síť 4.

ČTÚ na konci příštího týdne zveřejní soupisku připomínek k projednávané verzi TPP a znění těch, které nejsou označené jako obchodní tajemství. Lhůta pro podání připomínek končí buď dnes, nebo zítra – názory právníků i na tento údaj se liší. Zatím se k TPP oficiálně vyjádřily České Radiokomunikace a Czech Digital Group jako operátoři multiplexů, Česká televize, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo vnitra a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Připomínky od Novy, Primy a Telefóniky O2 ČTÚ dnes ráno na podatelně ještě neměl.

Podle Pavla Dvořáka se změny navrhované zmíněnými subjekty týkají čtyř oblastí. První je „cvičení“ na téma území – čas – kmitočet a jedná se o připomínky zcela věcného charakteru. Druhou oblast představují připomínku legislativně-technické, další pak připomínky zasahující do samotného postupu TPP (jako rozšíření podmínek nutných pro vypnutí analogového vysílání). Čtvrtou oblastí jsou potom návrhy na změnu termínu konečného vypnutí zemské analogové televize v České republice. Zatímco TPP, stejně jako tzv. digitální novela, počítal dosud s 10. říjnem 2010, mezi připomínkami se objevila i pozdější data z let 2011 a 2012.

BRANDstorming tip2

Už minulý týden proběhla schůzka předsedy ČTÚ se zástupci operátorů a vysilatelů. Po vypořádání připomínek čekají Pavla Dvořáka dvě kola jednání – nejprve s těmi, kdo připomínkovali nejvíce, pak se všemi dohromady. Po dopracování dokumentu ze strany ČTÚ ještě přijde jeho posouzení Legislativní radou vlády. A do vlády samotné by se měl TPP dostat na konci února nebo na začátku března letošního roku. Nova, Prima a regionální televizní studia mají od doby vydání TPP tři měsíce na rozhodnutí o tom, jestli ho přijmou a budou se řídit jeho harmonogramem pro nakládání s kmitočty, nebo ne.

Článek s podrobnostmi k tématu TPP vám server DigiZone.cz přinese zítra

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).