Hlavní navigace

Finanční dojmy z Facebooku: Zynga dělá 12 % obratu, Apple jej překonal

7. 2. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Jak si vedl Facebook v roce 2011? Kolik vydělává firma, kolik platí Zuckerbergovi a jak si stojí před IPO? A víte, že Apple rozdělil vývojářům více než Facebook?

Celý internetový business svět nyní vzrušují čísla a data, která o sobě zveřejnil Facebook ve zprávě pro SEC, amerického regulátora akciového trhu v souvislosti s chystaným uvedením akcií na burzu, IPO. A jelikož jde o opravdu hodně dokumentů, které jsou strukturované tak, aby uklidnily SEC a umetly cestičku firmy k IPO, budou se zajímavá data vynořovat ještě nějakou dobu.

Očekává se, že uvedení akcií Facebooku na trh by mělo firmu ohodnotit na více než sto miliard dolarů s tím, že firma by se dostala k hotovosti 5 miliard dolarů.

Začněme základními čísly za rok 2011, která o sobě Facebook zveřejnil a připomeňme jednu pro Česko možná neobvyklou věc. Čísla a údaje, které o sobě firma zveřejňuje v rámci procesu IPO pro SEC na takzvaném formuláři S-1, jsou závazná. Pokud by v tomto formuláři firma lhala a přišlo se na to, mohou se akcionáři od managementu firmy domáhat náhrady škody, čehož se nezřídka využívá v případě, že akcie firmy jdou dolů a akcionáři si hodlají zahojit ztrátu, která jim vznikla zatajením či nesprávným uvedením údajů.

Základní data

  • Založen: 2004
  • Počet zaměstnanců: 3200
  • Počet měsíčně aktivních uživatelů k 31.12.2011: 845 milionů
  • Počet denně aktivních uživatelů k 31.12.2011: 483 milionů
  • Čistý zisk v roce 2011: 1 mld dolarů
  • Výnosy v roce 2011: 3,711 miliard dolarů
  • Výnosy v roce 2009: 777 milionů dolarů

Procento výnosů vzniklých z reklamy pokleslo z 98% v roce 2009 na 95% v roce 2010 a na 85% v roce 2011, ovšem 12% příjmů dělá Zynga a převážnou většinu mimoreklamních, takže mimoreklamní příjmy jsou velmi svázané se Zyngou.

  • Náklady na Marka Zuckerberga 2011: 1,49 milionů dolarů
  • Náklady na Sheryl Sandberg 2011: 30,9 milionů dolarů

Výsledky Facebooku

Příliš silná Zynga

Velmi zajímavým údajem je, jak strategickým partnerem je Zynga. Ta se podílela dvanácti procenty na výnosech Facebooku v roce 2011 a byla tak největším partnerem Facebooku v oblasti her. Vývojáři sociálních her – z nich především Zynga – se podílejí největší měrou na příjmech ze služby FAcebook Payments. Za rok si Zynga přišla přes Facebook na 445 milionů dolarů.

Propojení Zynga a Facebooku je ovšem obousměrné. Více než 90% výnosů firmy Zyngy pochází právě z Facebooku, a když Facebook začal požadovat třicetiprocentní podíl z výnosů, které přes něj Zynga generuje na Facebook Credits, začala hledat alternativu. Zatím je pro Zyngu ale přítomnost na Facebooku stále zásadní a firmy se dohodly na spolupráci do roku 2015.

Odhaduje se, že 70–80 % příjmů Zynga dělá obchod s virtuálním zbožím ve hrách.

Facebook ovšem upozorňuje, že odchod Zynga by znamenal důležitou změnu v jeho příjmech i ve struktuře příjmů.

Apple versus Facebook a vývojáři

Facebook také udává, že vývojářům za rok 2011 vyplatil 1,4 miliardy dolarů – je tedy zřejmé, jak je Zynga i pro něj důležitá, oněch 12 % je z celkového obratu. Zajímavé je ovšem porovnání s Apple. Ten udal výsledky pouze za poslední (tedy vánoční) čtvrtletí 2011, kdy firma vyplatila vývojářům pro mobilní platformu iOS přes 700 milionů dolarů (tedy po odečtení 30% provize pro Apple). To vede k odhadům, že Apple vyplatil za rok 2011 vývojářům celkem 2 miliardy dolarů, významně více, než Facebook svým vývojářům.

Tento rozdíl je zajímavý v umění zobchodovat uživatele. Zatímco Facebook má 845 milionů měsíčně aktivních uživatelů, Apple prodal celkem 315 milionů zařízení s iOS a počet jeho uživatelů není přesněji znám.

Rizika

A co jsou pro Facebook právě aktuální rizika?

Tak především zbrždění růstu, kdy na klíčových trzích dosáhla již téměř naprosté saturace, na jiných zatím tolik neuspěl, přitom jde o obrovské trhy, jako Rusko s Vkontakte nebo Čínu, Indii a Brazílii (i když tam už Orkut není tak dobrý, jak býval).

Nezvládnutá mobilizace: jak zástupci Facebooku připouštějí, z mobilů firma zatím nic negeneruje a ani zatím neví, jak na to. Pokud uživatelé hromadně přejdou na využívání mobilů, významně se to může příjmů Facebooku dotknout, protože vypadnou příjmy z desktop verze.

Konkurence: je pod palbou všech možných i nemožných typů konkurentů od Google, Microsoftu, přes Twitter, až po začínající minoritní nebo oborové sociální služby. Zatím to ale nevypadá, že by někdo z nich našel recept a všem útokům se v tomto oboru daří odolávat, řada z nich po roce zapadne (jako byl problém Foursquare, na který firma reagovala zavedením a následným kostěním Places).

MM socky3

Vládní cenzura a regulace soukromí: dnes stále větší riziko pro Facebook. V řadě zemí je různě omezován, v dalších se chystají či dokonce platí různé národní regulace toho, jak se má sociální síť chovat. I tomu bude Facebook muset nějak čelit.

Na závěr několik myšlenek z dopisu, který u příležitosti IPO zaslal potenciálním investorům Mark Zuckerberg:

Dnes je lidská společnost v bodu zlomu. Žijeme v době, kdy většina lidí ve světě má přístup k internetu nebo mobilnímu telefonu – nástroji, jenž jim umožňuje začít sdílet, co si myslí, cítí a co dělají, s kýmkoliv si vzpomenou. Facebook aspiruje na to vytvořit službu, která lidem umožní sdílet a pomůže jim změnit řadu zásadních institucí a odvětví.

Lidé sdílejí více – i když někdy jen s nejbližšími přáteli a rodinou – a vytvářejí tak otevřenější kulturu, což vede k lepšímu pochopení z pohledu ostatních životů i lidí. Věříme, že to zvyšuje počet těsných vztahů mezi lidmi a také to pomáhá lidem vyzkoušet různé perspektivy.
Vytvářením těchto propojení doufáme v to, že pomůžeme změnit cestu, jakou lidé šíří a přijímají informace. Domníváme se, že světová informační infrastruktura se změní na síť založenou odspodu nebo na výměně peer to peer, spíše než na monolitickou strukturu ze shoda dolů, jak ji vídáme dnes. Věříme také, že dát lidem kontrolu nad tím, co sdílejí, je základním principem této změny.

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.