Hlavní navigace

Finové mají právní nárok na připojení k Internetu

Jiří Macich ml.

Ve Finsku od července tohoto roku platí nový zákon, který dává tamním občanům nárok na připojení k Internetu o rychlosti alespoň 1 Mbit/s. Nejde o nějaké znárodnění telekomunikačních poskytovatelů, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vznik právního nároku neznamená, že by za připojení k Internetu nyní finští uživatelé nemuseli platit. Zákon však poskytovatelům ukládá povinnost neodepřít vysokorychlostní připojení nikomu, kdo o něj projeví zájem. Dlužno dodat, že 96 procent populace je ve…

Ve Finsku od července tohoto roku platí nový zákon, který dává tamním občanům nárok na připojení k Internetu o rychlosti alespoň 1 Mbit/s. Nejde o nějaké znárodnění telekomunikačních poskytovatelů, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vznik právního nároku neznamená, že by za připojení k Internetu nyní finští uživatelé nemuseli platit. Zákon však poskytovatelům ukládá povinnost neodepřít vysokorychlostní připojení nikomu, kdo o něj projeví zájem. Dlužno dodat, že 96 procent populace je ve Finsku již online, takže prý zbývá zajistit konektivitu pro čtyři tisícovky domácností, což zřejmě nebude neřešitelný úkol.

Suvi Linden, tamní ministryně přes komunikace, vysvětluje, že Internet již není jen na hraní, ale hraje důležitou roli v běžném životě občanů. Do konce roku 2015 chtějí finští politici dokonce zajistit připojení o rychlosti 100 Mbit/s pro každého. Něco jako digitální gilotinu, kterou se z Francie postupně daří „exportovat“ i do dalších evropských států, ve Finsku nechystají. Tamní protipirátská politika je mnohem umírněnější a prozatím počítá jen s posíláním jakýchsi upozorňujících a z části výchovných dopisů. (BBC News)

Našli jste v článku chybu?
2. 7. 2010 13:17
Obyvatel (neregistrovaný)
Pokud patrite mezi subjekty, ktere musi pouzivat Datove schranky. To ze na nekterych mistech mate moznost jen na predrazene GPRS s predpotopni rychlosti do 86k a odezvou pres 3000 ms, to uz zadny zakon neresi. Tohle by tu bylo stejne nepruchodne, protoze by se z toho v CR v praxi stal urcite nejaky filtrovany HTTP kanal s datovym objemem 1 MB / mesic :-)))