Hlavní navigace

Finsko chce do roku 2015 zajistit všem obyvatelům přístup k Internetu rychlostí 100 Mbit/s

Martin Vyleťal

Finská vláda přišla s ambiciózním plánem, podle kterého by všechny domácnosti v tomto severském státu měly mít do roku 2015 přístup k vysokorychlostnímu připojení k Internetu rychlostí 100 Mbit/s a to buď prostřednictvím optiky nebo bezdrátových sítí. Finsko tak jde nad rámec Digitální agendy pro Evropu, kterou schválila Evropská komise a která počítá s tím, že do roku 2020 by všichni obyvatelé Evropské unie měli mít přístup k Internetu rychlostí 30 Mbit/s. A polovina unijních domácností by ke…

Finská vláda přišla s ambiciózním plánem, podle kterého by všechny domácnosti v tomto severském státu měly mít do roku 2015 přístup k vysokorychlostnímu připojení k Internetu rychlostí 100 Mbit/s a to buď prostřednictvím optiky nebo bezdrátových sítí.

Finsko tak jde nad rámec Digitální agendy pro Evropu, kterou schválila Evropská komise a která počítá s tím, že do roku 2020 by všichni obyvatelé Evropské unie měli mít přístup k Internetu rychlostí 30 Mbit/s. A polovina unijních domácností by ke stejnému datu měla mít podle dokumentu přístup k rychlosti 100 Mbit/s. 

Finský plán sice počítá s rychlostí 100 Mbi/s pro všechny domácnosti, státní instituce a firmy do roku 2015, ale spokojí se s tím, že tato rychlost bude dostupná do dvou kilometrů od objektu. Pokud nepovede přípojka přímo k objektu, bude na obyvateli či majiteli objektu, zdali si na vlastní náklady nechá přípojku vybudovat.

Tuzemská strategie Digitální Česko má mimo jiné za cíl:

Marcom

Zajistit do roku 2015 dostupnost služby přístupu k vysokorychlostnímu Internetu ve venkovských sídlech přenosovou rychlostí, která bude alespoň na úrovni 50 % průměrné rychlosti dosahované ve městech. Přitom 30 % domácností a firem ve městech by mělo mít dostupnost k přípojkám s přenosovou rychlostí alespoň 30 Mbit/s.

Zdroj: Ars Technica

Našli jste v článku chybu?
1. 11. 2012 23:24
Ferdinand (neregistrovaný)

... že tohle je čtyři roky stará věc. Teď je akorát jasno, jak přesně se to bude financovat. Mimochodem, bude to stál půl miliardy eur (130 milionů eur z veřejných rozpočtů), a postaví se 40 000 km sítí.

Psala o tom i Lupa: http://www.lupa.cz/zpravicky/finsko-chce-pripojeni-pro-kazdeho/ . Sice skoro s ročním zpožděním, ale to bylo dáno tím, že si toho muselo nejprve všimnout CNN.

http://www.ficora.fi/index/saadokset/ohjeet/laajakaista2015.html

1. 11. 2012 23:50
Ferdinand (neregistrovaný)

24Mbit/s ADSL bez omezení a agregace + IPTV za 40 eur měsíčně bez závazku, s modemem s wifi a IPTV přijímačem zdarma. (Akorát tedy ta wifi na modemu stojí za prd, např. heslo jde měnit jen přes webové stránky poskytovatele.)

Bezdrát ve formě USB prstu s max 1 Mbit/s se dá pořídit za 10 eur měsíčně, bezdrát s max 100Mbit/s (reálně nižší, i v 4G LTE síti počítají s rychlostí 5 až 80 Mbit/s) za 40 eur měsíčně.

ADSL modem dokáže USB prst používat taky - jako zálohu pro případ výpadku (výpadky jsou…